مسدودسازی سایتهای متخلف مسدودسازی سایتهای متخلف از طریق کارگروه تعیین مصادیق مجرمانه
جرایم و دعاوی

مسدودسازی سایتهای متخلف

ارائه دهندگان خدمات میزبانی و مسدود سازی سایتهای متخلف

مسدودسازی سایتهای متخلف و خدمات میزبانی – در حال حاضر در حوزه فناوری اطلاعات ، افراد بسیاری در قالب شرکت ها و مؤسسات خدمات ارتباطی فعالیت می کنند. بسیاری از خدمات، مربوط به ارائه دهندگان خدمات میزبانی است. اما ارائه دهندگان خدمات میزبانی چه کسانی هستند؟ اینها اشخاص حقیقی یا حقوقی هستند که برای سایت ها در فضای وب خدمات ارتباطی فراهم می کنند.

بطور کلی هر کس می تواند تحت ضوابطی در فضای وب محتوا و پیام خود را منتشر و در اختیار عموم قرار دهد. اما برای ارتباط از طریق سیستم رایانه ای باید از شرکت های میزبانی، خدمات لازم را  دریافت نماید.

یک ارائه دهنده خدمات اینترنتی، از افرادی که سرویس گیرنده محسوب می شوند، ثبت نام به عمل می آورد. دادن شماره تلفن مشخص به کاربر، تعیین نام کاربری و دادن کلمه عبور به کاربر از دیگر وظایف ارائه دهنده خدمات اینترنتی است.  آنها به عنوان مجرا و گذرگاهی جهت ارتباط کاربران با اینترنت عمل می­‌کنند. اطلاعات از طریق آن­ها و با گذر از تجهیزات رایانه‌­ای آن­ها به دست گیرندگان خدمات می‌­رسد.

برای این­که یک وب سایت قادر باشد اطلاعات را به دست مشتریان خود برسانند به فضایی بر روی یکی از رایانه‌­های مرکزی اینترنت نیاز خواهد داشت. شرکتهایی که سرویس فوق را عرضه­ می‌­کنند به ارائه‌دهندگان خدمات میزبانی مشهورند. نمونه بارز خدمات میزبانی، ارائه­‌ فضا جهت ذخیره‌­­ اطلاعات سایتها می باشد. هم­چنین ارائه‌­ فضا به افراد جهت ذخیره‌­ نامه‌­های الکترونیکی را می‌­توان به نوعی خدمات ذخیره‌­ اطلاعات (میزبانی) دانست. این خدمات در کنار خدمات انتقال اطلاعات ارائه می‌­شود.

ارائه خدمات میزبانی مشکلات حقوقی بسیاری نیز دارد که مسدودسازی سایتهای متخلف یکی از آنها است.

مسدودسازی سایتهای متخلف توسط کارگروه تعیین مصادیق محتوای مجرمانه

اخیراً کارگروه تعیین مصادیق محتوای مجرمانه لینکی را در صفحه اول خود قرار داده است. کاربران با کلیک بر روی این لینک، به یک صفحه دیگر هدایت می شوند. در این صفحه از کلیه افرادی که میزبانی تارنماهای اینترنتی را عهده دار هستند درخواست ثبت نام شده است.

در توضیحات این صفحه آمده است: به موجب ماده 23 قانون جرایم رایانه ای، ارائه دهندگان خدمات میزبانی مکلّف به اجرای دستورات مقامات هستند. منظور از مقامات مقامات قضائی و کارگروه تعیین مصادیق محتوای مجرمانه نسبت به مسدود سازی محتوای مجرمانه موجود در سامانه میزبانی خود هستند.

فرم ثبت نام ارائه دهندگان خدمات میزبانی

در ذیل صفحه مورد نظر فرم زیر قرارداده شده است. فرد متقاضی نام و مشخصات حرفه ای خود را باید بطور کامل در این فرم پر نماید.

فرم ثبت نام خدمات میزبانی
فرم ثبت نام خدمات میزبانی

تاکید بر مسدودسازی آی پی (ip) سایت متخلف

چالش های پیش روی خدمات میزبانی

باید گفت ارائه دهندگان خدمات میزبانی فقط فضا برای انتشار محتوا در اختیار کاربران قرار می دهند. آنها بر روی محتوا نظارتی ندارند. بنابراین ممکن است در آینده چالش هایی را در ارتباط با خدمات میزبانی شاهد باشیم.

ارائه‌دهندگان خدمات میزبانی امکان دسترسی کاربران به فضای ایجاد شده توسط سامانه های تحت تصرف یا کنترل خود را به کاربران واگذار می کنند. از این جا به بعد این کاربران هستند که داده های خود را به منظور نگهداری، انتشار، توزیع یا ارائه در شبکه‌های داخلی یا بین المللی ذخیره یا پردازش کنند.

دستورالعمل تجارت الکترونیکی اتحادیه اروپا چه می گوید؟

در نظام حقوقی اتحادیه اروپا، دستورالعمل شماره 2000/31 مصوب پارلمان اروپایی راجع به برخی جنبه های حقوقی خدمات جامعه اطلاعاتی و تجارت الکترونیکی در بازار اینترنتی است. این دستورالعمل به نام «دستورالعمل راجع به تجارت الکترونیکی» مصوب سال ۲۰۰۰ در ماده ۱۴ ذیل عنوان میزبانی چنین مقرر کرده است:

«در مواردی که ارائه‌دهنده خدمات اینترنتی اطلاعات تولید شده توسط کاربران را ذخیره می کند، ارائه‌دهنده خدمات در قبال اطلاعاتی که به درخواست کاربر ذخیره می کند مسئول نمی باشد.»

ضرورت توجیهات قانونی

به نظر می رسد شرکت هایی که خدمات میزبانی ارائه می دهند، نیازمند توجیهات بیشتری هستند. لذا می باید از منظر قانونی ابهامات پیش روی آنان متفع شود. این امر کمک خواهد کرد تا آنان برای انجام اقدامات و دستورات قانونی اقناع شوند. تا خدمات کنترل شده تری را ارائه دهند. از این رو هنوز در این حوزه ابهاماتی وجود دارد که شایسته توجه دستگاههای ذیربط است.

وکیل سایبری مشاور حقوقی ارائه دهندگان خدمات میزبانی

ممکن است در هر یک از موضوعات حقوقی در فضای سایبر دچار نگرانی و یا ابهام باشید. در این صورت می توانید با ما در تماس باشید. وکیل سایبری ارائه دهنده خدمات مشاوره و وکالت دعاوی حقوقی در حوزه وب می باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *