جرم و مجازات هک گوشی جرم و مجازات هک گوشی در قانون جرایم رایانه ای ذکر شده است.
جرایم و دعاوی

جرم و مجازات هک گوشی

جرم و مجازات هک گوشی

یکی از دغدغه های اکثر کاربران اینترنتی مشکل هک شدن در شبکه های اجتماعی است. هک شدن از جمله موضوعاتی است که مصداق جرم رایانه ای است و مجازات در انتظار عاملان آن است. در اینجا قصد داریم درباره جرم و مجازات هک گوشی صحبت کنیم،با وکیل سایبری همراه باشید.

مجازات هک در کجای قانون مورد اشاره قرار گرفته است؟

باید دانست در قانون مجازات اسلامی و یا قانون جرایم رایانه ای هیچ ماده قانونی که در آن به عنوان هک اشاره شده باشد، وجود ندارد. یا اینکه نمی توانید عبارت جرم و مجازات هک را در آن مشاهده نمایید. بنابراین باید بدنبال دیگر عناوین مجرمانه باشیم که هک مصداق آن باشد.

در اصل عمل هک یعنی دسترسی غیر مجاز به سامانه ها و داده های دیگران. وقتی عمل هک را اینگونه تعریف نماییم این عمل در همان ابتدای قانون جرائم رایانه ای تعریف و برای آن مجازات در نظر گرفته شده است.

مصادیق جرم هک

 ماده 729 قانون مجازات اسلامی  در خصوص دسترسی غیر مجاز یا همان هک این چنین مقرر داشته است :

 • هرکس به طور غیرمجاز به داده‎ ها یا سامانه‎ های رایانه ‎ای یا مخابراتی که به وسیله تدابیر امنیتی حفاظت شده است دسترسی یابد، به حبس از نود و یک روز تا یک سال یا جزای نقدی از بیست میلیون(۲۰/۰۰۰/۰۰۰) ریال تا هشتاد میلیون (۸۰/۰۰۰/۰۰۰) ریال یا هر دو مجازات محکوم خواهد شد.

عمل هک یا دسترسی غیر مجاز مقدمه سایر جرایم

باید دانست دسترسی غیر مجاز شروعی برای دیگر عملیات مجرمانه است. ممکن است عملیات هک منجر به سرقت داده یا ممانعت از دسترسی فرد به داده ها شود، یا اینکه هدف بعدی هکر، انجام کلاهبرداری باشد. ممکن است هکر قصد تخریب ، اخلال ، تغییر و یا فروش داده و اطلاعات را داشته باشد.

نحوه پیگیری و شکایت

 نحوه شکایت و روند رسیدگی در مرجع صالح

 • اقدام اولیه این است که تا بررسی تلفن همراه هک شده توسط پلیس فتا از روشن کردن اینترنت خود خودداری نمایید.
 • سپس با به همراه داشتن مدارک شناسایی به یکی از نزدیک ترین دفاتر خدمت قضایی محل سکونت خود مراجعه و از این طریق برای دریافت ابلاغیه های قضایی درخواست ثبت نام ثنا دهید .
 • در صورتی که محل سکونت شما در تهران می باشد به دادسرای ناحیه 31 ویژه رسیدگی به جرائم رایانه ای مراجعه نمایید در غیر اینصورت اگر ساکن تهران نمی باشید به دادسرای عمومی محل زندگی خود مراجعه نمایید.
 • بعد از مراجعه به دادسرا ابتدا می بایست شکواییه خود را تنظیم نمایید که پس از انجام این کار هماره با شکواییه خود به واحد ارجاع آن دادسرا جهت ثبت اولیه مراجعه نمایید .

به این موضوع توجه داشته باشید که اسکرین‌شات نمی‌تواند برای پلیس و مقامات قضائی کافی باشد. بنابراین در زمان بررسی موضوع توسط پلیس، برای تأیید اسکرین‌شات‌ها دسترسی به گوش تلفن همراه ضروری می‌باشد.

