جرایم اینترنتی

جعل اینترنتی و مجازات آن

همواره مردم در موقعیت های مختلف از خطرات جعل در امان نبوده اند. از روزگاران قدیم تا کنون، اسناد و مدارک و اطلاعات و عناوین شغلی و هویت آنان در محیط فیزیکی و حقیقی مورد جعل و سوءاستفاده قرارمی گرفته است. امروزه خطرها و نگرانی های اشخاص از جعل اطلاعات مهم خود، روبه افزایش است. چراکه توسعه روزافزون فضای مجازی، سهولت ارتکاب جعل در این محیط، دشواری کشف این جرم و دسترسی به عاملان آن، سخت بودن شناسایی چهره و هویت جاعلان، پیگیری نکردن بسیاری از زیان دیدگان و …، امکان رسیدن جاعلان به اهداف شوم خود را، با سرعت و سهولت بیشتر، و کیفیت بهتر فراهم نموده است. گروه تخصصی وکیل سایبری قصد دارد در این مقاله، به بررسی جعل در فضای مجازی  و شبکه های اجتماعی، یا همان جعل اینترنتی از ابعاد گوناگون بپردازد.

نمونه های جرم جعل اینترنتیمصادیق جعل اینترنتی چیست؟

جعل اینترنتی، همانند ارتکاب این جرم در محیط فیزیکی ممکن است به صورت های زیر ارتکاب یابد:

  • تغییر داده ها و اطلاعات در اسناد اکترونیکی رسمی به قصد کسب سود و منافع شخصی.
  • تغییر داده ها و اطلاعات مربوط به اشخاص ثالث جهت رقابت با آنان و حفظ منافع شخصی جاعلان.
  • استفاده از داده ها و اطلاعات دیگران برای ساختن پروفایل در واتس آپ و … با اسم و تصویر آنان.
  • استفاده از نام و شهرت جعلی جهت آزار دیگران و یا سوءاستفاده جنسی و کلاهبرداری از آنان و …
  • انتساب عناوین مهمی مثل مهندس و … به خود، به قصد جلب اعتماد دیگران و کلاهبرداری از آنان.
  • جعل عناوین شغلی و هویت اشخاص مشهور جهت فریب دیگران و درنتیجه جذب سرمایه شان.
  • ایجاد وب سایت های تبلیغاتی ساختگی و دروغین جهت جلب اعتماد مردم و اخذ پول از آنان.

مجازات جعل

ویژگی های جرم جعل چیست؟

جرم جعل، علاوه بر آثار بسیار زیانبار و مخربی که ممکن است دربرداشته باشد؛ دارای خصوصیات زیر است:

  • جعل همیشه عمدی است:

چون هیچ آدم عاقلی براثر یک اشتباه ساده و ناخواسته، خود را به جای یک پزشک مشهور و یا مدیرعامل شرکت بساز و بفروش معرفی نمی کند. و هیچکس نیز بی دلیل در اسناد الکترونیکی مهم و حیاتی دیگران، تغییراتی را ایجاد نمی نماید. و یا امضای دیگران را در فضای مجازی جعل نمی کند. پس جعل اینترنتی، یکی از جرایم عمدی به شمارمی آید.

  • جعل، جرمی مستقل است:

بسیاری از اشخاص با نسبت دادن عناوین و هویت های ساختگی و دروغین به خود، قصد کلاهبرداری از دیگران، و … را دارند. چه با ارتکاب جعل بتوانند به هدف نهایی خود یعنی تصاحب مال فریب خوردگان و … برسند؛ و چه در این راه ناکام بمانند؛ درهرصورت به خاطر ارتکاب جعل، به مجازات تعیین شده در قانون محکوم خواهندشد.

  • جعل همیشه با فریب و نیرنگ همراه است:

هر عملیاتی که جاعل برای رسیدن به هدف خود انجام می دهد؛ مصداق بارز دروغ، فریب، دسیسه، نیرنگ و دغل است. مثل اینکه شخصی برای چپاول طرح های علمی دیگران، با ایجاد یک وب سایت ساختگی، خود را به عنوان یکی از بزرگترین اساتید علوم آزمایشگاهی معرفی کند. گاهی هم شخص جاعل، یک پایگاه، سامانه یا سیستم را فریب می دهد. مثلاً به گونه ای در اسناد الکترونیکی دیگران تغییر و تصرف ایجاد می کند؛ که خود سامانه هم متوجه چنین فرآیندی نمی شود!!!

مجازات جعل اینترنتی چیست؟

جعل یکی از جرایمی است که به تنهایی کاربردی نداشته؛ و نمی تواند مرتکب را به هدف ناپسند خود برساند. معمولاً جعل، مقدمه انجام جرایم دیگری است. یعنی شخصی با جعل عناوینی مثل پزشک، مدیرعامل یک شرکت بازرگانی یا مهندسی معتبر و … قصد فریب دیگران و تصاحب پول و سرمایه آنان را دارد؛ گاهی هم ارتکاب جعل، به منظور سوءاستفاده از عواطف و یا تحریک احساسات آنان صورت می گیرد. مثلاً شخصی با ایجاد صفحه های مجازی ساختگی به نام خود یا دیگران، می خواهد اشخاص زودباور و ساده لوح را به دام فسادهای اخلاقی بکشاند و یا … . جعل اینترنتی هم از این خصوصیت مستثنی نیست.

به همین دلیل معمولاً مجرم علاوه بر تحمل مجازات جعل، مستحق مجازات های جرم یا جرایم دیگری نیز خواهدبود. که قاضی درمورد وی، مقررات مربوط به تعدد جرم را، که تقریباً سنگین است؛ جاری می کند.

گاهی وقوع جعل به تنهایی سخت و دشوار است. یعنی جرم یا جرایم دیگری باید به عنوان مقدمه و پیش نیازی برای جعل، ارتکاب یابند. مثلاً اگر جاعل بخواهد در داده ها و اطلاعات اسناد اکترونیکی دیگران، تغییراتی را ایجادنماید؛ ابتدا باید این اسناد را سرقت نموده؛ و یا ازطریق کلاهبرداری و فریب قربانی، رمز عبور و شیوه دسترسی به آنها را به دست آورد. در چنین مواردی نیز بیش از یک رفتار مجرمانه رخ داده است؛ که مشمول مقررات تعدد جرم می باشد.

مجازات جعل، حبس یا جزای نقدی و یا هر دوی آنها است؛ که با رعایت مقررات مربوط به تعدد جرم، نسبتاً سنگین خواهدبود.

اگر شما نیز از اقدامات ناجوانمردانه جاعلان در فضای مجازی متضرر شده اید؛ گروه تخصصی وکیل سایبری از ارائه هرگونه مشاوره و راهنمایی های لازم دریغ نخواهدنمود. با ما تماس بگیرید.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا
با ما تماس بگیرید