فیلترشکن وکیل سایبری| وکیل آنلاین - وکالت - مشاوره
آموزش و پیشگیریامنیت سایبری

آیا استفاده از فیلتر شکن مجازات دارد ؟

فیلترشکن مجاز چیست؟

خرید، نصب یا استفاده از فیلترشکن ها یکی از مسائلی است که طی روزهای اخیر فعالان فضای مجازی را مشغول خود ساخته و جزو اصیل‌ترین دغدغه های حال حاضر جامعه محسوب می‌شود.

فیلترشکن چیست؟

طبق یک تعریف ساده فیلترشکن ابزاری برای دور زدن محدودیت هایی است که بر روی اینترنت اعمال شده است این محدودیتها عمدتا دو دسته هستند:

  1. محدودیت هایی که توسط دولت یک کشور و حاکمیت برای جلوگیری از دسترسی کاربران کشور مذکور به سایت ها و سامانه هایی خاص ایجاد و اعمال شده است که اغلب با اهداف سیاسی و به منظور حفظ امنیت داخلی بکار برده میشود.
  2. محدودیت هایی که توسط یک شرکت یا حاکمیت به منظور محروم یا محدود ساختن کاربران کشور دیگر اعمال میشود. اغلب مواقع مربوط به تحریم های بین المللی و محدودیت هایی است که جامعه ی جهانی نسبت به آن کشور در پیش گرفته شده.

فیلترشکنفیلترشکن ها چگونه کار میکنند؟

وظیفه اصلی یک فیلترشکن تغییر آدرس پروتکل های اینترنتی (IP) کاربر استفاده کننده از اینترنت و ارسال ترافیک اینترنت کاربر از طریق یک (IP) دیگر است، که این آی پی در کشور دیگری واقع شده است. فیلترشکن با دور زدن محدودیت اعمال شده دسترسی کاربران را به سایت مورد نظر فراهم میسازد.

 

 

آیا استفاده از فیلترشکن مجازات دارد؟

واقعیت آن است که استفاده از فیلترشکن می تواند جرم نباشد! و تا این لحظه در مهرماه 1401 هیچ نص قانونی مشخصی در اشاره به ممنوع ساختن و اعمال مجازات برای استفاده از فیلترشکن وجود ندارد. البته برخی از قضات با استناد به بند الف ماده 753 قانون مجازات اسلامی استفاده یا فروش فیلترشکن را جرم میدانند. در انتقاد به این نگاه باید گفت فیلتر شکن را نمیتوان از ابزار هایی شناخت که صرفا جهت ارتکاب جرم رایانه ای مورد استفاده قرار میگیرد. کاربردهای مجاز و تخصصی دیگری نیز برای آن در میان مهندسین متصور است.

فیلترشکنآیا فیلترشکن گوشی را هک میکند یا باعث هک شدن گوشی میشود؟

یکی از اصلی ترین ویژگی های ذاتی فیلترشکن ها دسترسی به ترافیک شبکه کاربران است. چنانچه فیلترشکن از منابع معتبر و قابل اعتماد تهیه نشود و یا از فیلترشکن های رایگان غیر معتبر استفاده کنید بیم آن میرود که ترافیک شبکه شما توسط ارائه دهنده وی پی ان شنود شود. ضمنا باید در نظر داشته باشید برخی از نرم افزارهای فیلترشکن که موجود و در دسترس همگان هستند. امکان شنود توسط این نرم افزار ها وجود دارد.

 

*توجه داشته باشید که استفاده از فیلترشکن مصرف دیتای بالایی دارد و حجم زیادی از اینترنت شما را مصرف میکند*

چرا نباید از فیلترشکن های رایگان استفاده کنیم؟

هدف استفاده کنندگان از فیلترشکن جلوگیری از کنترل شدن توسط عوامل خارجی است. باید بدانید که وی پی ان های رایگان با از بین بردن امنیت شما در فضای مجازی به راحتی میتوانند فعالیت های شما را زیر نظر گرفته و حضور شما در وبسایت های گوناگون را رصد کند.

همچنین اگر دقت کرده باشید وی پی ان های رایگان برای کسب درامد از تبلیغات استفاده میکنند. تماشای این تبلیغات حجم زیادی از اینترنت شما را مصرف میکند. گاهی بالاجبار لینک های دیگری را به شما پیشنهاد میدهند که با باز کردن آنها مجددا حجم زیادی از اینترنت به هدر خواهد رفت. بنابراین استفاده از وی پی ان رایگان از لحاظ اقتصادی هم به صرفه نیست.

از نکات آزاردهنده ی دیگر که باید به آن توجه کرد موضوع افت شدید سرعت دانلود و در حالت کلی سرعت لودینگ صفحات وب و اپلیکیشن ها است. اغلب افراد در استفاده از این نوع فیلترشکن ها از آن گلایه مندند. یکی از علت های این موضوع استفاده از سرورهای ضعیف است که بخاطر کاهش هزینه های ارائه کننده وی پی ان استفاده میشود.

وکیل سایبری

فیلترشکن و خطرات امنیتی آن

تفاوتی ندارد که شما از فیلترشکن رایگان استفاده میکنید یا برای تهیه آن هزینه پرداخت کردید. هر فیلتر شکنی با تغییر آی پی شما باعث میشود سرویس دهندگان اینترنت( شرکت های داخلی معتبر و دارای مجوز های لازم ) نسبت به فعالیت های شما اطلاعاتی نداشته باشند. ولی از طرف دیگر دیوار امنیتی شما با ارائه کنندگان فیلترشکن کاملا حذف میشود. باید توجه داشته باشید که اغلب ارائه کنندگان وی پی ان ناشناس و غیر قابل پیگیری هستند. بنابراین شما با استفاده از چنین ابزاری در معرض حملات امنیتی از طرف سازندگان آن قرار خواهید گرفت. به بیان روشن تر شما به وسیله آنها شنود خواهید شد.

گروه حقوقی تخصصی وکیل سایبری با بیش‌از هشت سال تجربه در زمینه رسیدگی تخصصی به دعاوی و شکایات رایانه‌ای و بکارگیری وکلای متخصص جرایم رایانه‌ای و نیز همکاری با تیمی مجرب که در رابطه با دانش سایبر فارنزیک, شبکه ,برنامه‌نویسی, مستندسازی ادله دیجیتال تخصص دارند می‌تواند در دفاع از شما در پرونده‌های جرایم رایانه‌ای چه در نقش شاکی و یا در مقام متهم اقدام نماید.

 

 

خدمات ما برای شما، فراهم کردن

بهترین راه حل قانونی

برای تماس جهت رزرو جلسه حضوری با شماره های زیر تماس حاصل نمایید

021-4462198 021-28423213 021-28423214

0

امتیاز کاربر: 4.65 ( 2 نتایج)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.