نحوه ردیابی اینستاگرام | آیا اینستاگرام قابل ردیابی است؟
مشاوره سایبری

نحوه ردیابی اینستاگرام | آیا اینستاگرام قابل ردیابی است؟

همانطور که در فضای واقعی عناصر متخلف و مجرمین، عامل ارتکاب انواع جرایم هستند، فضای مجازی و شبکه‌های اجتماعی هم مصون از این آسیب‌ها و جرایم نیستند. فقط نوع و شیوه ارتکاب جرایم متفاوت می باشد. شبکه‌ اجتماعی اینستاگرام هم مستعد وقوع جرایم مختلف می باشد. روش‌های ردیابی اینستاگرام به دلایل امنیتی، قانونی یا نظارتی ممکن است متنوع باشد. برای آگاهی در مورد نحوه ردیابی اینستاگرام با ما همراه باشید.

شاید شما هم نمی دانید که اینستاگرام قابل ردیابی می باشد یا خیر و یا به دنبال نحوه ردیابی اینستاگرام هستید؟

توصیه می کنیم قبل از هر اقدام، ضمن مطالعه کامل مطلب زیر از طریق مشاوره آنلاین با وکیل جرایم رایانه ای در ارتباط باشید.

آیا اینستاگرام قابل ردیابی است؟

بله، اینستاگرام قابل ردیابی می باشد. در این مقاله قرار است به بررسی نحوه و روش های ردیابی اینستاگرام بپردازیم…

ردیابی IP از طریق پیج اینستاگرام

اطلاع از اطلاعات شخصی و مکانی درباره یک فرد می‌تواند به شما کمک کند که دسترسی او را از چت روم، محتوا، وب‌سایت یا هر چیز دیگر که متعلق به شما می باشد را قطع کنید. پیدا کردن IP یک شخص کار چندان سختی نیست؛ البته در شرایطی که شخص مقابل، حرفه‌ای نباشد.

لازم به ذکر است که اپلیکیشن‌هایی مانند IP Logger و Grabify IP Logger به شما کمک می‌کنند که به راحتی و به سرعت کار ردیابی اینستاگرام را انجام بدید. جهت انجام این کار باید برای به دست آوردن IP Address از طریق اکانت اینستاگرام مراحل زیر را دنبال کنید:

 • به پیج شخصی که می‌خواهید آدرس IP او را بدست بیاورید، بروید.
 • کنار username روی سه نقطه کلیک کنید.
 • سپس گزینه Copy Profile URL را انتخاب کنید.
 • بعد از آن وارد Grabify IP Logger یا IP Logger شوید.
 • لینک را در نوار پیست کرده و وقتی صفحه نتایج باز شد، روی Create URL کلیک کنید.
 • سپس یک لینک ایجاد شده خواهید دید.
 • به دایرکت آن اکانت مراجعه کنید و با شخص مدنظر صحبت کنید. سپس لینک کوتاه شده را برای او بفرستید.
 • سپس وقتی که فرد روی لینک کلیک کرد، به وب‌سایت Logger که از آن استفاده کردید، بروید و صفحه را مجددا refresh کنید. در نهایت در پایین صفحه می‌توانید آدرس IP را مشاهده کنید.
 • البته به دلیل اینکه با آن فرد چت کردید، باید گزینه Hide Bots را برای دستیابی به IP اصلی روشن کنید.

ردیابی اکانت اینستاگرام توسط پلیس فتا

آیا پلیس فتا در مورد ردیابی اکانت های پاک شده اینستاگرام با محتوای مجرمانه می تواند رأسا اقدام نماید؟ در فضای اینستاگرام هر مطلبی که در به صورت پست یا استوری بارگذاری می‌شود، قابل بازیابی و ردیابی است.البته باید توجه داشته باشید در حال حاضر با فیلتر شدن اینستاگرام پس از اینکه بتوانید به IP شخص مورد نظر دسترسی پیدا کنید در واقع تنها توانسته اید به یک IP فیلتر شکن برسید از این به بعد آنچه که بسیار مهم است نقش پلیس فتا در رد یابی IP مورد نظر برای کشف هویت واقعی شخص مرتکب جرمی است که از طریق اینستاگرام اقدام به فعالیت کرده است .

البته ردیابی در مورد ضبط زنده اینستاگرامی (live) اگر توسط صاحب اکانت یا بینندگان در هنگام پخش، ضبط نگردد صدق نمی کند. لذا محتواهای ضبط زنده اینستاگرامی بعد از توقف، دیگر قابل بازیابی نیستند .

بیشتر بخوانید: شکایت پلیس فتا | چگونه به پلیس فتا شکایت کنیم ؟

ردیابی اکانت پاک شده

هر اکانت اینستاگرامی برای ایجاد، نیاز به یک سیم کارت دارد. حتی اگر کسی با یک شماره، چندین اکانت متفاوت ساخته باشد، باز هم ردیابی فعالیت‌های مربوط به سیم کارت امکان پذیر می باشد. اما در مورد پست‌های اکانت‌های پاک شده لازم است از قبل، از آنها اسکرین شات بگیرید و انها را ذخیره کنید. از آنجایی که اسکرین شات ها هم نیاز به تایید قانونی دارند، بنابراین دریافت مشاوره از سوی یک وکیل متخصص در جرایم رایانه ای می تواند در جهت رسیدن به هدف به شما کمک کند.

نقش وکیل متخصص جرایم رایانه ای در ردیابی اینستاگرام

نحوه ردیابی اینستاگرام
 • پیگیری حقوقی: یک وکیل متخصص می‌تواند پرونده را به مراجع قضایی ارجاع دهد و فرآیندهای قانونی را دنبال کند تا عدالت اجرا شود. 
 • شناسایی و جمع‌آوری شواهد: در صورت وقوع جرم در اینستاگرام، یک وکیل مجرب می‌تواند به شناسایی و مستند سازی ادله دیجیتال کمک کند. این موارد شامل تحلیل پست‌ها، پیام‌ها، و دیگر فعالیت‌های آنلاین متهم می شود.

  ارائه مشاوره حقوقی: یک وکیل متخصص می‌تواند به افراد و کسب‌وکارها و نهادها مشاوره های لازم را در مورد محافظت در برابر جرایم رایانه‌ای ارائه دهد.

 • پیگیری رفع محتوای مجرمانه: وکیل متخصص در این زمینه می‌تواند درخواست حذف محتواهای مجرمانه را از شبکه‌های اجتماعی مطرح کند و از اینستاگرام بخواهد تا محتوای توهین‌آمیز، تهدیدآمیز یا نادرست را حذف کند.

 • ارتباط با پلتفرم‌های دیجیتال: یک وکیل متخصص می‌تواند به نمایندگی از موکل خود با پلتفرم‌هایی مانند اینستاگرام ارتباط برقرار کند تا مسائل حقوقی و شکایات را پیگیری کند. 

برای اینکه بتوانید در کوتاه ترین زمان ممکن نسبت به پیگیری ردیابی اینستاگرام و اخذ راهنمایی درست اقدام کنید، از طریق لینک مشاوره با وکیل جرایم رایانه ای اقدام نمایید. و دقت داشته باشید که در جرائم اینترنتی سرعت عمل و پیگیری به موقع و درست شما می تواند نقش به سزایی در احقاق حقوق شما داشته باشد.

بیشتر بخوانید: روشهای هک اینستاگرام

 انواع جرایم‌ در اینستاگرام

فضای مجازی و شبکه‌های اجتماعی هم مانند دنیای واقعی، تحت پوشش قوانین کیفری قرار دارند و هرگونه تخلف و جرم در این محیط‌ ها قابل پیگیری و مجازات می باشد. ایجاد پیج‌های فیک (سوءاستفاده از هویت دیگران)، تهدید به افشای اسرار خصوصی، انتشار اطلاعات شخصی بدون رضایت افراد، توهین و فحاشی،  ارسال پیام‌های تهدیدآمیز در دایرکت، هتک حیثیت و انتشار تصاویر خصوصی و … جرم محسوب می شود و بر اساس قانون مجازات حبس، جزای نقدی و حتی شلاق تعیین گردیده است. در صورتی که قربانی این جرایم هستید و یا متهم شده اید، می توانید از یک وکیل جرایم رایانه ای برای طی کردن هرچه سریع تر مراحل قانونی کمک بگیرید.

بیشتر بخوانید: مجازات انتشار صدا و تصویر خصوصی چیست؟

روش های جلوگیری از وقوع جرایم

برای جلوگیری از وقوع جرایم در اینستاگرام، می‌توانید اقدامات زیر را انجام دهید:

 • تنظیمات حریم خصوصی را به دقت بررسی و تنظیم کنید.
 •  اطلاعات شخصی خود را با افراد ناشناس به اشتراک نگذارید.
 • از رمز عبور قوی و منحصر به فرد استفاده کنید و آن را به طور منظم تغییر دهید.
 • احراز هویت دو مرحله‌ای را فعال کنید.
 • در صورت مشاهده هرگونه رفتار مشکوک، آن را به اینستاگرام گزارش دهید.
 • آگاهی و اطلاعات تان را در مورد فناوری های جدید و روش های ارتکاب جرایم جدید افزایش دهید.
 • از یک وکیل متخصص جرایم رایانه ای برای دریافت مشاوره های لازم کمک بگیرید.

ردیابی اکانت پاک شده تلگرام

اکثر کلاهبرداری‌ها در شبکه‌های اجتماعی، از طریق تلگرام انجام می‌شود. از این رو در مورد استفاده از این شبکه باید محتاط تر رفتار کنید. در مورد خرید و فروش‌های تلگرامی و ارائه اطلاعات به دیگران و یا واریز وجه به حساب افراد ناشناس، باید جوانب احتیاط را رعایت کنید. مانند اینستاگرام، در اینگونه موارد هم اکانت پاک شده تلگرام می‌تواند پیگیری شود. برای پیگیری این موارد یک وکیل متخصص جرایم رایانه ای می تواند نقش بسزایی را ایفا کند.

بیشتر بخوانید: وکیل جرایم رایانه ای

ردیابی اکانت و روال کار پلیس فتا

پلیس فتا در جواب استعلام دادسرا جهت تحقیقات از صفحه مجازی متهم معمولاً  رویه خاصی را دنبال می‌نماید. بدین ترتیب که پلیس اعلام می‌کند اگر اکانت در نرم افزارهایی غیر از اپلیکیشن اصلی تلگرام باشد، مثل هاتگرام و طلا گرام و… امکان دسترسی پلیس به اطلاعات کاربران آسان‌تر است. زیرا سرورهای اصلی این اپلیکیشن‌ها، داخل کشور هستند.

بیشتر بخوانید: ردیابی مزاحمت­ در اینستاگرام، تلگرام  

روش‌ پیگیری و شکایت جرایم در اینستاگرام

اگر شخصی در اینستاگرام مرتکب جرمی علیه شما شد، می‌توانید مراحل زیر را برای پیگیری و شکایت انجام دهید:

 1. جمع‌آوری شواهد: تمام شواهد و مدارک مربوط به جرم، از جمله اسکرین‌شات‌ها و لینک‌های مرتبط را جمع‌آوری کنید.
 2. مراجعه به پلیس فتا: به (پلیس فتا) مراجعه و شکایت خود را ثبت کنید.
 3. مراجعه به دادگاه: در صورت لزوم، می‌توانید به دادگاه مراجعه و شکایت خود را به صورت قانونی پیگیری کنید.
 4. برای انجام تک تک این مراحل حضور یک وکیل متخصص جرایم رایانه ای مفید و سودمند می باشد. یک وکیل متخصص با آگاهی کامل در مورد مراحل قانونی می تواند بدون فوت وقت تمام اقدامات لازم در مورد پرونده شما را انجام دهد.

سخن پایانی

با توجه به نقش پررنگ شبکه های مجازی در زندگی روزمره، علاوه بر رعایت اقدامات لازم جهت حفظ و برقراری امنیت ، در بسیاری از موارد به دلیل عدم آگاهی لازم است تا در مورد جرایم در اینستاگرام و سایر شبکه ها و همچنین روش های پیشگیری و پیگیری اطلاعات لازم و کافی داشته باشیم. گروه حقوقی تخصصی وکیل سایبری با تجربه و دانش کافی در این زمینه می تواند به شما راهنمایی و مشاوره های لازم را ارائه دهد.

پایان پیام/

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نوشته های مشابه