مجازات سوءاستفاده از عكس و فیلم‌های خصوصی | وکیل سایبری
جرایم و دعاوی

مجازات سوءاستفاده از عکس و فیلم‌های خصوصی | وکیل سایبری

مقدمه

همزمان با افزایش چشمگیر بهره مندی افراد از وسایل ارتباطی دیجیتال همچون تلفن همراه با تنوع زیادی از برنامه های ارتباطی و به دنبال آن شکلگیری ارتباط با افراد ناشناس هستیم. این ارتباطات گرچه سودمندی های خود را دارد دسترسی افراد ناشناس و سواستفاده گر به تصاویر ومحتویات خصوصی شما را تسهیل میکند. این امر در عمل میتواند باعث خطراتی شود. از جمله تهدید به پخش و پخش تصاویر خصوصی افراد.در ادامه به مجازات سوءاستفاده از عكس و فیلم‌های خصوصی و جنبه های حقوقی آن میپردازیم .

متاسفانه بسیار هستند افرادی که در پی برقراری ارتباط در فضای مجازی و دسترسی به محتویات شخصی شما از این موضوع برای مطالبه خواسته های خود با تهدید به پخش تصاویر یا چت و یا فیلم خصوصی بالاخص در مورد بانوان آنها را مورد اذیت و ازار قرار میدهند. غافل از آنکه قانون در این وارد ساکت ننشسته است و برای مجازات سوءاستفاده از عكس و فیلم‌های خصوصی قوانینی را مقرر داشته است.

[box type=”shadow” align=”aligncenter” class=”” width=””]گاهی از آنجایی که فرد آبروی شخص مقابل را هدف قرار داده است و انگیزه ای غیر از انتقام شخصی ندارد ممکن است در قبال این تهدید خواسته ای را مطرح نکند.[/box]

مجازات

ماده 669 قانون مجازات اسلامی کتاب تعزیرات در خصوص مجازات سوءاستفاده از عكس و فیلم‌های خصوصی مقرر گردیده” هرگاه کسی دیگری را به هر نحو تهدید به قتل یا ضررهای نفسی یا شرفی یا مالی یا به افشای سری نسبت به خود یا بستگان او نماید، اعم از آنکه بدین واسطه تقاضای وجه یا مالی یا تقاضای انجام امر یا ترک فعلی را نموده یا ننموده باشد به مجازات شلاق تا 74 ضربه یا زندان از یک ماه تا یک سال محکوم خواهد بود” با توجه به این ماده توجه به چند نکته الزامی است:

  • اولا  یکی از نکات مهمی که در مورد این جرم باید بدانیم آن است که در موارد گسترده تهدید موضوع این ماده با تقاضاهای مالی همراه است اما در گاهی از آنجایی که فرد آبروی شخص مقابل را هدف قرار داده است و انگیزه ای غیر از انتقام شخصی ندارد ممکن است در قبال این تهدید خواسته ای را مطرح نکند که باید بدانید در چنین موقعیتی باز هم جرم موضوع ماده 669 اتفاق افتاده است.
  • دوما  در خصوص عملی شدن یا نشدن این تهدید باید بین دو حالت تفکیک قایل شویم: در حالت اول تهدید کننده پس از انجام تهدید به پخش تصاویر شخص مورد نظر افشا شود. در این حالت شخص خاطی هم به مجازات جرم تهدید و هم به مجازات انتشار عکس و فیلم دیگران محکوم خواهد شد. اما حالت دوم زمانی روی میدهد که فرد، تهدید خود را به دلایلی عملی نکند. در اینجا به صرف اجرا نشدن تهدید از مجازات صرف نظر نمیشود. یعنی به صرف اینکه تهدید شونده بترسد برای تحقق این جرم کافیست. میتوان از وی بابت این جرم در مراجع قضایی طرح شکایت نمود.

اگر عکسمان پخش شد چه کنیم؟

در صورتی که فرد تهدید کننده به نوعی تهدید خود را عملیاتی کرد در اینجا باید به موجب شکواییه از فرد مورد نظر شکایت نمود.( البته در برخی موارد شاکی به دلیل نبود تهدید پیشین اطلاعی از هویت عامل جرم ندارد)

اما برای طرح شکایت در زمینه تهدید به پخش تصاویر خصوصی باید در  شرح وضعیت و عنوان جرم ارتکابی را ضمن یک شکواییه آورده و مدارک و مستندات شامل اسکرین شات از تصاویر و چت ها و یا هرگونه مدرک اثباتی را ضمیمه شکواییه نمود. سپس شکواییه را از طریق وکیل دادگستری یا با مراجعه به دفتر خدمات قضایی ثبت کرد.

اگر تهدید در فضای مجازی رخ دهد مرجع تحقیقات دادسرای جرایم اینترنتی است.در صورت نیاز به تحقیقات تخصصی و فنی موضوع از طریق دادسرا به پلیس فتا ارجاع میشود.

