رد کردن لینک ها

نحوه شکایت از مزاحمت تلفنی و پیامکی

اشتراک گذاری

نحوه شکایت از مزاحمت تلفنی و پیامکی

نحوه شکایت از مزاحمت تلفنی و پیامکی – ایجاد هر گونه مزاحمت عمدی یا سهوی به وسیله تلفن از طریق هر فرد یا گروه و در هر رده سنی برای مشترکان دیگر،‌ مزاحمت تلفنی محسوب می شود؛ اما برای شکایت درخصوص این مزاحمت ها به کجا باید مراجعه کرد؟

مزاحمان تلفنی و دردسر برای خانواده ها و حتی نهادها و سازمانها

مزاحمان تلفنی به طور معمول در گروه سنی خاصی قرار دارند که ای کاش سرگرمی‌های بهتری برای آنان وجود داشت تا آزار دیگران را موضوع بازی‌های خود نکنند.

شاید کمتر خانواده، موسسه یا سازمانی است که از این نوع مزاحمت‌ها در امان باشد؛ زیرا مرتکبان گاه و بی‌گاه و در زمانی که مردم نیاز به استراحت دارند، آسایش آنان را سلب می‌کنند و پیامدهای ناشی از این مزاحمت‌ها را که ممکن است دردسرهای بزرگی برای خانواده‌ها ایجاد کند، نادیده می‌گیرند.

انواع تلفن همراه و ثابت جای خود را چنان در زندگی روزمره ما باز کرده است که برای بسیاری سپری کردن یک شبانه‌روز بدون استفاده از این وسیله ارتباطی غیر قابل تصور است؛ با وجود چنین وابستگی‌ شدیدی و البته نیازی که به ارتباط غیر حضوری با دیگران داریم، نمی‌توان دردسرهای آن را هم نادیده گرفت.

این مزاحمت‌ها به مشکلاتی که برای خانواده‌ها ایجاد می‌کنند، محدود نمی‌شود؛ بلکه آتش‌نشانی، موسسات تاکسی تلفنی، غذاخوری‌هایی که مشترکان تلفنی دارند، پلیس ۱۱۰، ۱۱۸ و … را هم دربرمی گیرد؛ به عبارت دیگر از این معضل اجتماعی، همه درمانده اند.

این مزاحمت‌ها شکل‌های مختلفی دارد؛ اما سوت کشیدن، سکوت و فوت کردن شاید کمتر آزار دهنده باشد. فحاشی و حرف‌های رکیک و تهمت در مرتبه دوم قرار دارد و از همه بدتر، دادن خبرهای کذب و تکان‌دهنده است که گاهی باعث شوک آنی و از بین رفتن آرامش خانواده‌ها می‌شود.

پس لازم است کمی بیشتر در مورد نحوه شکایت از مزاحمت تلفنی و پیامکی بدانیم.

اگر مزاحم تلفنی مجرم شناخته شود، حکم صادر می شود

اگر بر اثر مزاحمت تلفنی، شخصی متحمل ضرر و زیان شود، در این صورت مطابق قوانین می‌تواند با ارائه شکوائیه به دادسرا مبنی بر مزاحمت تلفنی و بیان دلایلی که حاکی از خسارت رسیدن به وی باشد، مزاحم تلفنی را به محاکمه بکشاند و چنانچه دادگاه متهم را مجرم بداند مکلف است ضمن صدور حکم جزایی در باره مزاحمت تلفنی، نسبت به مطالبه ضرر و زیان مدعی خصوصی نیز حکم صادر کند و اگر نیاز بیشتر به تحقیق درباره خسارت مدعی باشد، پس از رسیدگی لازم مطابق ماده ۱۲ قانون نسبت به صدور حکم اقدام می شود.

اگر کسی به عمد و با سوءنیت به وسیله تلفن خبر فوت یکی از نزدیکان شنونده را به او بدهد و این خبر موجب مرگ یا مرض شنونده شود، عملش مطابق با قانون مجازات اسلامی ممکن است قتل عمد شناخته شود و مرتکب قصاص شود؛ چون چنین عملی نسبت به یک فرد مسن در نوع خود کشنده به شمار می‌رود.

مزاحم زندانی می‌شود!

برای مجازات مزاحمت‌های پیامکی و تلفنی، مجرمان به مجازات تعزیری محکوم می‌شوند. این مجازات ممکن است شامل شلاق، جریمه مالی و حبس باشد. نوع مجازات نیز بسته به شخصیت متهم، دفعات و نوع مزاحمت بستگی دارد.

البته دور از انتظار نیست که یک مزاحمت ساده به قتل یک نفر منجر شود؛ بنابراین سر و کار مزاحم تلفنی کمتر به قصاص و دیه می‌افتد؛ اما حبس مجازاتی معمول برای این مزاحمان خواهد بود؛ و قانونی که اجازه زندانی کردن مزاحم را می‌دهد، قانون مجازات اسلامی ‌است و ماده‌ای که می‌توانید این حکم را در آن پیدا کنید، ماده ۶۴۱ است که مقرر شده است:

«هرگاه کسی به وسیله تلفن یا دستگاه‌های مخابراتی دیگر برای اشخاص مزاحمت ایجاد کند، علاوه بر اجرای مقررات خاص شرکت مخابرات، مرتکب به حبس از یک تا شش ماه محکوم خواهد شد». البته این همه ماجرا نیست. علاوه بر قانون مجازات اسلامی ‌در مقرراتی که شرکت مخابرات دارد، مجازات‌های دیگری هم برای مزاحم در نظر گرفته شده است.

به کجا شکایت کنیم؟

خیلی از افرادی که قربانی مزاحمت تلفنی می‌شوند ترجیح می‌دهند که موضوع را پیگیری نکنند؛ اما برای کسانی که این مزاحمت‌ها امان‌شان را بریده است و به ستوه آمده‌اند، چاره‌ای جز شکایت و پیگیری وجود ندارد.

قربانیان مزاحمت تلفنی می‌توانند از دو طریق موضوع را پیگیری کنند.

در مورد مزاحمت تلفنی چنانچه عمل مزاحم (کسی که از او شکایت شده) فقط مزاحمت تلفنی باشد و همراه با جرم دیگری مانند فحاشی و استعمال الفاظ رکیک نباشد، در صورت احراز مزاحمت، تلفن مزاحم قطع می‌شود؛ اما چنانچه مزاحمت تلفنی همراه با جرایم دیگر از قبیل فحاشی یا تهدید باشد، رسیدگی به بزه ارتکابی با دادگاه‌های عمومی محل خواهد بود.

چه کار کنیم که پرونده شکایت بهتر جلو برود؟

داشتن نامه‌ای از مخابرات نیز می‌تواند باعث سرعت در کار شود. در این مرحله روی یک برگه کاغذ شکایت خود را مطرح می‌کنید. عنوان مجرمانه این شکایت هم چنین است: «ایجاد مزاحمت تلفنی از طریق ارسال پیامک.» اگر توهین شدیدی هم صورت گرفته باشد، شاکی می‌تواند تقاضای «اعاده حیثیت» را هم مطرح کند. ممکن است طرف مقابل نامشخص باشد. در چنین حالتی در بخش مربوط به متشاکی نوشته می‌شود: «نامشخص».

بعد از این مرحله، با ارجاع شکایت به یکی از شعبه‌های دادیاری یا بازپرسی، با نامه‌ای که دادگاه خطاب به کلانتری برای تکمیل کردن تحقیقات می‌نویسد، کلانتری از مخابرات درخصوص این شماره تلفن استعلام و تقاضای پرینت مکالمات تلفنی را عنوان می‌کند. ممکن است این استعلام به طور مستقیم از سوی دادگاه خطاب به مخابرات ارسال شود، اما بخش اولیه کار در این مرحله شناسایی مزاحم است.

حتی مخابرات می‌تواند گوشی تلفن همراهی که از آن تماس گرفته شده را ردیابی کند و این مساله را مشخص کند که آخرین بار چه زمانی و چگونه از آن استفاده شده و چه سیم کارتی در آن فعال بوده است؟ پس از این مرحله و مشخص شدن شماره تماس، از سوی دادسرا برای آن نشانی و صاحب خط تلفن اخطاریه ارسال می‌شود و دادسرا ایشان را احضار و تحقیق می‌کند.