[box type=”shadow” align=”aligncenter” class=”” width=””]شایان ذکر است طرح شکایت بدون مراجعه به دادسرا و از طریق دفتر خدمات قضایی نیز امکان پذیر می باشد![/box]

روند رسیدگی به شکایات مربوط به جرائم رایانه بدین طریق است که :

 • پس از ثبت شکایت شما دادیار ارجاع دادسرا جهت تحقیقات و کشف جرم شکواییه و مستندات شاکی را به واحد قضایی مربوطه که پلیس فتا می باشد ارجاع می نماید.
 • در صورتی که شکایت شما از طریق خدمات قضایی ثبت شده باشد نیاز به مراجعه به دادسرا نیست. از طریق پیامک به شما اعلام میگردد که همراه مستندات خود در چه تاریخی به پلیس فتا مراجعه نمایید .
 • با توجه به محل سکونت شاکی در مناطق یک تا سه تهران به پلیس فتای تجریش و سایر مناطق به پلیس فتای مطهری ارجاع میگردد.
 • پلیس فتا نیز پس از دریافت پرونده تحقیقات خود را شروع کرده و پس از حصول نتیجه پرونده را مجددا به دادسرا ارجاع می نماید.

«بدیهی است تمامی مراحل از طریق سامانه ثنا به شما اعلام میگردد»

نمونه شکواییه

برای تهیه و تنظیم شکایت خود میتوانید از نمونه شکواییه ذیل استفاده نمایید .

مشخصات طرفین نام خانوادگی تلفن تماس سن شماره ملی
نشانی 
شاکی ………… …………. ……….. ………… ……… ……..
مشتکی عنه ………….. ……………… ………. …………. …………… …………..
موضوع شکایت دسترسی غیر مجاز
دلائل و منضمات
سرپرست محترم دادسرا ……………
با سلاماحتراماً به استحضار می رساند:در تاریخ …………………………. متوجه شدم تلفن همراه اینجانب مورد دسترسی غیر مجاز قرار گرفته است به نحوی که موجب نقض حریم خصوصی اینجانب گردیده و محتمل بر سرقت داده ای شخصی اینجانب توسط مرتکب خواهد بود .مع ذلک با عنایت به موارد معنونه و با توجه به ادله اینجانب به استناد ماده 729 قانون مجازات اسلامی تقاضای تعقیب و مجازات مرتکب را از آن مقام عالی دارم.* نکته در صورتی که مرتکب ناشناس باشد فیلد مربوط به مشتکی عنه را ناشناس ذکر می نماییم .

اثر نیت و قصد مجرمانه در تشدید جرم

در هر جرمی نیت و قصد مجرمانه موضوع بسیار مهمی است. این عامل در موارد بسیار، موجب تشدید مجازات می شود . در مورد جرم و مجازات هک باید گفت اگر مرتکب، این جرم را حرفه و شغل خویش قرار داده باشد و از این طریق ارتزاق کند مجازات سنگین تری در انتظار او است. اما کسی که به قصد کینه و نفرت و امثال آن، به داده های دیگران دسترسی پیدا می کند و آن را در معرض انتشار قرار می دهد ممکن است مجازات کمتری نسبت به افراد شیاد و حرفه ای و کلاهبردار تحمل نماید.

آگهی های وسوسه انگیز

گاهی برخی آگهی های وسوسه انگیز در سایت های اینترنتی و یا کانال های تلگرامی ممکن است ما را به سمت این جرم بکشاند. آگهی ها چیستند؟ آگهی ها مضامینی از این قبیل دارند:

“اگر به کسی شک دارید دوست یا همسر خود می توانید در عرض چند دقیقه وی را پیدا کنید”.

این آگهی ها ممکن است هر کاربری را فریب دهد.آگهی ها ما را به کجا می برند؟

این نوع آگهی ها نه تنها نمی خواهند کمکی به ما بکنند بلکه بیشتر برای این منظور طراحی و در معرض دید کاربران قرار می گیرند که آن ها را وارد درگاههای جعلی نموده و سپس در موقعیت مناسب اطلاعات کاربری شان  را سرقت نمایند.

هک در جهان

مراقب هکرها باشید

همیشه باید از اطلاعات شخصی و حریم خصوصی خود مراقبت نماییم. این مراقبت صرفاً به این محدود نمی شود که رمز گوشی خود را عوض کنیم و یا آن را در اختیار افراد قرار ندهیم. مهم تر از آن دقت در انتخاب سایت ها ، کانال ها و یا شبکه های مجازی است. بنابراین باید مراقب بود در کدام خیابان یا کوچه مجازی قدم می زنید با چه کسی گفتگو می کنید؟ چه اطلاعاتی می دهید و چه اطلاعاتی دریافت می کنید؟

