امنیت سایبری

حکم مزاحمت برای زنان در فضای مجازی چیست ؟ | وکیل سایبری

مزاحمت برای زنان در فضای مجازی

حکم مزاحمت برای زنان در فضای مجازی چیست ؟ – یک حقوقدان با اشاره به اینکه مزاحمت در فضای مجازی بیش از مزاحمت‌ها در معابرعمومی رو به افزایش است، گفت: دو سال حبس و ۷۴ ضربه شلاق در انتظار مزاحمان اطفال و بانوان است.

اظهارات یک کارشناس در مورد جرم مزاحمت

به گزارش وکیل ملت آرش دولتشاهی با اشاره به اینکه هیچ‌گونه خلاء قانونی در زمینه برخورد با مزاحمت‌ها برای اطفال و بانوان وجود ندارد، اظهارکرد: طبق ماده ۶۱۹ قانون مجازات اسلامی مصوب ۷۵، هرکس در اماکن عمومی یا معابر متعرض یا مزاحم‌اطفال یا زنان شود یا با الفاظ و حرکات مخالف شئون و حیثیت به ‌آنان توهین کند به حبس از دو تا شش ماه و تا (۷۴) ضربه شلاق محکوم خواهد شد.

مزاحمت تلفنی یک جرم آگاهانه است

دولتشاهی معتقد است ایجاد مزاحمت تلفنی یک فعل عمدی آگاهانه است. از این رو به محض کشف، ملاک مسئولیت کیفری مزاحم شناخته می‌شود. وی همچنین می گوید: طبق ماده ۶۴۱ قانون مجازات اسلامی مصوب ۷۵، هرگاه کسی به وسیله‌ تلفن یا دستگاه‌های مخابراتی دیگر برای اشخاص ایجاد مزاحمت کند به حبس از یک تا شش ماه محکوم خواهد شد.

مزاحمت برای زنان و انتشار تصاویر غیراخلاقی

این کارشناس ارشد حقوق کیفری و جرم‌شناسی اظهار داشت: طبق ماده۱۴ قانون جرایم رایانه‌ای، هرکس به وسیله سامانه‌های رایانه‌ای یا مخابراتی یا حامل‌های داده محتویات مستهجن را منتشر، توزیع یا معامله کند. یا به قصد تجارت یا افساد تولید یا ذخیره یا نگهداری کند. به حبس از ۹۱ روز تا ۲ سال یا جزای نقدی از پنج میلیون ریال تا چهل میلیون ریال یا هر دو مجازات محکوم خواهد شد.

مزاحمت برای زنان و محتویات مستهجن

وی افزود: هرگاه محتویات مستهجن به کمتر از ده نفر ارسال شود، مرتکب به یک میلیون  ریال تا پنج میلیون ریال جزای نقدی محکوم خواهد شد. چنانچه مرتکب اعمال مذکور در این ماده را حرفه خود قرار داده باشد، یا به طور سازمان یافته مرتکب شود چنانچه مفسد فی الارض شناخته نشود، به حداکثر هر دو مجازات مقرر در این ماده محکوم خواهد شد.

تحریک و ترغیب افراد به جرم

این کارشناس ارشد حقوق کیفری و جرم‌شناسی افزود: چنانچه افراد را به ارتکاب جرایم منافی عفت یا استعمال موادمخدر یا روانگردان یا خودکشی یا انحرافات جنسی یا اعمال خشونت‌آمیز تحریک یا ترغیب یا تهدید یا دعوت کرده یا فریب دهد یا شیوه ارتکاب یا استعمال آنها را تسهیل کند یا آموزش دهد، به حبس از ۹۱ روز تا یک سال یا جزای نقدی از پنج میلیون ریال تا بیست میلیون ریال یا هر دو مجازات محکوم می‌شود.

ضرورت اقدامات پیشگیرانه

وی عنوان کرد: دولت و مسئولان باید به دنبال ایجاد اشتغال باشند همچنین مسئولان در زمان ارائه کواهی‌نامه رانندگی، سندنکاح، گواهی‌نامه موارد دیگر باید گواهی سلامت و روان افراد را نیز بررسی کنند تا چنانچه مشکلی وجود داشت در خصوص پیشگیری از جرایم اقدام شود.

نوشته های مشابه

‫5 دیدگاه ها

  1. قانون ۶۴۱ بذار در کوزه… من یه مزاحم تلفنی داشتم و طبق همین قانون جرمش ثابت شد و باید حالا نخواستیم ۶ ماه ولی دیگه یک ماه را باید می‌رفت حبس اما خیلی محترمانه فقط به مبلغ ۲۰۰ هزار تومن محکوم شد اونم بهم اثبات نشد که این مبلغ ازش گرفته شد یا نه؟؟؟ بعدشم چرا این جریمه می‌ره تو حساب دادگستری؟؟؟!. وقتی پای پول به میون بیاد قوانین پشیزی ارزش ندارند.

  2. سلام بنده خیلی ناراحت اهانت به مقام معظم رهبری هستم که این روزها دراکثر پیج ها دراینستا میبینم وبا یک نفر بحثم شد در اینستا با ای دی ario2711 ایشون به خاطر پهلوی وخاندانش فحش رکیک به بنده ومقام معظم رهبری دادن واز این بابت سخت ناراحتم ونگران ونمیتونم وقتی میبینم توهین به اقا میشه ساکت بشینم این اقا حتی درپیجش ودراسطوریش نشانی پیج من زده ونوشته توهین به شاهزاده ریپورت همگانی …لطفا راهنمایی کنید اینجور پیج هارو چطور گزارش کنم

  3. سلام،متاسفانه با توجه به روند روبه افزایش مزاحمت‌های اینستاگرامی در چند سال اخیر وهمچنین روند رو به رشد استفاده از اپلیکیشنهای ابزاری، نظیر اینستاگرام و سایر اپهای فضای مجازی،که پلیس سایبری فعلا نظارت غیر مستقیمی بر عملکرد اونها داره، افزایش دادن مبلغ جریمه مزاحمان مجازی،افزایش مدت زمان حبس مزاحمان و همچنین نمایش اعمال مجازات‌های برخورد با این دسته از مجرمین در رسانه عمومی ،بعنوان عامل بازدارنده ای در کاهش تخلفات فضای مجازی در جامعه میتونه دارای عملکرد مناسب و بازتابهای موثری در این مورد داشته باشه.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا
با ما تماس بگیرید