رد کردن لینک ها

۱۰ روش برای ایمن سازی تلفن همراه

اشتراک گذاری

۱۰ روش برای ایمن سازی تلفن همراه

امروزه تلفن های همراه و خصوصاً تلفن های همراه دارای اینترنت از اهمیت بسیار زیادی در زندگی و جامعه ما برخوردار هستند.

بسیاری از امور امروزه به جای کامپیوترهای شخصی با حجم زیاد توسط تلفن های همراه کوچکتر انجام می شود.

استفاده روزافزون از تلفن های همراه در زندگی روزمره و حتی کسب و کارها باعث افزایش حملات سایبری علیه این د

افزایش حملات سایبری

ستگاه های کوچک شده است با توجه به حجم و اهمیت اطلاعات موجود در گوشی های تلفن همراه امروزه امنیت این تلفن ها و مقابله با این گونه حملات و جرایم سایبری به یک  دغدغه بزرگ فعالان حوزه امنیت سایبری تبدیل شده است. این دسته از حملات سایبری تنها متوجه افراد دخیل در کسب و کارهای بزرگ نیست بلکه امروزه افراد عادی و کسب و کارهای کوچک تر نیز با خطر حملات سایبری مواجه هستند.

۱۰ روش برای ایمن سازی تلفن همراه
۱۰ روش برای ایمن سازی تلفن همراه

در این مقاله به معرفی ده را برای امن تر کردن گوشی تلفن همراه می پردازیم ده نکته که اگر توسط هرکاربری رعایت شود خطر حمله سایبری به گوشی آن کاربر به شدت کاهش پیدا خواهد کرد

 

1- به روز رسانی منظم سیستم عامل و نرم افزارها

اغلب مردم یا به روزرسانی سیستم‌عامل و اپ هایشان را به تعویق می اندازند یا به طور کلی آن را نادیده می گیرند.

این مسئله می‌تواند در دراز مدت باعث ایجاد نفوذ به گوشی شما بشود. مهاجمان خوب می دانند چگونه ضعف و کاستی ها را در سیستم شما شناسایی کرده و از همان ضعف ها برای نفوذ به سیستم شما استفاده کنند.

همچنین این ضعف ها بعد از مدتی برای شرکت‌های فناوری نیز آشکار می شود و این شرکت ها سعی می کنند تا با آپدیت های مختلف این ضعف ها را از بین ببرند.

اهمیت بروزرسانی ها

هرچقدر که به روزرسانی سیستم شما بیشتر به تعویق بیفتد زمان بیشتری در اختیار مهاجمان قرار می گیرد تا به سیستم شما نفوذ کنند پس مراقب باشید تا به محض دریافت پیام به روز رسانی از سوی گوشی تلفن همراه خود به روز رسانی لازم را انجام دهید.

 


برای ارتباط بیشتر با وکیل جرایم سایبری با ما در تماس باشید


۲- قفل کردن دستگاه

شاید استفاده از گوشی تلفن همراه بدون قفل و گذرواژه امنیتی در ابتدا بسیار آسان تر به نظر برسد چرا که در این صورت هر زمانی که بخواهید می توانید به گوشی خود سریعتر دسترسی داشته باشید .  ولی تصور کنید که چه اتفاقی می‌افتد که گوشی بدون قفل شما به دست یک فرد غریبه بیفتد آنگاه تمام اطلاعات گوشی شما در دستان آن فرد غریبه خواهد بود. پس برای پیشگیری از چنین حادثه ای همیشه برای گوشی خود یک کد ۴ یا شش رقمی بگذارید استفاده از کد های الفبایی، الگو های مختلف، اثر انگشت و تشخیص چهره دیگر راه هایی هستند که با استفاده از آنها می توانید از اطلاعات و گوشی خود در برابر افراد غریبه محافظت کنید به یاد داشته باشید که نباید یک پسورد را برای چند دستگاه اپلیکیشن استفاده کنید و همچنین برای امنیت بیشتر باید هر از چند گاهی رمز گوشی خود را تغییر دهید.

 

۳- استفاده از اپ های ردیاب تلفن همراه

اگر تلفن همراه شما مفقود شد به کمک یکی ویژگی های اولیه گوشی های هوشمند آسیب محتمل را مدیریت کنید. گوشی های با سیستم عامل ios و هم گوشی هایی با سیستم عامل اندروید دارای سرویس پیدا کردن دستگاه مفقود شده هستند مانند (find my iphone) برای گوشی های شرکت اپل و (find my device)برای گوشی های دارای سیستم عامل اندروید این سرویس ها می توانند گوشی شما را پیدا کرده و به طور خودکار آن را از دسترس خارج کند همچنین با استفاده از این قابلیت می توانید اطلاعات حساس گوشی خود را در صورت مفقود شدن پاک کنید.

 

۴- استفاده هوشمندانه از شبکه های وای فای و بلوتوث

اکثر مردم به سادگی و بدون هیچ فکری به هر شبکه وای فای در دسترس متصل می شوند.  اگر نگران اطلاعات موجود در دستگاه موبایل خود هستید بهتر است مراقب شبکه‌های وای‌فای باشید. معمولاً در هتل ها و اماکن دولتی و تجاری بزرگ شبکه های وای فای رایگان وجود دارد که اکثراً از امنیت بسیار خوبی برخوردار هستند ولی دیگر شبکه های وای فای از سطح امنیت کمتری برخوردارند.

تلاش کنید بیشتر از شبکه اینترنت همراه گوشی خود در مکان های عمومی استفاده کنید و همچنین در مکان های عمومی قابلیت اتصال به وای فای گوشی خود را خاموش کنید و تا حد امکان سعی کنید به یک وای فای فاقد رمز متصل نشوید

 

۵- استفاده از اعتبار سنجی دو مرحله ای

اعتبار سنجی دو مرحله ای از محبوبیت زیادی در میان کاربران برخوردار نیست زیرا همانطور که از اسمش پیداست نیازمند یک مرحله اضافی برای تایید هویت شما است ولی با این حال تایید هویت دو مرحله ای یک سد محکم در برابر هر گونه نفوذ به گوشی و پای شما است و امروزه استفاده از آن بسیار ساده تر شده است.

 

۶- مدیریت مجوزهای مربوط به اپلیکیشن های مختلف

اپلیکیشن های روی گوشی خود را چک کنید تا بتوانید بفهمید این اپلیکیشن ها چه مقدار دسترسی به بخش های مختلف گوشی شما دارند شما میتوانید تعیین کنید برنامه به بخش های مختلف گوشی شما مانند دوربین لوکیشن مخاطبان و… دسترسی داشته باشد یا نه

برای حفظ امنیت گوشی خود بهتر است تا دسترسی ها و مجوزهای غیر لازم را لغو کنید.

 

۷- اسپم ها و پیام های فیشینگ را نادیده بگیرید

یکی از ساده ترین راه ها برای هکرها و مهاجمان برای دست یافتن به اطلاعات گوشی شما استفاده از صندوق ورودی ایمیل های شما است. مهاجمان سعی می کنند تا با ارسال اسپم ها و پیام های فیشینگ به اطلاعات گوشی شما دسترسی پیدا کنند پس باید مراقب باشید تا بر روی لینک ها و پیام های مشکوک کلیک نکنید.

 

8-پشتیبان گیری از اطلاعات

همیشه باید برای اتفاقات ناگوار امادگی داشته باشید به این منظور همیشه از اطلاعات حساس درون گوشی خود نسخه پشتیبان تهیه کنید.

 

۹- استفاده از آنتی ویروس ها

مهاجمان معمولاً از بد افزار ها برای سرقت گذرواژه و اطلاعات حساب شما استفاده می کنند شما می توانید با نصب یک آنتی ویروس مطمئن از این مسئله جلوگیری کنید.

 

۱۰-اطلاع از منشا اپهای موجود بر روی گوشی شما

هر اپلیکیشنی را بر روی گوشی خود نصب نکنید. تنها اپهایی را دانلود کنید که بر روی فروشگاه رسمی سیستم عامل شما وجود دارند. در گوشی‌های آیفون شما تنها می توانید یک اپ را از فروشگاه رسمی یا به اصطلاح اپ استور دانلود کنید ولی در گوشی های اندرویدی شرایط به این صورت نیست و شما می توانید اپ های متفرقه را نیز بر روی گوشی خود داشته باشید. بهترین راه برای پیشگیری از حضور بد افزار ها در گوشی تلفن همراه عدم نصب اپلیکیشن های متفرقه است.

نتیجه گیری

امروزه گوشی تلفن همراه یکی از اصلی ترین بخش های زندگی ما است پس  با رعایت نکات گفته شده می توانید امنیت گوشی تلفن همراه خود را در برابر هرگونه حمله و یا خطر سایبری تضمین کنید.

 

نوشته های پیشین

چگونه بفهمیم تلگرام ما هک شده است و چگونه آن را به حالت عادی برگردانیم؟

چگونه بفهمیم واتساپ ما هک شده و راه هایی برای مقابله با هک واتساپ

آیا گوشی ما هک شده است؟

مطالب پیشنهادی وکیل سایبری

به گفتگو بپیوندید

بازگشت به بالای صفحه