جرایم اینترنتی

پیامک جعلی ثنا

این روزها پیامک جعلی ثنا سبب شده تا از بسیاری افراد کلاهبرداری شود.

کلاهبرداران با پیامک جعلی ثنا مانند همیشه به دنبال راهی برای سوء استفاده از افراد دیگر و کسب مال به صورت غیر مشروع هستند.

این افراد سود جو حتی از مناسبت های عمومی، سامانه های متعدد، سیستم های سازمانی، برنامه رادیویی و تلویزیونی و … به قصد کسب مال غیر شرعی و غیر قانونی استفاده میکنند و همواره در پی ابداع شیوه های جدید کلاهبداری هستند.

به عنوان مثال، ارسال پیامک کلاهبرداری قضایی، یکی از جدیدترین روش های کلاهبرداری محسوب میشود.

یکی از روش هایی که اخیرا توسط کلاهبرداران سایبری مورد استفاده قرار گرفته، ارسال پیامک های ابلاغیه قضایی یا پیامک کلاهبرداری قضایی است.

پیامک جعلی ثنا چیست؟

این افراد سودجو پیامک کلاهبرداری های خود را با متن هایی همچون متن زیر به تلفن همراه قربانیان خود ارسال میکنند:

“ابلاغ الکترونیک قضایی”

بدینوسیله به استحضار می‌رساند شکایتی علیه شما ثبت شده، برای مشاهده ابلاغیه خود به سایت زیر مراجعه کنید. در غیر این صورت طی (۲۴ ساعت) حکم جلب شما صادر خواهد شد.”

متاسفانه برخی افراد، بدون انجام بررسی و تحقیق کافی بر روی لینک موجود در پیامک کلیک نموده و وارد سایت می شوند. کلاهبرداری ها و برداشت های غیر مجاز، از اینجا شروع می شود.

نمونه پیامک جعلی ثنا

نمونه پیامک جعلی ثنا
نمونه پیامک جعلی ثنا

در این مرحله، سارقین سایبری به طور معمول از 2 روش زیر استفاده می کنند:

فیشینگ سامانه ثبت نام الکترونیک قضایی با پیامک جعلی ثنا

در این روش فرد کلاهبردار با فیشینگ اینترنتی سامانه ثنا (سامانه ثبت نام الکترونیک قضایی) پیامکی با محتوا‌هایی نظیر ابلاغیه، ثبت شکایت در سامانه، صدور حکم جلب و… که در نهایت به یک لینک پرداخت برخط (آنلاین) منتهی می‌شود برای شهروندان ارسال می‌کنند.

از آنجایی که برخی از شهروندان از این سامانه‌ها و نحوه فعالیت آن‌ها آگاهی ندارند و مبلغ عنوان شده نیز بسیار ناچیز است. (معمولا بیست هزار ریال معادل دو هزار تومان) روی لینک کلیک کرده و اقدام به عملیات پرداخت وجه می‌کنند.

فیشینگ یک روش مخرب برای دسترسی به اطلاعات بانکی افراد و سرقت اموال ایشان است. هکر ها در سال‌ های اخیر، تلاش‌های زیادی به منظور سرقت اموال و موجودی حساب‌ های کاربران بستر اینترنت و فضای مجازی کرده ‌اند.

در اینگونه موارد، هکر ابتداً صفحه جعلی سامانه ثنا را طراحی کرده و سپس برای پرداخت مبلغی ناچیز، شما را به صفحه جعلی بانکی طراحی شده توسط خودشان هدایت می کند.

به محض ورود به این صفحه جعلی و وارد کردن اطلاعات حساب بانکی، اطلاعات حساب شما به صورت کاملاً خودکار برای هکر ارسال می‌شود. در نتیجه، او قادر خواهد بود تا حساب شما را خالی کند.

در واقع وقتی شما اطلاعات را وارد می کنید به صورت آنلاین هکر آن ها را مشاهده کرده و در همان لحظه از حساب بانکی شما برداشت غیر مجاز خواهد داشت.

نمونه پیامک جعلی ثنا و هک تلفن همراه هوشمند

در این روش، زمانیکه شما بر روی لینک ارسال شده در پیامک کلاهبرداری قضایی کلیک می کنید، یک بد افزار بر روی تلفن همراه هوشمند شما نصب می شود. همچنین علاوه برنصب سریع اپلیکیشن کلاهبرداری، مشابه همین پیامک به همه مخاطبان شما نیز ارسال خواهد شد می‌شود.

وقتی بد افزار بر روی تلفن همراه شما نصب می گردد تمامی اطلاعات داخل تلفن در اختیار هکر قرار خواهد گرفت. در نتیجه، او می تواند کلیه اطلاعات شخصی شما را استخراج کرده و کنترل تلفن همراه شما را در اختیار خود بگیرد.

