جرایم اینترنتی

دسترسی غیرمجاز چیست؟

دسترسی غیرمجاز از منظر قانون

آیا می دانید دسترسی غیرمجاز چیست؟ فقط همین قدر بدانید که عدم آگاهی نسبت به برخی قوانین چه مشکلاتی را برای کاربران در شبکه های مجازی و یا در فضای وی ایجاد نکرده است. در اینجا قصد داریم ضمن اشاره به برخی مواد قانونی، نمونه هایی از آراء صادره و محکومیت برخی افراد به جرم دسترسی غیر مجاز به داده ها را برایتان بازگو نماییم. شما همچنین می توانید اطلاعات بیشتر را در مقاله دسترسی غیر مجاز مشاهده نمایید.

ماده 729 قانون مجازات اسلامی

قانون در مورد جرم دسترسی غیر مجاز تعریف خاصی را ارائه نموده است. برابر قانون مجازات اسلامی و مستند به ماده 729 این قانون “هر کس به طور غیر مجاز به داده ها یا سامانه های رایانه ای یا مخابراتی که بوسیله تدابیر امنیتی حفاظت شده است دسترسی یابد به حبس از نود و یک روز تا یکسال یا جزای نقدی از پنج میلیون ریال تا بیست میلیون ریال یا هر دو مجازات محکوم خواهد شد”

برای بررسی این جرم در ابتدا نیاز است کلمات زیر را تعریف کنیم:

داده (Data)

بند الف ماده 2 قانون تجارت الکترونیکی مصوب سال 1382 در تعریف داده یا داده پیام چنین گفته است:

“هر نمادی از واقعه، اطلاعات یا مفهوم است که با وسایل الکترونیکی، نوری و یا فناوری های جدید اطلاعات تولید، ارسال، دریافت، ذخیره یا پردازش می شود”

با توجه به این تعریف و گستردگی مفهومی آن تمام اطلاعات موجود در یک رایانه را که مختص به یک شخص حقیقی یا حقوقی باشد حتی چنانچه ارزش تجاری نیز نداشته باشد می توان داده نام نهاد. به عنوان نمونه عکس های موجود در یک سیستم و یا متن یک ایمیل یا یک پیامک، نمونه داده هستند.

سامانه رایانه ای (Computer System)

در بند و ماده 2 همین قانون، سیستم رایانه ای یا همان سامانه رایانه ای به هر نوع دستگاه یا مجموعه ای از دستگاه های متصل سخت افزاری – نرم افزاری اطلاق شده که از طریق اجرای برنامه های پردازش خودکار داده پیام عمل می کند . همچنین در تعریف کنوانسیون جرائم سایبر سیستم کامپیوتری هر دستگاه یا مجموعه دستگاه های مرتبط یا متصل به هم است که یک یا چند تا از آنها مطابق یک برنامه پردازش خودکار داده ها را انجام می دهد.

سامانه مخابراتی (Communication System)

به مجموعه ای از اجزا که با یکدیگر کار می کنند تا ارتباط بین فرستنده و گیرنده یک پیام برقرار شود سامانه مخابراتی می گویند.

تدابیر امنیتی (Security measures)

به کلیه اقدامات سخت افزاری و یا نرم افزاری که سبب محافظت از داده ها و یا سامانه های رایانه ای و مخابراتی در برابر دسترسی غیر مجاز (Unauthorized Access) می گردد تدابیر امنیتی گفته می شود.

دسترسی غیر مجاز (UnAuthorized Access)

هرگونه نفوذ به سامانه های رایانه ای و مخابراتی و یا دسترسی به داده ها از سوی اشخاص فاقد صلاحیت ولو منجر به تغییر یا حذف داده نشود را دسترسی غیر مجاز گویند.

با توجه به موارد فوق هر اقدامی که یک فرد برای دسترسی به داده های متعلق به دیگری و یا کامپیوتر یا تلفن همراه وی به عمل آورد به گونه ای که منجر به نفوذ به سیستم وی گردد مشمول مجازات این جرم خواهد شد.

دو نمونه از سؤالات کاربران در مورد دسترسی غیر مجاز

سؤال: همسرم از من بابت دسترسی به تلفن همراه خود شکایت کرده است آیا اقدام من مجرمانه بوده است؟

پاسخ: به استناد ماده 729 قانون مجازات اسلامی چنانچه شما بدون اجازه ایشان به محتویات گوشی همراه ایشان دسترسی یافته اید امکان صدور قرار مجرمیت برایتان وجود دارد.