برخورد دادسرا با مزاحم

اگر فردی در مرحله اول در دادسرا یا کلانتری حاضر نشود، برای بار دوم نیز برای او اخطاریه ارسال می‌شود و در نهایت با عدم حضور وی، برای بار سوم در صورتی که دادستان دلایل جرم را قوی تشخیص دهد، برای او حکم جلب صادر می‌شود.

در مرحله بازپرسی اگر فرد مزاحم این مساله را بپذیرد، پرونده با صدور کیفرخواست برای صدور رای به دادگاه فرستاده می‌شود. البته ممکن است مزاحم در طول مراحل بازجویی عنوان کند که استعلام را قبول ندارد.

در این مرحله تا زمان اقرار، بازجویی ادامه می‌یابد و در صورتی که دلایل کافی وجود داشته باشد، با اخذ قرار مناسب، پرونده مراحل بعدی خود را طی می‌کند.

یکی از شیوه‌های اثبات مزاحمت تلفنی، استناد به صدای ضبط شده است اما گاهی دادیاران، بازپرس‌ها یا قضات این مساله را نمی‌پذیرند. چون ممکن است با توجه به پیشرفت تکنولوژی، صدای ضبط شده ساختگی باشد.

توجه کنید مزاحمت اینترنتی با مزاحمت پیامکی و تلفنی فرق دارد

ممکن است فرد مزاحم از طریق شبکه های اجتماعی برای دیگران مزاحمت ایجاد کند. در این صورت شاکی باید از طریق مراجعه به پلیس فتا و دادسرای جرایم رایانه ای مراتب مزاحمت را مورد پیگیری قرار دهد. وی باید ابتدا با در دست داشتن تمامی چت ها و یا صداهای ضبط شده در گوشی به دادسرای جرایم رایانه ای در تهران و یا در شهرستان ها به شعبه ای از دادسرا که ویژه رسیدگی به جرایم رایانه ای است مراجعه و از فرد مزاحم شکایت نماید. البته پیگیری این کار نیاز به صرف وقت و زمان دارد و شاکی باید از خود صبر و حوصله و شکیبایی به خرج دهد.

نظرات

 1. ارسال نظر

  سلام
  وقت به خیر
  شنبه ۱۱ خرداد صبح از شماره ۰۲۱۳۳….۱۰۸ فردی با شماره موبایلم تماس گرفت و ادعا میکرد از مخابرات تماس میگرد و به اصرار که ادرس منزل بدهید که سیم کارت یوسیم ارسال کنم
  و مدام میپرسید که شما در منزل هستید یا نه . من ادرس ندادم و ایشان فحاشی کردند و قطع کردند
  میخواهم از شماره شکایت کنم

  پیوند یکتا
 2. ارسال نظر

  با سلام و خسته نباشید ببخشید یکی از اشناها با خانومم تماس گرفته و به خانومم گفته که من معتاد هستم و خونه این و اون میکشم هیچ صدا و پیامی ندارم از این حرفش اگر شکایت کنم کاری میتونم بکنم؟
  راهی هست که بتونم با شکایت کردن به جایی برسم؟

  پیوند یکتا
 3. ارسال نظر

  سلام خسته نباشید ببخشید چندروزه این شماره ۰۹۰۳۰۰۰۰۰۱۹چندباردرروز به شماره مازنگ میزنه ولی حرف نمیزنه ببخشید چیکارباید کرد میشه پیگیربشین ممنون میشم

  پیوند یکتا
  1. ارسال نظر

   با سلام می توانید به با مرکز پشتیبانی ایرانسل به شماره ۷۰۰ تماس بگیرید و موضوع را پیگیری نمایید.