این در اختیار گرفتن می تواند شامل مشاهده گالری، عکس ها، فیلم ها، اسناد، میکروفن و یا دوربین گوشی، تماس ها، پیامک ها و سایر موارد گردد.

همچنین، او می تواند با جایگذاری پرداخت درون برنامه ای برای مشاهده ابلاغیه جعلی، کلیه اطلاعات بانکی را نیز دریافت کرده و در همان لحظه، تمامی حساب شما را خالی می نماید.

این اتفاق نیز در صورتی رخ خواهد داد که شما اطلاعات کارت خود را در مرورگر ذخیره کرده باشید.

پیامک جعلی ثنا
پیامک جعلی ثنا

راه های مقابله با کلاهبرداری های ابلاغیه جعلی

سرشماره adliran

برای پیشگیری از کلاهبرداری پیامکی، کلیه پیامک های معتبر سامانه های قوه قضائیه شامل ثنا، ابلاغ، نظر سنجی و اطلاع رسانی با نام adliran (عدل ایران) به مخاطبین ارسال خواهد شد.

بنابراین، بدانید و آگاه باشید که تمامی پیام های ارسالی با هر شماره ای به منظور اطلاع رسانی شما، پیامک کلاهبرداری بوده و نباید به هیچ وجه آنها را باز نمایید.

لازم به تاکید است که تنها پیامک های سرشماره adliran را مرجع قرار داده و معتبر بدانید.

با این روش، علاوه بر جلوگیری از کلاهبرداری از طریق ارسال پیامک ‌کلاهبرداری قضایی با نام سامانه‌های قضایی، موجب تفکیک پیامک‌ های قضایی با پیامک های اطلاع رسانی و همچنین تبلیغاتی، از دیگر سر شماره ها شده و امکان سوء استفاده از موضوعات قضایی در پیامک‌ها به جهت کلاهبرداری، کاملاً از بین خواهد رفت.

بررسی وبسایت ابلاغ عدل ایران eblagh.adliran

توصیه می شود که افراد برای مشاهده ابلاغ قضایی و اطمینان به سایت اصلی ابلاغ الکترونیک قضایی به آدرس www.eblagh.adliran.ir مراجعه کنند. از این طریق میتوانند متن ابلاغیه قضایی خود را بررسی کنند.

سایت‌ ثنا تنها سامانه رسمی قوه قضاییه برای ارسال ابلاغیه های الکترونیکی است. بنابراین، در صورتی که پیامکی در جهت اطلاع رسانی برای شما ارسال گردید، از طریق مرورگر گوگل وارد این سامانه شده و نسبت به بررسی موضوع اقدام نمایید.

عدم واریز وجه

برای مشاهده هرگونه ابلاغیه قضایی ای، نیازی به هیچ پرداخت وجهی نمی باشد. بنابراین، اگر در هر موردی با درخواست پرداخت وجه مواجه شدید، حتی اگر مبلغ آن بسیار ناچیز بود، آگاه باشید که موضوع کلاهبرداری و هک است و آن را به پلیس فتا گزارش نمایید.

فاقد لینک بودن پیامک

با توجه به اینکه برای مشاهده ابلاغیه های قضایی باید به آدرس eblagh.adliran.ir مراجعه نمایید. به همین جهت نیز پیامک های اصلی این سامانه فاقد لینک است. به همین ترتیب تاکید میگردد که مردم عزیز ایران نیازی به کلیک بر روی هیچگونه لینکی جهت مشاهده ابلاغیه ها نخواهند داشت.

ثبت نام در سامانه ثنا

پیامک های ابلاغیه قضایی، فقط برای افرادی ارسال می گردد که قبلا در آن سامانه ثبت نام کرده باشند. بدین جهت، اگر پیشتر در این سامانه ثبت نام نکرده اید، به هیچ وجه هیچگونه ابلاغیه ای برای شما ارسال نخواهد شد.

ثبت نام در سامانه ثنا در دو مرحله انجام می شود. مرحله اول، مربوط به ثبت نام در سایت ثنا است که در این مرحله، از شما درخواست نمیشود تا مدرک خاصی را بارگزاری کنید و شما فقط باید اطلاعات اولیه و فردی خود را در این سامانه وارد نمایید

اما به طور کلی، شما باید شناسنامه، کارت ملی و قبوض برق را در هنگام ثبت نام سامانه ثنا در کنار دست خود داشته باشید.

مرحله دوم، احراز هویت در سامانه ثنا است که به دو صورت حضوری و غیر حضوری انجام میشود. برای انجام احراز هویت به صورت حضوری باید همراه با مدارک شناسایی معتبر مانند کارت ملی یا شناسنامه به دفاتر خدمات الکترونیک قضایی حضور یابید.

