رد کردن لینک ها

جرم و مجازات هک گوشی

اشتراک گذاری

جرم و مجازات هک گوشی

جرم و مجازات هک/ یکی از دغدغه های اکثر کاربران اینترنتی مشکل هک شدن در شبکه های اجتماعی است. هک شدن از جمله موضوعاتی است که مصداق جرم رایانه ای است و مجازات در انتظار عاملان آن است. در اینجا قصد داریم کمی در باره این موضوع صحبت کنیم.

مجازات هک در کجای قانون مورد اشاره قرار گرفته است؟

باید دانست در قانون مجازات اسلامی و یا قانون جرایم رایانه ای هیچ ماده قانونی که در آن به عنوان هک اشاره شده باشد، وجود ندارد. یا اینکه نمی توانید عبارت جرم و مجازات هک را در آن مشاهده نمایید. بنابراین باید بدنبال دیگر عناوین مجرمانه باشیم که هک مصداق آن باشد.

در اصل عمل هک یعنی دسترسی غیر مجاز به سامانه ها و داده های دیگران. وقتی عمل هک را اینگونه تعریف نماییم این عمل در همان ابتدای قانون جرائم رایانه ای تعریف و برای آن مجازات در نظر گرفته شده است.

مصادیق جرم هک

 ماده 1 قانون جرائم رایانه ای در خصوص دسترسی غیر مجاز یا همان هک این چنین مقرر داشته است :

 هر کسی به طور غیر مجاز به داده ها یا سامانه های رایانه ای یا مخابراتی که به وسیله تدابیر امنیتی حفاظت شده است دسترسی یابد به حبس از نود و یک روز تا یک سال یا جزای نقدی از پنج تا بیست میلیون ریال یا هر دو مجازات محکوم خواهد شد. 

عمل هک یا دسترسی غیر مجاز مقدمه سایر جرایم

باید دانست دسترسی غیر مجاز شروعی برای دیگر عملیات مجرمانه است. ممکن است عملیات هک منجر به سرقت داده شود، یا اینکه هدف بعدی هکر، انجام کلاهبرداری باشد. ممکن است هکر قصد تخریب ، اخلال ، تغییر و یا فروش داده و اطلاعات را داشته باشد.

اثر نیت و قصد مجرمانه در تشدید جرم

در هر جرمی نیت و قصد مجرمانه موضوع بسیار مهمی است. این عامل در موارد بسیار، موجب تشدید مجازات می شود . در مورد جرم و مجازات هک باید گفت اگر مرتکب، این جرم را حرفه و شغل خویش قرار داده باشد و از این طریق ارتزاق کند مجازات سنگین تری در انتظار او است. اما کسی که به قصد کینه و نفرت و امثال آن، به داده های دیگران دسترسی پیدا می کند و آن را در معرض انتشار قرار می دهد ممکن است مجازات کمتری نسبت به افراد شیاد و حرفه ای و کلاهبردار تحمل نماید.

آگهی های وسوسه انگیز

گاهی برخی آگهی های وسوسه انگیز در سایت های اینترنتی و یا کانال های تلگرامی ممکن است ما را به سمت این جرم بکشاند. آگهی ها چیستند؟ آگهی ها مضامینی از این قبیل دارند:

“اگر به کسی شک دارید دوست یا همسر خود می توانید در عرض چند دقیقه وی را پیدا کنید”.

این نوع آگهی ها آنقدر وسوسه انگیزند که ممکن است هر کاربری را حداقل برای یک بار هم که شده اغوا کرده و فریب دهد.

آگهی ها ما را به کجا می برند؟

این نوع آگهی ها نه تنها نمی خواهند کمکی به ما بکنند بلکه بیشتر برای این منظور طراحی و در معرض دید کاربران قرار می گیرند که آن ها را وارد درگاههای جعلی نموده و سپس در موقعیت مناسب اطلاعات کاربری شان  را سرقت نمایند.

هک در جهان
                         هک در جهان

هک منحصر به ایران نیست

سالانه میلیون ها نفر در جهان قربانی نفوذ هکرهای قدرتمند( از چین، آمریکا، روسیه، رومانی، ترکیه، مجارستان ، تایوان و…) می شوند. بدین ترتیب در معرض سرقت داده ها و اطلاعات قرار می گیرند. این اطلاعات ممکن است اطلاعات شخصی و یا مهم تر از آن، گذرواژه و رمز افراد باشد.

در ایران نیز هکرها فعال هستند و نمونه ای از فعالیت هکرها در قالب همین آگهی هایی است که به آن اشاره شد. هیچ کلاهبردار یا هکر اینترنتی با چهره عیان خود را معرفی نمی کند. آنان باید نقاب بهتری روی صورت خود قرار دهند تا افراد وسوسه شده و به سمت آنان بروند. در این میان چه بهتر که از پوشش اطلاع از محتویات گوشی همسر و یا دوست و امثال آن برای فریب افراد استفاده کنند. چه محمل فریبنده و در عین حال جذابی. باید دانست رفتن در این وادی ممکن است جرم و مجازات هک را به دنبال داشته باشد.

مراقب هکرها باشید.

همیشه باید از اطلاعات شخصی و حریم خصوصی خود مراقبت نماییم. این مراقبت صرفاً به این محدود نمی شود که رمز گوشی خود را عوض کنیم و یا آن را در اختیار افراد قرار ندهیم. مهم تر از آن دقت در انتخاب سایت ها ، کانال ها و یا شبکه های مجازی است. بنابراین باید مراقب بود در کدام خیابان یا کوچه مجازی قدم می زنید با چه کسی گفتگو می کنید؟ چه اطلاعاتی می دهید و چه اطلاعاتی دریافت می کنید؟

همیشه مسیر کم خطر و بی حاشیه را طی کنید. کنجکاوی زیاد در هیچ امر مشکوک به خرج ندهید. بدانید مسیر درست همیشه سختی های خود را دارد. بنابراین اگر فردی ادعا دارد ظرف چند دقیقه می تواند همه نوع اطلاعاتی را در اختیارتان قرار دهد به او شک کنید و با او وارد گفتگو نشوید. همیشه مسیر سخت و طولانی بهتر از مسیر به ظاهر آسان اما پر درد و رنجی است که عاقبت خوشی برایتان رقم نمی زند. نکته آخر اینکه با دستان خود، وارد حیطه جرم و مجازات هک نشوید و یک عمر حسرت و پشیمانی برای خانواده درست نکنید.

وکیل سایبری امین شما در لحظات مخاطره

در همه حال به دیده شک به آگهی ها و اطلاعیه های موجود در فضای مجازی بنگرید و با افراد خبره در مورد اقدامات مهم مشورت نمایید. نگران نباشید . در صورت گرفتاری، به ما اعتماد کنید. وکیل سایبری مشاور و امین شما در لحظات حساس خواهد بود.

مطالب پیشنهادی وکیل سایبری

نظرات

 1. ارسال نظر

  من سوال داشتم اقا کسی که ۴ساله جیمیل وتمام سیستم گوشیمو حک کرده وابرومو برده جرمش ۱سال زندانه واقعا منصفانست؟

  پیوند یکتا
  1. ارسال نظر

   این سیستم قضایی است که بر اساس قانون اقدام به صدور رای می کند. گاهی شاکی از صدور آراء قضایی خشنود نیست. ولی در هر حال باید به تمام جوانب صدور رای هم دقت نظر لازم بشود. در هر حال براتون آرزوی موفقیت داریم. ممنون از اظهار نظرتون.

   پیوند یکتا

به گفتگو بپیوندید

سیزده − هفت =

بازگشت به بالای صفحه