   پیوند یکتا
 4. ارسال نظر

  سلام خسته نباشید ببخشید چند روز یه شماره ۰۹۱۹ زنگ میزنه جوابی نمیده یه بارم که جواب دادم یه چیز نامشخصی گفت من جواب ندادم بازم تماس گرفتن منم گذاشتم لیست سیاه ولی باز زنگ میزنن و پیام فرستادن دوتا و امشب هم. بعد اینکه تماس رگرفتن باشمار ۰۹۳۰دیگه پیام فرستادن الان من باید چیکار کنم شکایت کنم. یا نه ممنون میشم کمک کنید

  پیوند یکتا
  1. ارسال نظر

   با سلام. شما می توانید از طریق مخابرات و مراجع قضایی این موضوع رو پیگیری کنید.

   پیوند یکتا
   1. ارسال نظر

    سلام +989376175203این شماره به من هی مزاحمت ایجاد میکندو شماره من را پخش میکند و حرفای خیلی بدی مینویسد و اکانتی با شماره من درست میکند ایشان نمیشناسم چگونه ناشناس پیگیری کنم شرایط شکایت ندارم

    پیوند یکتا
    1. ارسال نظر

     سلام.
     شما چنانچه قصد پیگیری موضوع را دارید اگر نمی خواهید شماره خود را عوض کنید قطعاً باید شکایت نمایید. بهتر است اقدام دیگری انجام ندهید.

     پیوند یکتا
 5. ارسال نظر

  سلام .ایا میشه از مزاحمی که هر بار با یه شماره جدید مزاحم میشه شکایت کرد ؟ایا راهی برای غیر فعال کردن سیم کارتش وجود ندارد ؟با تشکر

  پیوند یکتا
  1. ارسال نظر

   با سلام، بله
   مزاحمت تلفنی جرم است و می شود این موضوع را از طریق مراجع قضایی پیگیری کرد. برای مشاوره با ما تماس بگیرید.

   پیوند یکتا
 6. ارسال نظر

  سلام یه مزاحم تلفنی هی به شمارم زنگ میزنه و منو تهدید میکنه به اینکه میام سراغت و بلا سرت میارمو از این حرفای تهدید امیز باید چکار کنم الان خیلی میترسیم

  پیوند یکتا
 7. ارسال نظر

  سلام خسته نباشید
  من چند روزه یه نفر با چهار شماره تلفن متفاوت با من تماس میگیرین تقریبا کلا تماساشون در این دو سه روز حدود 100 بوده بلاک کردم ولی باز تماس میگیرن چیکار میتونم بکنم ممنون میشم راهنایی بفرمایید.

  پیوند یکتا
  1. ارسال نظر

   با سلام.
   ممنون از طرح سؤالتون.
   اگر تماس گیرنده پیام خاصی به شما میده یا خدای نکرده الفاظ زشت و توهین آمیز بکار می بره که مصداق جرم است و قابل تعقیب و شکایت.
   در غیر این صورت تحت عنوان مزاحمت تلفنی از طریق دادسرای عمومی می نوانید طرح شکایت کنید

   پیوند یکتا
 8. ارسال نظر

  ببخشيد شخصى مزاحم منه و من بلاكش كردم اما شب ها كه گوشيم رو ميذارم رو اير پلين مود صد بار زنگ ميزنه كه صبح وقتى از اير پلين مود خارج شدم اس ام اسش بياد . دو تا خط ايرانسل و همراه اول داره
  به نظرتون چكارى ميتونم كنم؟

  پیوند یکتا
 9. ارسال نظر

  با سلام چند روز پیش یه نفر با ایدی به تلگرام بنده پیم میده و ادعا میکنه ک با من دوست بوده همسر من پیام ایشون رو میخونه و ایشون منو الان بلاک کرده زندگی من داره از هم میپاشه و من نمیتونم ثابت کنم و تنها ی ایدی از ایشون دارم چجوری میتونم پیگیری کنم

  پیوند یکتا
  1. ارسال نظر

   سلام.
   با طرح شکایت در دادسرای جرایم رایانه ای و سپس مراجعه به پلیس فتا می توانید موضوع را پیگیری نمایید.