در آنجا کار احراز هویت شما انجام شده و یک رمز شخصی به شما اختصاص خواهند داد.

برای احراز هویت به صورت غیر حضوری نیز می توانید از طریق وبسایت Sana.adliran.ir مدارک خود را تکمیل کنید.

پیامک جعلی ثنا
پیامک جعلی ثنا

فکر کردن پیش از کلیک کردن

کلیک کردن بر روی لینک ‏‌های مختلف یک وب‏‌ سایت شناخته شده مشکلی ایجاد نخواهد کرد، اما با کلیک بر روی لینک‏‌ هایی که در پیامک های (پیامک جعلی ثنا) کلاهبرداری، ایمیل‌ها، شبکه های اجتماعی و غیره برای شما ارسال می‌‏شود، معمولا دردسر هایی ایجاد خواهد شد.

هکر ها و کلاهبرداران سایبری بعد کلیک بر روی این لینک‏‌ ها، از شما میخواهند تا اطلاعاتی را وارد کنید. پس هرگاه به چیزی مشکوک شدید، به جای کلیک کردن بر روی لینک ها، مدتی آن را بررسی کرده و به آنها فکر کنید.

استفاده از آنتی ویروس های بروز و اصلی

همیشه در سیستم عامل های مختلف از آنتی ویروس اصلی و دارای لیسانس استفاده کرده و همیشه آن را بروزرسانی کنید. با انجام این کار، آنتی ویروس ها به صورت اتوماتیک و خودکار، به مسدود کردن لینک ها و وبسایت های نا امن خواهند پرداخت.

بستن نصب نرم افزارها از منابع نامعتبر

در سیستم عامل اندروید و سایر سیستم عامل های معتبر در گوشی های هوشمند، می توانید تنظیم کنید که فقط برنامه ها فقط از مارکت های معتبر دانلود و نصب شوند. برای این منظور می توانید مراحل زیر را طی کنید:

  • وارد تنظیمات شوید.
  • بر روی بیومتریک و امنیت کلیک کنید.
  • نصب برنامه های ناشناخته را لمس کنید.

در این قسمت می توانید بررسی کنید از چه برنامه هایی امکان نصب اپلیکیشن می باشد. توصیه می شود فقط در مارکت های معتبر مانند گوگل پلی استور این امکان وجود داشته باشد و موارد دیگر را غیر فعال کنید.

استفاده از ابزارهای ضد فیشینگ

این ابزار ها بر روی اکثریت مرورگر های جستجو پر طرفدار و پر کاربرد مانند فایرفاکس و کروم، قابل استفاده هستند. این ابزار و یا افزونه ها، نام دامنه و آدرس وب‌ سایتی که در حال مشاهده آن هستید را بررسی میکند. سپس لینک را با فهرست وبسایت‎‏ های فیشینگ شناخته ‏‌شده تطبیق داده و در صورت تطبیق و وبسایت با سایر وبسایت های خطرناک، به شما هشدار خواهد داد.

این لایه ‌های محافظتی اغلب به صورت رایگان در دسترس همگان قرار میگیرند تا امنیت مرورگر ها و کاربرانی که از آنها استفاده می کنند تامین شود.

دقت به دامنه درگاه های پرداخت

هر چند که گفته شد برای مشاهده ابلاغیه نیازی به پرداخت وجه نیست. اما بدانید در موارد دیگر نیز برای پرداخت وجه حتما درگاه های پرداخت باید به نام shaparak.ir ثبت شده باشند.

کلاهبراران، برای گیج کردن افراد از اسامی مانند shaaparak.ir یا shaparack.ir یا دامنه های مشابه دیگری را ‌آدرس سایت استفاده می‌کنند که همه آنها جعلی هستند. پس دقت داشته باشید درگاه پردخت ها، از دامنه شاپرک استفاده کرده باشند.

پیامک کلاهبرداری قضایی: کلام آخر

مجرمین سایبری به مراتب خطرناک تر از مجرمین در پوسته جامعه هستند.

در این مقاله مطالبی در رابطه با چگونه پیشگیری از کلاهبرداری های پیامکی ذکر شد و از خوانندگان محترم تقاضا میشود که این مطلب را گوش به گوش نقل کنند تا دیگران نیز به دام کلاهبرداری های این افراد سودجو نیوفتند.

همواره قانون در پی دستگیری این افراد و همدستان آنها است و اگر شما نیز مال باخته هستید، می توانید با مطالعه نحوه پیگیری و شکایت جرایم سایبری، از اشخاص سودجو نزد مراجع قضایی شکایت نمایید.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا
با ما تماس بگیرید