مجازات سو استفاده از نام دامنه چیست؟ - وکیل سایبری - مشاوره تلفنی جرائم رایانه ای
جرایم و دعاوی

مجازات سو استفاده از نام دامنه چیست؟

دعوای سو استفاده از نام دامنه (دامین) از جمله دعاوی است که با توجه به اختلافات و اشتباهاتی که ممکن است از نام های دامنه صورت گیرد مطرح میشود که مجازات سنگینی هم به دنبال دارد. مجازات سو استفاده از نام دامنه در قانون تجارت الکترونیک مشخص شده و در مقاله زیر به بررسی این جرم و مجازات آن می پردازیم.

اگر شما هم متهم به سواستفاده از نام دامنه هستید یا قربانی این سو استفاده شده اید، برای آگاهی بیشتر در مورد آن و فرایندهای قانونی دفاع در این موارد با ما همراه باشید.

قبل از هر اقدام، از طریق مشاوره آنلاین با وکیل جرائم رایانه ای در ارتباط باشید.

سو استفاده از نام های دامنه و ایجاد اشتباه برای مخاطب علاوه بر اینکه به شرکت‌ها ضرر و زیان مالی بسیاری وارد می‌کند، باعث سردرگمی مصرف کنندگان و کاهش اعتماد آن‌ها به بازار و برند اصلی می‌شود. بنابراین باید برای حفظ هویت برندها و ایجاد یک بازار عادلانه و شفاف کمک تلاش کنیم. بر اساس قانون نقض علایم تجاری و سواستفاده از نام دامنه جرم محسوب می شود. و مجازات نقض علامت تجاری از طریق ایجاد اشتباه در نام دامنه هم تعیین گردیده است.

مطابق ماده 66 قانون تجارت الکترونیک، به منظور حمایت از حقوق مصرف‌کنندگان و تشویق رقابت‌های مشروع در بستر مبادلات الکترونیکی استفاده از علائم تجاری به صورت نام دامنه (Domain Name) و یا هر نوع نمایش بر خط (Online) علائم تجاری که موجب فریب یا مشتبه شدن طرف به اصالت کالا و خدمات شود ممنوع و متخلف به مجازات مقرّر در این قانون خواهد رسید.

بر اساس ماده 76 قانون تجارت الکترونیک، متخلفان از ماده (66) این قانون به یک تا سه سال حبس و جزای نقدی از 100/000/000 تا 250/000/000 ریال محکوم خواهند شد.

 در قانون تجارت الکترونیک، تحت عنوان نقض حفاظت از داده پیام در بستر مبادلات الکترونیکی سه جرم مطرح شده است:

 • نقض حق مولف
 • نقض اسرار تجاری
 • و نقض علایم تجاری از طریق سو استفاده از نام دامنه

بیشتر بخوانید: مجازات نقض اسرار تجاری چیست؟

در این بخش به مجازات نقض علامت تجاری از طریق سو استفاده از نام دامنه و تعریف آن می پردازیم.

بیشتر بخوانید: مجازات نقض حق مولف چیست؟

تعریف علامت تجاری

علامت تجاری یک نشانه می باشد که برای تمایز کالاها و خدمات یک شرکت از کالاها و خدمات شرکت‌های دیگر استفاده می‌شود. این نشانه‌ها می‌توانند شامل لوگوها، یا نام تجاری‌ها باشد که به صورت واضح تعیین کننده منبع یا مبدأ کالاها و خدمات مورد تأیید تجاری هستند.

علامت تجاری به شما امکان می‌دهد تا :

 • کالاها یا خدمات خود را از دیگران متمایز کنید.
 • به شما حقوق قانونی اختصاص می‌دهد که مالکیت و کنترل نام تجاری خود را حفظ کنید،
 • و در مقابل جعل و سوءاستفاده از آن محافظت کنید.

نقض علامت تجاری

به طور کلی ، نقض علامت تجاری به هر نوع استفاده از علامت تجاری یکسان یا مشابه آن بدون اجازه صاحب علامت اشاره دارد.

این نقض ممکن است شامل مواردی مانند تقلید علایم تجاری، کپی ، استفاده از آن‌ها در زمینه‌هایی که ممکن است شهرت آن‌ها را زیر سوال ببرد یا فروش محصولات تقلبی حاوی علامت تجاری معروف ، ایده‌برداری و مشابه‌سازی باشد.

جرم نقض علامت تجاری از طریق سو استفاده از نام دامنه

سو استفاده از نام دامنه

در این نوع از جرایم، مرتکب به استفاده از نام دامنه فریبنده یا مشابه یا استفاده از هر نوع نمایش بر خط فریبنده یا مشابه می پردازد. علایم تجاری باید به نوعی باشد که عرفا موجب فریب یا مشتبه شدن طرف به اصالت کالا و خدمات شود . و همچنین این عمل باید با استفاده از بستر مبادلات تجاری الکترونیک انجام شود.

نحوه جلوگیری از نقض علایم تجاری

برای جلوگیری از نقض علایم تجاری از طریق سو استفاده از نام دامنه، می‌توانید اقدامات متعددی انجام دهید که به صورت یک استراتژی جامع برای حفظ علامت تجاری و جلوگیری از نقض‌ها عمل می‌کنند.

 1. ثبت علامت تجاری:  اولین و مهم ترین گام برای حفاظت از علامت تجاری، ثبت آن در مراجع مربوطه مانند اداره مالکیت معنوی می باشد. این کار به شما حقوق قانونی بیشتری در برابر استفاده از علامت تجاری تان می‌دهد.
 2. آموزش و آگاهی: آموزش کارکنان درباره اهمیت حفاظت از علامت تجاری و شناخت نقاط ضعفی که ممکن است موجب نقض شود، می‌تواند کمک کننده باشد.
 3. نظارت: نظارت دائمی بر استفاده از علامت تجاری و بر روی بازار می‌تواند کمک کند تا نقض‌ها را به سرعت شناسایی و متوقف کنید.
 4. اتخاذ اقدامات قانونی:  در صورت شناسایی نقض علامت تجاری، می‌توانید با کمک یک وکیل متخصص نقض علامت تجاری اقدامات قانونی لازم را انجام دهید.
 5. رویه ها و سیاست‌های بازاریابی، روابط عمومی، و موارد حقوقی را جهت تقویت و حفظ علامت تجاری جدی بگیرید.
 6. تنظیم توافق‌نامه‌: امضای توافق‌نامه‌ها و قراردادهای مشخص با شرکای تجاری، تأمین‌کنندگان، یا توزیع‌کنندگان می‌تواند حقوق علامت تجاری شما را تضمین کند . و از نقض‌های احتمالی جلوگیری کند. با کمک یک وکیل متخصص در این زمینه، می توانید این توافق‌نامه‌ها را که شامل مفاد مربوط به استفاده مجاز از علامت تجاری، محدودیت‌های استفاده، و مسائل حقوقی هستند، تهیه و تنظیم کنید.
 7. تبلیغات و آگاهی‌بخشی به عموم: اطلاع‌رسانی به مشتریان و عموم مردم درباره علامت تجاری تان، نحوه استفاده مجاز از آن، و راه‌های ارتباطی برای گزارش هرگونه نقض، می‌تواند به کاهش نقض‌های علامت تجاری کمک کند.
 8. انجام تحقیقات و بررسی های لازم: انجام تحقیقات بازاریابی و بررسی  بازار به شما کمک می‌کند. تا فعالیت‌های رقبا و استفاده‌های غیرمجاز از علامت تجاری را شناسایی کنید.
 9. دریافت مشاوره: از آنجایی که همیشه پیشگیری بهتر از درمان است. به همین خاطر دریافت مشاوره از سوی وکیل متخصص نقض علایم تجاری می تواند ضمن پیشگیری از هر گونه خطر و تهدید، در صورت بروز مشکل مفید و سودمند باشد.

نحوه تشخیص نقض علایم تجاری

با این که تشخیص نقض علایم تجاری و دفاع در برابر این اتهام ممکن است ساده به نظر برسد، اما آنچه که در واقعیت رخ می‌دهد، پیچیدگی‌های بسیاری داشته و در اغلب موارد نیاز به بررسی کارشناسی دارد. دریافت مشاوره حقوقی بهترین روش برای طرح شکایت نقض علامت تجاری و یا دفاع در برابر این اتهام می باشد. یک وکیل متخصص نقض علایم تجاری در این زمینه تجربه و دانش لازم را دارد. و می تواند در تشخیص و پیگیری مسائل حقوقی کمک کند.

وکیل نقض علایم تجاری و اقدامات وی:

الف) مشاوره تلفنی: که با توجه به لحاظ وقت و هزینه شما جهت سهولت نتیجه در چند مقطع زمانی ۶۰ دقیقه ،۳۰ دقیقه ،۱۰دقیقه پیش بینی شده است.

ب) وکالت در دعاویی: که مستلزم مراجعه حضوری، بررسی دقیق تمام مراحل پرونده، مستند سازی ادله و امکان سنجی میزان موفقیت در دعوا بعد از طرح کیس در جلسات هفتگی وکلای متخصص می باشد.

ج) نهاد وکیل همراه :

نهادی نوظهور که به جرائت می توان جز ابداعات گروه حقوق وکیل سایبری از آن نام برد. به نحوی که مشابه آن در کمتر مجموعه ای یافت می گردد.

این نهاد، همراهی یک وکیل پایه یک دادگستری در تمامی مراحل از بدو شکایت تا زمان اجرای حکم، بدون نیاز به حضور وکیل در جلسات دادرسی می باشد.

مزایای این طرح نسبت به خدمات فوق:

 الف)دسترسی به وکیل حتی به صورت آنلاین در تمامی مراحل دعوا

ب)امکان دریافت مشاوره تلفنی تا اتمام کار بدون محدویت

ج)تنظیم شکواییه، لوایح و …به صورت رایگان

وکیل نقض علایم تجاری

وکیل نقض علایم تجاری یک وکیل حقوقی می باشد که تخصص و تجربه در زمینه حقوق علامت تجاری دارد. و می‌تواند موکلان خود را در مواردی که علایم تجاری آنها نقض شده راهنمایی کند. یک وکیل مجرب در تشخیص نقض خبره می باشد، و پیگیری های حقوقی را در کمترین زمان ممکن انجام می دهد. وآگاهی های لازم را در مورد نقض علایم تجاری و مجازات سو استفاده از نام دامنه در اختیارتان قرار می دهد.

اگر شما هم متهم به سو استفاده از نام دامنه هستید، برای مشاوره با وکیل جرایم رایانه ای کلیک کنید.

ویژگی های وکیل نقض علایم تجاری

 1. تخصص حقوقی: وکیل باید دارای تخصص و تجربه کافی در زمینه حقوق مالکیت فکری و مسائل مربوط به نقض علایم تجاری باشد.
 2. تحلیل و استدلال: یک وکیل مجرب باید قادر به تحلیل دقیق موارد و استدلال قوی باشد تا بتواند موارد مربوط به نقض علامت تجاری را تشخیص و اثبات کند.
 3. به‌روز بودن : قوانین مرتبط با حقوق علایم تجاری ممکن است با گذشت زمان تغییر کنند. بنابراین یک وکیل کاربلد باید به‌روز با تغییرات قانونی و دستورالعمل‌های جدید در این زمینه باشد.

بیشتر بخوانید: وکیل جرایم رایانه ای

نحوه شکایت از نقض علامت تجاری

اگر اشخاص حقیقی یا حقوقی از علامت و نام تجاری تان سوءاستفاده کرده اند، می‌توانید از طریق طرح دعوای حقوقی و کیفری این فرایند را پیگیری کنید. در روند پیگیری این فرایند حضور یک وکیل مجرب می تواند مفید و سودمند باشد. یک وکیل متخصص در این زمینه علاوه بر ارائه مشاوره های لازم می تواند روند قانونی پرونده را پیگیری کند، جمع آوری و مستندسازی ادله دیجیتال را انجام دهد و مراحل قانونی را ادامه دهد.

سخن نهایی

نقض علایم تجاری به معنای استفاده غیرمجاز یا بدون اجازه از یک علامت تجاری مورد ثبت می باشد. نام های دامنه هم به خاطر كاركردهـايی كـه دارد، اهميت اقتصادی قابل توجهی براي دارنده نام دامنه ايجاد ميكند. بنابراین حفاظت از حقوق مالکیت مادی و معنویِ آن مهم و قابل توجه می باشد. بر اساس قانون نقض علایم تجاری از طریق سو استفاده از نام دامنه جرم می باشد و مجازات هایی برای آن تعیین شده است. گروه حقوقی تخصصی وکیل سایبری با دانش و تجربه کافی در این زمینه می تواند ضمن ارائه مشاوره های لازم، شما را در تمام مراحل قانونی همراهی کند.

پایان پیام/

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نوشته های مشابه