شنود غیر مجاز - وکیل سایبری| وکیل آنلاین - وکالت - مشاوره شنود غیر مجاز
جرایم اینترنتی

شنود غیر مجاز

یکی از جرائمی که در بستر فضای مجازی اتفاق می افتد جرم شنود غیر مجاز است .

شنود غیر مجاز

یکی از جرائمی که در بستر فضای مجازی اتفاق می افتد جرم شنود غیر مجاز است اصولاً دسترسی غیر مجاز به هر نوع داده از جمله پیام ها و ایمیل ها و … می تواند مشمول مجازات قرار گیرد شنود غیر مجاز نیز معمولاً از مسیر دسترسی غیر مجاز قابل انجام است.

به طور کلی جرایم رایانه ای به دلیل فضای خاص ارتکاب و منحصر بودن صحنه جرم، قانون مستقل و منحصر به فردی دارند.قانونگذار نیز برای هر یک از جرایمی که در بستر اینترنت صورت می گیرد مجازاتی در نظر گرفته است این فصل از قانون تحت عنوان فصل جرایم رایانه ای در کتاب قانون مجازت اسلامی به تفصیل ذکر شده است.

شنود غیر مجاز یک جرم دیرینه است

باید توجه داشت شنود غیر مجاز منحصر به اینترنت نیست. پیش از ظهور فناوری اینترنت نیز موضوع شنود غیر مجاز و استراق سمع وجود داشته است.اما با توسعه تکنولوژی و امکان دسترسی همه مردم به امکانات مخابراتی و اینترنتی اهمیت موضوع صد چندان شد. چرا که این امکان فراهم شد که همه بتوانند به سرعت در شرایط شنود قرار گرفته و از مدار اقدامات قانونی خارج شوند.

حتما بخوانید: دسترسی غیر مجاز چیست ؟

شنود غیرمجاز از نظر قانون

ماده 2 قانون جرایم رایانه ای یا ماده 730 قانون مجازات اسلامی در ارتباط با جرم شنود غیر مجاز مقرر می دارد:

  • هرکس به طور غیرمجاز محتوای در حال انتقال ارتباطات غیرعمومی در سامانه‎ های رایانه‎ ای یا مخابراتی یا امواج الکترومغناطیسی یا نوری را شنود کند، به حبس از شش ماه تا دو سال یا جزای نقدی از بیست و پنج میلیون (۲۵/۰۰۰/۰۰۰) ریال تا صد و پنجاه میلیون (۱۵۰/۰۰۰/۰۰۰) ریال یا هر دو مجازات محکوم خواهد شد.

اگر ارتکاب جرم توسط کارمند دولت یا نهادهای وابسته یا نظامیان انجام پذیرد. در این صورت، مجازات عبارت خواهد بود از:

  • حبس به 16 ماه و یک روز تا دو سال یا جزای نقدی تا چهل میلیون ریال یا هر دو مجازات تکرار جرم برای بار سوم، محرومیت یک ماه تا یک سال از خدمات الکترونیک عمومی را در پی خواهد داشت.
  • مرتکب اگر شخصیت حقوقی باشد مجازات جرم شنود غیر مجاز رایانه‌ای برای نوبت اول پرداخت  120 میلیون تا 240 میلیون ریال و تعطیلی از یک تا 9 ماه است در صورت تکرار جرم،تعطیلی موقت از یک تا پنج سال در انتظار مرتکب خواهد.
برای کسب اطلاعات بیشتر پیشنهاد میگردد حتما صفحه پاکسازی محیط از شنود و جاسوسی را مطالعه نمایید.

شرط تحقق وقوع جرم شنود غیر مجاز

بر اساس قانون برای تحقق جرم شنود غیر مجاز شروط زیر ضروری است:

  • اول، دسترسی غیر مجاز باشد نه با کسب مجوز قانونی(که البته این مورد هم بسیار به ندرت اتفاق می افتد).
  • دوم، دسترسی به محتوا در شرایط انتقال صورت پذیرد،مثل ترافیک مودم اشخاص بنابراین رفتن به داخل گوشی افراد و یا چک کردن بدون اجازه ایمیل ها با وجود آنکه جرم است ولی مشمول جرم مورد بحث نمی باشند.
  • سوم، داده ها غیر عمومی باشند.بنابراین دسترسی به امواج رادیویی مشمول این جرم نیست.
  • چهارم، گیرنده و ارسال کننده پیام هیچکدام در جریان دسترسی نفر سوم نبوده و از کار  او رضایت نداشته باشند.
  • پنجم، صرف دسترسی کافی است و لزوماً نیازی به شنود نیست.
  • ششم، لازم نیست فرد مرتکب حتماً به اهداف خود برسد  بلکه همین قدر که دسترسی به داده های در حال انتقال پیدا کرد جرم محقق شده ولو آنکه محتوا را نخوانده باشد.

مراقب داده های خود و نحوه ارسال آن ها باشید.

برای آنکه بتوان از داده ها در همه حال مراقبت کرد لازم است نکات ایمنی را بیشتر رعایت نماییم.به عنوان مثال اطمینان از هویت دریافت کننده پیام. صحت دستگاههایی که از آن ها برای دریافت و یا ارسال پیام استفاده می کنیم مهم تر از همه استفاده از رمز دو مرحله ای است که موجب افزایش اطمینان بیشتر در مورد عدم دسترسی افراد به داده ها می شود.

پاکسازی محیط از شنود

گروه حقوقی تخصصی وکیل سایبری مجموعه ای ست که یکی از ویژگی های بارزش شناسایی ابزارهای شنود و همینطور پاکسازی محیط مورد نظر از این ابزارها می باشد، علاوه بر این اگر قربانی شنود هستید، جای نگرانی نیست چرا که وکلای این گروه بر روی پرونده های این چنینی تسلط کافی دارند و می توانند مشکل پرونده ی شما را براحتی حل و فصل کنند. از سوی دیگر اگر متهم به این جرم هستید و مجازات قانون در مورد شما اجرا خواهد شد، باز هم می توانید به این گروه مراجعه کنید تا در تسریع روند پرونده تان به شما کمک های شایانی نمایند.

وکیل سایبری

خدمات ما برای شما، فراهم کردن

بهترین راه حل قانونی

برای تماس جهت رزرو جلسه حضوری با شماره های زیر تماس حاصل نمایید

021-28423213 021-28423214

021-28423213

021-28423214

0

امتیاز کاربر: 4.4 ( 1 نتایج)

یک دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

نوشته های مشابه