  • توجه داشته باشید که در پرونده‌های جرایم رایانه‌ای معمولاً مقام قضایی برای رسیدن به واقعیت موضوع، مورد ادعا را به کارشناسان پلیس فتا  در زمینه جرایم رایانه‌ای ارجاع می‌دهد در اینجاست که نقش وکیل متخصص در حوزه جرایم رایانه‌ای در مستند سازی ادله دیجیتال نمود پیدا می‌کند.

متن شکایت سو استفاده از عکس

ریاست محترم دادسرای….

احتراما اینجانب …… به وکالت از ……. / به اصالت به استحضار میرساند:

مشتکی عنه……  پس از معرفی خود به عنوان پزشکی معروف در فضای مجازی و به دنبال برقراری ارتباط صمیمانه و طرح وعده های واهی و فریبنده و با درخواست های مکرر پس از بدست آوردن تصاویر خصوصی من آغاز به تهدید به پخش کردن این تصاویر در اپلیکیشن های فضای مجازی درصورت عدم پرداخت مبلغ مورد درخواست نمود و متعاقب آن با خودداری من از پرداخت وجه اقدام به منتشر کردن تصاویر در فضای مجازی کرد، لذا تقاضای تعقیب کیفری و مجازات نامبرده را دارم.مدارک و مستندات به پیوست تقدیم میگردد.

شت کوینشکایت به پلیس فتا برای پخش تصاویرخصوصی

با وجود آنکه مرجع رسمی شکایت از جرایم پلیس فتا نیست اما برای اقدام به ثبت شکایات در حوزه اختیارات و صلاحیت های این نهاد میتوان با ثبت نام در سایت پلیس فتا و پر کردن فرم شکایت موجود در سایت به صورت کاملا غیر حضوری و اینترنتی اقدام به ثبت شکایت نمود.

[box type=”info” align=”aligncenter” class=”” width=””]برای طرح شکایت انتشار تصاویر خصوصی با ما تماس بگیرید.[/box]

نمونه رای انتشار تصاویر خصوصی

در خصوص اتهام خانم …… فاقد سابقه محکومیت کیفری دایر بر انتشار عکس خصوصی شاکی در اینترنت. با عنایت به اوراق و محتویات پرونده و مفاد کیفرخواست دادسرا و دلایل احصایی در آن. شکایت شاکی و مستندات ابرازی از جمله تصویر منتشره و اقاریر صریح از ناحیه متهمه. احراز سبق اختلاف به واسطه ملاحظه تصاویر احکام صادره بزه کاری متهم محرز و مسلم تشخیص داده شد. با استناد به مواد 17 و 18 از قانون جرایم رایانه ای به پرداخت بیست میلیون ریال جزای نقدی بابت نشر عکس خصوصی محکوم میگردد. رای صادره حضوری محسوب و طرف مدت 20 روز پس از ابلاغ قابل تجدیدنظرخواهی در محاکم محترم تجدیدنظر استان تهران میباشد.

 نقش وکیل متخصص در حوزه جرایم رایانه‌ای

ممکن است شما توسط یکی از دوستان که تصاویر شخصی خود را در اختیار او قرار داده‌اید مورد اخاذی قرار و یا تهدید شوید. چنانچه کارهایی که وی از شما می‌خواهد را انجام ندهید نسبت به انتشار تصاویر خصوصی شما اقدام خواهد کرد. در این حالت آنچه که مهم است علاوه‌بر دستگیری شخص تهدیدکننده جمع‌آوری تمام عکس‌ها و تصاویر خصوصی شما از سیستم‌های رایانه‌ای فرد مجرم است.

چنانچه وکیل شما تجربه کافی در این رابطه را نداشته باشد صرفاً به دستگیری متهم اقدام مینماید. در نهایت پس‌از مدتی شخص متهم که اکنون زخم خورده هم می باشد آزاد گردیده و اقدام به انتشار تصاویر شما به گونه‌ای دیگر نموده که حتی امکان دسترسی شما به وی و یا منتسب کردن جرم به او بسیار دشوار خواهد بود و بدین‌وسیله انتقام خواهد گرفت در این‌گونه موارد است که نقش وکیل متخصص در جرایم رایانه‌ای خود را نشان خواهد داد.

‫2 نظرها

  1. فیلمبردار مجلس عروسی خانوادگی فیلم گرفته شده‌ را بدون اذن و اطلاع ما به انواع مشتریان به عنوان نمونه کار نشان میدهد چگونه میشود از ایشان شکایت کرد چون پاسخگو نیست و به این فعل خود ادامه میدهد

    1. سلام دوست گرامی ، در خصوص موضوع پیش آمده برای شما ابتدا باید وکیل تمامی توضیحات و مدارکی که د اختیار دارید رو بطور کامل و دقیق بررسی کنند تا پس طرح شکایت از فیلمردار ،دفاعیات خوب و موثری از شما در محاکم قضایی صورت بگیره .. جهت مشاوره تخصصی در این زمینه و نحوه شکایت از شخص مورد نظرتون با شماره 02128423214 تماس حاصل بفرمائید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نوشته های مشابه