همیشه مسیر کم خطر و بی حاشیه را طی کنید. کنجکاوی زیاد در هیچ امر مشکوک به خرج ندهید. بدانید مسیر درست همیشه سختی های خود را دارد. بنابراین اگر فردی ادعا دارد ظرف چند دقیقه می تواند همه نوع اطلاعاتی را در اختیارتان قرار دهد به او شک کنید و با او وارد گفتگو نشوید. همیشه مسیر سخت و طولانی بهتر از مسیر به ظاهر آسان اما پر درد و رنجی است که عاقبت خوشی برایتان رقم نمی زند. نکته آخر اینکه با دستان خود، وارد حیطه جرم و مجازات هک نشوید و یک عمر حسرت و پشیمانی برای خانواده درست نکنید.

مطالب پیشنهادی

جهت پیشگیری از هک تلفن همراه  وکیل سایبری پیشنهاد میکند حتما مقالات زیر را مطالعه نمایید.

[box type=”shadow” align=”aligncenter” class=”” width=””]علائم هک تلفن همراه [/box]

[box type=”shadow” align=”aligncenter” class=”” width=””]ده راهکار امنیتی برای جلوگیری از هک تلفن همراه[/box]

[box type=”shadow” align=”aligncenter” class=”” width=””]راهکارهای پیشگیری از هک شدن تلفن همراه[/box]

 

ردیابی مجرمان سایبری

واقعیت آن است که در حال حاضر تنها مرجع متخصص در ارائه خدمات مرتبط با شناسایی و ردیابی مجرمان سایبری گروه حقوقی وکیل سایبری است که با استفاده از دانش جمع آوری از منابع باز اقدام به ردیابی مجرمان سایبری و شناسایی شخص مجرم می نماید.

‫12 نظرها

  1. ممنون نظر لطف شماست ..تیم وکیل سایبری آماده پاسخگویی و ارائه خدمات حقوقی به شما عزیزان می باشد .

 1. من سوال داشتم اقا کسی که ۴ساله جیمیل وتمام سیستم گوشیمو حک کرده وابرومو برده جرمش ۱سال زندانه واقعا منصفانست؟

  1. این سیستم قضایی است که بر اساس قانون اقدام به صدور رای می کند. گاهی شاکی از صدور آراء قضایی خشنود نیست. ولی در هر حال باید به تمام جوانب صدور رای هم دقت نظر لازم بشود. در هر حال براتون آرزوی موفقیت داریم. ممنون از اظهار نظرتون.

 2. بیشتر از دو ساله که دو گوشی من هک شده هکر به تمام اطلاعات خصوصی من تسلط داره حتی زمانیکه با دخترم در شهرستان صحبت میکردم آمد روی خط جمله ای تهدید آمیز گفت ، از کارت اعتباری من برداشت میکنه و حساب کاربری که هکر ایجاد کرده باعث میشه که من بتونم از گوگل استفاده کنم هر بار که حساب کاربری هکر را حذف میکنم باز هم همان حساب کاربری در گوشی من فعال است و همگام سازی میشود با مخاطبین و گوگل درایو و جیمیل و همه تنظیمات در اختیار هکر است به تمام مکالمات من و پیامهای ارسالی و دریافتی تسلط دارد دیگه احساس امنیت ندارم و نمیدانم چکار کنم

  1. خوب عقل کل برو یع گوشی دیگع بخر 😐 بعدشم هیچ برنامه ی ناشناخته ای رو نصب نکن …و توی هیچ لینک ناشناسی هم نرو😐

    1. سلام دوست گرامی.. مجازات هک گوشی بستگی به میزان شدت و خسارات وارده، تعیین میشه به همین منظور باید پرونده و توضیحات و مدارک بطور کامل توسط وکیل جرایم رایانه ای بررسی بشه تا دفاعیات موثری صورت بگیره ..جهت مشاوره تخصصی در این زمینه با وکیل جرایم رایانه ای و اینترنتی به شماره 02128423214 تماس بفرمائید.

  1. سلام دوست گرامی.. مجازات هک گوشی بستگی به میزان شدت و خسارات وارده، تعیین میشه به همین منظور باید پرونده و توضیحات و مدارک بطور کامل توسط وکیل جرایم رایانه ای بررسی بشه تا دفاعیات موثری صورت بگیره ..جهت مشاوره تخصصی در این زمینه با وکیل جرایم رایانه ای و اینترنتی به شماره 02128423214 تماس بفرمائید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *