امنیت سایبری

آیا اینستاگرام قابل ردیابی است؟

تعداد کاربران اینستاگرام و ردیابی مزاحمان

 

ردیابی اینستاگرام – دنیای امروز ما دنیای ارتباطات گسترده و بدون مرز است. افراد در این فضا فارغ از اینکه در کجا و در چه موقعیتی از زمان قرار دارند، در یک لحظه می توانند با افراد مختلف در هر گوشه از جهان ارتباط برقرار نمایند. این ارتباطات می تواند منشاء عاطفی و احساسی داشته باشد. یا اینکه به قصد امور تجاری و یا ارائه هنر و خلاصه با انواع اهداف صورت پذیرد. بنابراین می توان گفت حجم عظیمی از مردم، در این فضا حضور دارند و هر یک اهداف خود را در آن دنبال می نمایند.

در گستردگی فضای موجود، شبکه های اجتماعی نقش اساسی ایفا می کنند. آنان عامل مهمی در مدیریت ارتباطات مردم با یکدیگرند. این وسایل، منشأ شکل گیری دوستی مجازی را فراهم آورده اند. البته برخی از این ارتباطات، معطوف به فضای مجازی نبوده و در مواردی به خارج از این فضا هم کشیده شده است.

کاربران اینستاگرام

یکی از پرطرفدار ترین شبکه های اجتماعی،  اینستاگرام است. این شبکه در جهان، حدود یک میلیارد و در کشور ما حدود 24 میلیون کاربر فعال دارد. وجود این تعداد کاربر و احساس آزادی عمل و ناشناختگی موجب شده است مشکلات بسیاری برای افراد ایجاد و از این رهگذر، مسئله ردیابی اکانت های کاربران موضوعیت پیدا نماید. اهمیت این موضوع زمانی آشکار می شود که همواره برخی افراد در این شبکه ها طعمه شیادان و افراد فرصت طلب شده و مال و یا آبرویشان در معرض خطر و تهدید قرار می گیرد.

علت استقبال از اینستاگرام در ایران

 

هر یک از شبکه های اجتماعی کاربرد خاص خود را دارند. بنابراین مقایسه آنها با یکدیگر باید در یک فضای منطقی انجام پذیرد. با این وجود در کشور ما بدلیل محدودیت هایی که برای برخی از این شبکه ها از جمله توئیتر و تلگرام ایجاد شده، در گرایش کاربران به سمت دیگر شبکه ها بی تاثیر نبوده است.

 

به عنوان مثال، از زمانی که تلگرام تحت فیلتر قرار گرفت، محبوبیت اینستاگرام بویژه در میان جوانان بیشتر از قبل شد.  مردم از طریق این اپلیکیشن اتفاقات روزانه زندگی خود را با دوستان ، همکاران و….  در صفحات شخصی خود به نمایش می گذارند.

 

ردیابی اینستاگرام به چه دلیل بحث روز است؟

 

همانطور که در فضای واقعی عناصر متخلف و مجرمین، عامل ارتکاب انواع جرایم هستند، فضای مجازی و شبکه های اجتماعی نیز مصون از این آسیب ها و جرایم نیست. فقط نوع و شیوه ارتکاب جرم تفاوت پیدا می کند.

ردیابی اینستاگرام بحث روز

برای پیدا کردن رد جرم در فضای واقعی ، مامورین معمولاً بدنبال سرنخ هایی در صحنه جرم می گردند. آنها ارتباطات افراد و مکالمات و رفتارهای مجرمین و دیگران را مورد بررسی قرار می دهند. این امر از این جهت انجام می شود که دلایل و شواهد قابل استناد بدست آید. در فضای مجازی نیز صحنه جرم و رفتار دیجیتال افراد تا حدود زیادی قابل شناسایی و ردیابی است. در حقیقت هر فردی در فضای مجازی دارای یک آدرس منحصر به فرد برای ورود به اینترنت است که امکان ردیابی فعالیت های او را فراهم می کند. همچنین فعالیت هایی را انجام می دهد که در غالب موارد این فعالیت را می توان در فضای مجازی مورد بررسی قرار داد.

 ردیابی اکانت پاک شده اینستاگرام توسط پلیس فتا

 همواره کاربران با این پرسش در ذهن خود مواجه هستند که آیا پلیس فتا در مورد ردیابی اکانت های پاک شده اینستاگرام با محتوای مجرمانه می تواند رأسا اقدام نماید؟ در پاسخ به این پرسش باید گفت در فضای اینستاگرام هر مطلبی که در قالب پست یا استوری بارگذاری می شود، قابل بازیابی و ردیابی است.

 البته ردیابی در مورد ضبط زنده اینستاگرامی (live) اگر توسط صاحب اکانت یا بینندگان در هنگام پخش، ضبط نگردد صدق نمی کند. لذا محتواهای ضبط زنده اینستاگرامی بعد از توقف، دیگر قابل بازیابی نیستند . اما در مورد اصل اکانت پاک شده چه؟

 هر اکانت اینیستاگرامی برای ایجاد، نیاز به یک سیم کارت دارد. حتی اگر کسی با یک شماره،  چندین اکانت متفاوت ساخته باشد باز هم ردیابی فعالیت های مربوط به سیم کارت امکان پذیر است.  اما در مورد پست های اکانت های پاک شده لازم است از قبل، از آنها اسکرین شات گرفته شده باشد.

 ردیابی اکانت پاک شده تلگرام

 سوابق نشان می دهد غالب کلاهبرداری های انجام شده در شبکه های اجتماعی، از طریق تلگرام انجام می گیرد. از این رو در مورد استفاده از این شبکه باید هوشیاری بیشتری به خرج داد. بویژه در مورد خرید و فروش های تلگرامی و دادن اطلاعات به دیگران و یا واریز وجه به حساب افراد ناشناس، باید جوانب احتیاط را به خرج داد. در هر حال همانطورکه در مورد اینستاگرام بیان شد، در اینگونه موارد نیز، اکانت پاک شده تلگرام می تواند قابل پیگیری باشد .

 ردیابی اکانت پاک شده و روال کار پلیس فتا

پلیس سایبری در جواب استعلام دادسرا جهت تحقیقات از صفحه مجازی متهم معمولاً  رویه خاصی را دنبال می نماید. بدین ترتیب که پلیس اعلام می کند اگر اکانت در نرم افزارهایی غیر از اپلیکیشن اصلی تلگرام باشد مثل هاتگرام و طلا گرام و…….امکان دسترسی پلیس به اطلاعات کاربران آسان تر می باشد. زیرا سرور های اصلی این اپلیکیشن ها، داخل کشور هستند . با این وجود، پیگیری و کشف اکانت های روی تلگرام اصلی اگر همچنان باقی باشند با ترفند های امنیتی و تورهای پلیس فتا امکان پذیر است.  اما اگر اکانت تلگرامی که بر روی تلگرام اصلی ساخته شده باشد و قبل از کشف، پاک شود،  تقریبا بازیابی و پیدا کردن آن ناممکن خواهد بود.

برای اطلاع از نحوه فعالیت و اقدام پلیس در مورد ردیابی مزاحمت و پاک شدن اکانت ها حتماً مقالات “سؤالات کاربران در مورد پیگیری اکانت های پاک شده،  ردیابی مزاحمت­ در اینستاگرام، تلگرام” و  ردیابی اینستاگرام و تلگرام توسط پلیس را مطالعه نمایید.

در جرایم اینستاگرامی و تلگرامی و ردیابی اکانت چگونه عمل کنیم؟

هر گاه در هر یک از شبکه های اجتماعی با موضوع ارتکاب جرم به هر شکل و عنوان مواجه شدید کمی تأمل کنید. مراقب هر گونه عکس العمل خود در این شبکه ها باشید. گاهی عملکرد شما ممکن است بازتاب ها و عواقب مجرمانه تری داشته باشد. بنابراین اگر تصور می کنید از سوی فرد یا افراد ناشناس هک شده اید یا مورد تهدید قرار گرفته اید ابتدا با افراد با صلاحیت و خبره مشورت نمایید.

در صورت تمایل می توانید تماس با وکیل سایبری را نیز در نظر داشته باشید. کارشناسان ما در خدمت شما خواهند بود تا مشاوره فنی و حقوقی به شما ارائه دهند.

برای مطالعه بیشتر در مورد شکایت در مورد خریدهای اینترنتی پیشنهاد می شود مقالات “شکایت از خرید اینترنتی تلگرامی اینستاگرامی  و  وکیل شکایت مطالب اینستاگرام واتساپ تلگرام را حتماً مطالعه نمایید.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا
با ما تماس بگیرید