   پیوند یکتا
 10. ارسال نظر

  باسلام خواهرم از وقتی ازدواج کردم خیلی مزاحم ما میشه جدیدا شروع کرده به فحاشی وتوهین به خانواده همسرم آیا میتونم ازش شکایت کنم تمام پیامک هاشم دارم

  پیوند یکتا
  1. ارسال نظر

   با سلام
   بلی می توانید شکایت نمایید.
   چنانچه پیامک ها عادی هستند به دادسرای عمومی مرجعه کنید و چنانچه پیامک ها از طریق شبکه های اجتماعی ارسال شده اند باید به دادسرای جرایم رایانه ای مراجعه نمایید.

   پیوند یکتا
 11. ارسال نظر

  با سلام
  بنده به خواستگارم جواب منفی دادم و ایشونو رد کردم
  یک سری تهدیداتی کردن … و الان ۲ هفتن از طریق تلفن و پیامک با فرستادن پیام هایی مزاحمت ایجاد میکنن …نمیدونم واقعا چیکار کنم…آیا چاره ای هست!؟؟؟

  پیوند یکتا
  1. ارسال نظر

   بله چنانچه از طریق تلفن و پیامک مزاحمت ایجاد می کنند می توانید به دادسرای عمومی مراجعه نمایید. چنانچه مزاحمت ها از طریق فضای مجازی و شبکه های اجتماعی است می توانید به دادسرای جرایم رایانه ای موضوع را پیگیری و طرح شکایت نمایید.

   پیوند یکتا
 12. ارسال نظر

  درود رقت بخير
  شخصي با خط ايرانسل مزاحم من ميشه هم تماس عم پيامك و پيشنهادهاي بيشرمانه ميده اسم من رو هم ميدونه اگه همسرم متوجه بشه ميترسم دچار سؤتفاهم بشن
  مزاحم رو بلاك كردم
  چطور ميتونم پيگير باشم

  پیوند یکتا
 13. ارسال نظر

  با سلام.
  اگر تمایل داشته باشید می توانید موضوع را از طریق مراجعه به دادسرای عمومی به جرم مزاحمت پیگیری نمایید.

  پیوند یکتا
 14. ارسال نظر

  با سلام و با عرض ادب و احترام
  من چند ماه قبل نیز مزاحم داشتم . اما دیروز 26 اردیبهشت ماه 1399 دو مرتبه با شماره تلفن 09392155252 و امروز نیز 27 اردیبهشت ماه 1399 سه مرتبه با شماره تلفن 09186231861 باعث ایجاد مزاحمت برای خط همراه اول من شده اند. از شما مسؤولین محترم و زحمت کش خواهشمند است که لطفا و خواهشا محض رضای خدا با این مزاحمان که باعث سلب آسایش و آرامش بنده و خانواده ام شده اند برخورد جدی کرده و آنها را مجازات کنید. صمیمانه از کمک شما تشکر می کنم . اجرتون با ماه مبارک رمضان
  با تقدیم احترام و با تشکر بسیار فراوان

  پیوند یکتا
  1. ارسال نظر

   سلام.
   از اظهار لطف شما ممنون. باید بدانید ما سازمان دولتی نیستیم و به نهادها و سازمان های دولتی وابسته نیستیم بلکه یک گروه حقوقی شخصی می باشیم.
   اما در مورد مزاحمت تلفنی. شما می توانید برای پیگیری و رفع مزامت به دادسرا مراجعه کنید و دادسرا وظیفه دارد به درخواست شکایت شما رسیدگی نماید البته در این مورد باید شکیبا باشید چون در مواردی این فرایند کمی زمان بر است. با تشکر.

   پیوند یکتا
 15. ارسال نظر

  سلام خسته نباشید ، مدتیه اقایی با دوتا شماره پیام میده و زنگ میزنه و مزاحمت ایجاد میکنه و مداوما با الفاظ زشت ایجاد مزاحمت میکنه ، چطوری میتونم شکایت کنم ، میشه به طور مجازی پیکیری کرد؟

  پیوند یکتا
  1. ارسال نظر

   با سلام.
   نه خیر شما اگر قصد شکایت دارید باید به دادسرای عمومی مراجعه نمایید.

   پیوند یکتا

به گفتگو بپیوندید

بازگشت به بالای صفحه
Call Now Button