سؤال: من به ایمیل دوستم وارد شده ام ولی هیچ اطلاعاتی را حذف نکرده ام دیروز برایم احضاریه آمده است چه باید بکنم؟

پاسخ: با توجه به اینکه جرم موضوع ماده 729 قانون مجازات اسلامی جرمی مطلق بوده و صرف دسترسی غیر مجاز به سامانه یا کامپیوتر یا موبایل دیگری موجب تحقق جرم می شود لذا تلاش کنید که رضایت ایشان را اخذ نمایید در غیر این صورت با مجازات مواجه خواهید شد.

نمونه رای دسترسی غیرمجاز

رأی دادگاه بدوی:

در خصوص اتهام آقای ش. فرزند ح.، 37 ساله و فاقد سابقه محکومیت کیفری دایر بر دسترسی غیرمجاز به ایمیل شاکی (و هک آن) موضوع کیفرخواست دادسرای عمومی و انقلاب تهران، با عنایت به اوراق و محتویات پرونده و مفاد کیفرخواست و دلایل احصایی در آن و شکایت اولیه شاکی و گزارش و تحقیقات ضابطین از جمله نظریه مرکز فنی ادله دیجیتال از پلیس فتا و مستندات پیوست و اظهارات و اقاریر صریح و مقرون به واقع از متهم و سایر قراین و امارات موجود

آگاه باشید دسترسی غیر مجاز به محتویات گوشی تلفن همراه دوستتان، جرم رایانه ای است

بزهکاریش محرز و مسلم بوده و با استناد به ماده یک از قانون جرایم رایانه ای (ماده 729 قانون مجازات اسلامی) و رعایت ماده 22 قانون مجازات اسلامی به لحاظ اعلام رضایت شاکی خصوصی به پرداخت پنجاه میلیون ریال جزای نقدی بدل از حبس در حق صندوق دولت محکوم می‌گردد؛ ضمناً با توجه به ماده 10 قانون مجازات اسلامی تجهیزات توقیفی به ذی‌نفع مستردد گردد. رأی صادره حضوری محسوب و ظرف مهلت بیست روز پس از ابلاغ قابل تجدیدنظر در محاکم محترم تجدیدنظر استان تهران می‌باشد.

رئیس شعبه 1083 دادگاه عمومی جزایی تهران ویژه کارکنان دولت ـ صدیقی

رأی دادگاه تجدیدنظر استان

در خصوص تجدیدنظرخواهی آقای ش. فرزند ح. با وکالت آقای ب. نسبت به دادنامه شماره 9109970230600270 مورخ 3/8/91 صادره از شعبه 1083 دادگاه عمومی تهران که متضمن محکومیت مشارٌالیه به پرداخت مبلغ پنجاه میلیون ریال جزای نقدی بدل از حبس در حق صندوق دولت از حیث اتهام دسترسی غیرمجاز به ایمیل شاکی بدوی و هک آنست؛ با نگرش در مجموعه اوراق و محتویات پرونده بالاخص گزارش مورخ 24/5/90 معاونت مبارزه با جرائم پلیس فتا

هیچگاه بدون مجوز لازم به محتویات تلفن همراه و تجهیزات کامپیوتری دیگران وارد نشوید.

صفحه بیست و پنجم پرونده، اقرار و اذعان تجدیدنظرخواه به ارتکاب بزه به شرح اوراق تحقیق مقدماتی صفخات سی و یکم و سی و دوم پرونده و صفحات سی و هفتم و سی و هشتم و 68 و 69 پرونده نظر به اینکه از ناحیه وکیل تجدیدنظرخواه ایراد و اعتراض موجه و مدللی که موجبات نقض و گسیختن رأی صادره را فراهم آورد، به عمل نیامده و بر مبانی استدلال و استنباط ادگاه نخستین در احراز و تشخیص بزهکاری تجدیدنظرخواه و صدور حکم بر همین مبنا، خدشه و خللی مترتب نیست، لذا دادگاه ضمن رد تجدیدنظرخواهی عنوان شده، دادنامه معترض ‌عنه را با استناد به ماده 257 قانون آیین دادرسی کیفری تأیید و استوار می‌نماید رأی صادره قطعی است.

رئیس شعبه 38 دادگاه تجدیدنظر استان تهران ـ مستشار دادگاه

دادگرنیا ـ عظیمی

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا
با ما تماس بگیرید