کلاهبرداری مثلثی چیست؟ نحوه اثبات جرم کلاهبرداری مثلثی
مشاوره سایبری

کلاهبرداری مثلثی چیست؟ نحوه اثبات جرم کلاهبرداری مثلثی

کلاهبرداری مثلثی از جمله جرم هایی است که اخیرا به خاطر رشد کسب و کارهای مجازی و بیشتر به دلیل خریدهای اینترنتی از پلتفرم هایی مانند اینستاگرام، دیوار و یا سایر شبکه های اجتماعی اتفاق می افتد. این روزها افراد زیادی هستند که ادعا دارند کالایی که خریده اند برای آن ها ارسال نشده است و به دام کلاهبرداری مثلثی افتاده اند. اگر شما هم جزو این افراد هستید، جای نگرانی نیست چرا که ما در این مقاله به طور کامل این کلاهبرداری و روش هایی برای پیشگیری و مجازات قانونی آن را شرح داده ایم. پس با ما همراه باشید.

در برخی از موارد، کاربران به دلیل اینکه مبلغ کمی پرداخت کردند، برای این نوع کلاهبرداری شکایت و پیگیری نمی‌کنند. از همین رو فرد کلاهبردار به کار خود ادامه می‌دهد و حتی مبلغ‌های بسیار زیادی هم از این طریق به دست می‌آورد.

این نوع کلاهبرداری یکی از تهدیداتی است که به صورت آنلاین اتفاق می‌افتد و باید مراقب آن باشید. با توجه به اهمیت این موضوع لازم است در مورد آن صحبت کنیم که کلاهبرداری مثلثی چیست و چه کاری می‌توانید انجام دهید تا از این نوع کلاهبرداری در امان باشید. بنابراین در ادامه این مقاله از وکیل سایبری همراه ما باشید.

درباره کلاهبرداری مثلثی

دزدی مثلثی یا کلاهبرداری مثلثی روشی است که معمولا در سایت‌های آگهی خرید و فروش رواج پیدا کرده است. در این نوع کلاهبرداری، فرد با بازنشر آگهی فروش شخص دیگری، ابتدا برای خود مشتری پیدا می‌کند و سپس زمانی که مشتری می‌خواهد وجه را واریز کند، شماره کارت صاحب اصلی آگهی را به او می‌دهد. مشتری هم بی خبر از همه چیز، مبلغ مورد نظر را واریز می‌کند اما کالا برای صاحب آگهی تقلبی ارسال می‌شود.

سپس خریدار اصلی وقتی می‌بیند کالایی به دست او نرسیده است، اقدام به شکایت می‌کند. در حالی که صاحب آگهی هم از کلاهبرداری رخ داده شده، هیچ خبری ندارد. این سبک که کلاهبرداری مثلثی نام دارد، در فضای مجازی به دلیل افزایش کسب و کارهای اینترنتی، بسیار زیاد شده است.

این نوع از کلاهبرداری به دلیل افزایش خرید و فروش کالاها در پلتفرم‌های مختلفی مانند اینستاگرام، دیوار و شیپور و… شکل گرفته است. کلاهبرداران در این روش به سختی شناسایی می‌شوند؛ از همین رو برای اینکه افراد زیادی قربانی این کلاهبرداران نشوند، باید هم خریدار و هم فروشنده از اصالت هویت یکدیگر اطمینان پیدا کنند.

کلاهبرداری مثلثی
کلاهبرداری مثلثی چیست؟

بیشتر بخوانید :روش های کلاهبرداری اینترنتی

توصیه هایی برای پیشگیری از کلاهبرداری مثلثی

همواره به یاد داشته باشید که اگر خریدار هستید، باید در اولین قدم و قبل از واریز هرگونه وجهی، اقدام به  ذخیره آگهی، تاریخ و ساعت انتشار آن کنید. علاوه بر این، شماره تماس فروشنده کالا را هم از بگیرید و به هر نحوی که می‌توانید، به عنوان مثال با برنامه‌های واتس آپ و ایتا و… با او ارتباط برقرار کنید. به یاد داشته باشید که بهتر است از تلگرام استفاده نکنید؛ چون طرف مقابل می‌تواند سابقه گفتگوی شما را به صورت دو طرفه پاک کند.

همچنین اگر فروشنده هم هستید، لازم است مانند خریداران شما هم از آنها شماره تلفن دریافت کنید و در سایر پلتفرم‌ها اقدام به برقراری ارتباط نمایید و جهت جلوگیری از هرگونه مشکل مانند پولشویی، نام واریز کننده پول و خریدار را تطبیق دهید.

علاوه بر موارد ذکر شده بهتر است اجناس یا کالاهای خریداری شده را به آدرس منازل ارسال کنید. و از تحویل در خیابان یا اماکن عمومی خودداری نمایید. همچنین روش دیگر این است که خریداران خودشان جهت دریافت اجناس مراجعه کنند.

متاسفانه این نوع از کلاهبرداری‌ها در جامعه رواج پیدا کرده است؛ از این رو باید مراقب باشید تا در دام این کلاهبرداری‌ها گرفتار نشوید. حتی بعضی وقت‌ها زمانی که فروشنده‌ای اقدام به فروش اجناس خود می‌کند، مجرمانی وجود دارند که خودشان را خریدار جا می‌زنند. ادعا می‌کنند که پول را واریز کرده‌اند و رسید تقلبی برای این امر ارائه می‌دهند؛ در حالی که هیچ واریزی انجام نشده است!

گروه حقوقی وکیل سایبری با بهره گیری از وکلای جرایم و کلاهبرداری اینترنتی ،همواره درصدد اعلام هشدار و اگاهی رساندن می باشد

 جلوگیری از کلاهبرداری مثلثی
چگونه از وقوع کلاهبرداری مثلثی پیشگیری کنیم؟

برخورد با کلاهبرداران مثلثی از طریق قانون

کلاهبرداری مثلثی یک نوع کلاهبرداری است که با برخوردهای قانونی متفاوتی روبرو می‌شود. به این منظور مجازات این نوع کلاهبرداری‌های جدید جهت حفاظت از حقوق و ایجاد ایمنی برای افراد یک کشور اهمیت بالایی دارد. چنین کلاهبردارانی تحت عنوان یک مجرم مالی و امنیتی با جدیت کامل مورد تعقیب قانونی قرار گرفته‌اند.

همچنین جزاهای شدیدتری برای این کلاهبرداران در نظر گرفته خواهد شد. این مجازات‌ها شامل حبس بلند مدت است؛ مخصوصا اگر جرم آنها سنگین و با مدرک و اسناد قابل تایید باشد. در نظر گرفتن پرداخت جریمه‌های زیاد برای این کلاهبرداران نیز به دلیل گرفتن سرمایه مالی آنها و کم کردن جدیت آنها برای انجام جرم مجدد می‌باشد.

توقیف اموال فرد کلاهبردار که از طریق ارتکاب جرم و حقه زدن به افراد جامعه حاصل می‌شود، نیز یکی دیگر از این موارد است. ضمن اینکه افرادی که این نوع کلاهبرداری را انجام داده باشند، از بعضی از امتیازات اجتماعی حقوق و مزایای مستمر بگیری نیز محروم خواهند شد.

بیشتر بخوانید: علائم هشدار دهنده کلاهبرداری سایبری

نحوه اثبات جرم کلاهبرداری مثلثی

با توجه به اینکه کلاهبرداران مثلثی از یک فرآیند زيرکانه بدون هیچ شواهد و مدارکی کار خود را انجام می‌دهند، وکیل حقوقی که قرار است این نوع کلاهبرداری را اثبات کند، باید از توانایی خاصی برخوردار باشد.

به عنوان مثال وکیل باید اسناد و مدارک قابل اثبات را تهیه کند، بررسی و جستجوهای فراگیری انجام دهد تا پشتوانه مدارک به دست آمده محکم باشد. تا در نهایت بتواند کلاهبرداران را به وسیله اطلاعات به دست آورده به خوبی شناسایی کند. از شهادت دیگر افرادی که قربانی سودجویی این افراد قرار گرفته‌اند بهره ببرد. همچنین از آزمایش‌ها و اثبات‌های فنی برای ثابت کردن کلاهبرداری یک فرد استفاده نماید.

درواقع کلاهبردار کسی است که با تقلب و پهن یک دام به صورت غیرقانونی دارایی و سرمایه افراد جامعه را چپاول می‌کند. این موارد شامل راه‌اندازی سایت‌های جعلی، فرستادن پیامک‌های دروغین، بهره گرفتن از ایمیل‌های فیشینگ و… است.

ماده 1 قانون تشدید مجازات مرتکبین ارتشاء، اختلاس و کلاهبرداری، در این باره مقرر شده است:

هر شخصی از راه تقلب و حلیه افراد را به وجود شرکت‌ها یا تجارتخانه‌ها یا کارخانه یا موسسات موهوم و یا به داشتن اموال و اختیارات واهی فریب دهد. یا آنها را به امور غیرواقع امیدوار کند یا از حوادث غیرواقع بترساند و یا اسم و عنوان مجعول اختیار کند. همچنین به یکی از وسایل مذکور و یا وسایل تقلبی دیگر وجوه و یا اموال یا اسناد یا مانند آنها تحصیل کند و از این راه مال دیگری را ببرد، کلاهبردار محسوب شده. علاوه بر اینکه باید مال را به صاحبش بازگرداند، به حبس از 1 تا 7 سال و پرداخت جزای نقدی معادل مالی که اخذ کرده است محکوم خواهد شد.

نحوه اثبات جرم کلاهبرداری مثلثی
آموزش اثبات جرم کلاهبرداری مثلثی

سخن پایانی

ما در این مقاله به بررسی مفهوم و چگونگی کار کلاهبرداران مثلثی پرداختیم تا شما قربانی این کلاهبرداران نشوید. اگر گرفتار این نوع کلاهبرداری‌ها شده‌اید، بهتر است هم اکنون برای مشاوره وکلای متخصص کلاهبرداری مثلثی اقدام کنید.

سایت وکیل سایبری برای بالا بردن سطح اطلاعات شما در رابطه با کلاهبرداری‌های اینترنتی، چگونگی باز پس‌گیری حق خود از این افراد و همچنین دارا بودن تخصص‌های لازم، آماده ارائه خدمات به شما هست. همچنین در صورت داشتن هر سوالی می‌توانید آن را از دیدگاه‌های این مقاله با ما به اشتراک بگذارید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نوشته های مشابه