رد کردن لینک ها

خدمات فنی/مقابله با حملات باج افزارها

مقابله با حملات باج افزارها – باج افزار یا ransomware نوعی بدافزار است که عمدتاً هدف خود را از میان شرکت های تجاری، مؤسسات مالی و اعتباری، مراکز دولتی و… انتخاب می کند و با آلوده کردن سیستم های کامپیوتری اقدام به قفل کردن فایل های مهم هدف نموده و در ازای باز کردن قفل مربوطه درخواست وجه می نماید.

 

باج افزارها

 

شناسایی، ردیابی و حتی پاک سازی سیستم های آلوده از فعالیت اینگونه بدافزارها نیاز به دانش لازم و آشنایی با عملکرد باج افزار مربوطه دارد. توجه داشته باشید که درصورت آلوده شدن سیستم هایتان به این قبیل بدافزارها، به هیچ عنوان نسبت به پرداخت وجه یا بیت کوین اقدام نکنید. تجربه نشان داده است این کار بر خلاف آنچه شخص باج گیر اعلام می نماید سبب رفع آلودگی سیستم شما نمی گردد.

بنابراین هر گونه اقدام نسنجیده و تصمیمات غیرکارشناسی ممکن است به قیمت تخریب یا نابودی داده ها، صرف هزینه های گزاف و از همه مهم تر از دست رفتن اعتبار چند ساله یک برند و یا نام یک مؤسسه و شرکت گردد.

به طور کلی راههای مختلفی برای پیشگیری و برخورد با حملات باج افزارها وجود دارد. در گام نخست باید هر شرکت و مؤسسه نسخه کامل و جامعی از برنامه ها و اقدامات احتیاطی و پیشگیرانه داشته باشد. این برنامه ها از تهیه نسخه پشتیبان برای یک سیستم آغاز می شود و تا مرحله طراحی راه هایی برای جلوگیری از نفوذ و رخنه پیش می رود.

برخی معتقدند گاهی تن دادن به خواسته های باج افزار ممکن است از بروز خسارات هنگفت به سیستم جلوگیری کند که البته معمولاً کمتر کسی است که حاضر باشد این توصیه را عملی سازد و این امر در گرو نظرات کارشناسی است.

باید دانست طراحی یک سیستم و در نظر گرفتن سیاست سه گانه «پیشگیری، کنترل و مقابله» در گرو اتخاذ تصمیمات منطقی  است. لذا صاحبان برندها، دست اندرکاران شرکت ها و کسب و کارهای اینترنتی و نیز مؤسسات مالی و اعتباری و به طور کلی تمام کسانی که از سیستم های نرم افزاری برای پیشبرد کارهای خود استفاده می کنند باید در زمینه اتخاذ این سیاست ها با هدف برخورد با حملات باج افزارها پیشقدم باشند.

گروه حقوقی تخصصی وکیل سایبری با بیش از یک دهه تجربه و در اختیار داشتن تیم های متخصص حقوقی و فنی آمادگی دارد تجربیات خود را در اختیار متقاضیان قرار دهد.

در این رابطه می توانید به توان و دانش تیم ما اعتماد کنید.

خدمات مشاوره وکیل سایبری

ما را در صفحه اینستاگرام (vakilecyberi) دنبال نمایید

اینستاگرام وکیل سایبری

بازگشت به بالای صفحه