وکیل مدلینگ – ویژگی های وکیل مدلینگ    
مشاوره سایبری

وکیل مدلینگ – ویژگی های وکیل مدلینگ    

وکیل مدلینگ وکیلی ست که در حقوق مرتبط با مدلینگ و حقوق تصویر افراد تخصص دارد و در مواجهه با مسائل قانونی مرتبط با مدلینگ به موکلان خود کمک می‌کند.

مدلینگ فعالیتی ست که افراد به عنوان مدل‌ها در تبلیغات شرکت می‌کنند. در ایران، انتشار عکس‌ها و فیلم‌های بی‌حجاب در فضای مجازی به عنوان جرم محسوب می‌شود و مجازاتی از حبس تا جریمه نقدی بر آن تعیین می‌شود. مدلینگ می‌تواند بصورت حضوری یا آنلاین اجرا شود و جرایم آن در دسته بندی جرم‌های رایانه‌ای قرار می‌گیرند.

بیشتر بخوانید: وکیل جرایم رایانه ای

برای جلوگیری از برخورد با قوانین مدلینگ، بهتر است در ارسال محتویات نادرست در فضای مجازی و ارسال عکس‌ها و فیلم‌های بی‌حجاب دقت شود و جهت آگاهی از قوانین موجود در این زمینه و رعایت مسائل و پیگیری های لازم با وکیل متخصص مدلینگ در ارتباط باشید.

جرایم مدلینگ چیست؟

مدلینگ حوزه‌ای  ست که در آن افراد با استفاده از عکس‌ها یا فیلم‌ها،  به عنوان مدل‌ها در تبلیغات مختلف شرکت می‌کنند، ، از جمله مدلینگ لباس، مدلینگ مو، و …. این حوزه شامل ابزارها، تکنیک‌ها و استراتژی‌های مختلفی می باشد که به فرد کمک می‌کند تا در صنعت مدلینگ موفق شود. افرادی که وارد این حوزه می‌شوند، معمولاً به دنبال دستیابی به اهداف خود در زمینه‌هایی مانند شهرت، پول، و یا فرصت‌های شغلی هستند.

در دین اسلام برای آقا و خانم‌های جامعه، حد و حدود پوششی تعیین شده که افراد موظف به رعایت آن هستند. مدل بودن هم به دلیل حوزه شغلی جرم به‌ حساب نمی‌آید؛ بلکه حضور به شکل مدل بی‌حجاب در آن جرم تلقی می‌شود. هر کسی که با عنوان مدلینگ، از خود عکس‌ یا فیلم‌های بی‌حجابی را انتشار دهد، مجرم شناخته می شود و جرایمی برای او در نظر گرفته خواهد شد.  

مدلینگ حضوری و آنلاین

در مدلینگ حضوری، مدل‌ها به صورت حضوری در جلسات عکاسی و فیلمبرداری شرکت می‌کنند. آن‌ها به‌عنوان مدل در محل خاصی شناخته می‌شوند و در فعالیت‌های تبلیغاتی مورد استفاده قرار می‌گیرند. ولی در نوع آنلاین مدل می‌تواند در فضاهای مجازی اقدام به انجام کار خود کند.

جرایم مدلینگ جزو جرم‌های رایانه‌ای به شمار می‌آید و باتوجه به ماده ۶۳۸ و ۷۴۲ قانون مجازات اسلامی این تخلفات قابل پیگیری می باشد.

وکیل مدلینگ چه کسی می باشد؟

از آنجایی که مدلینگ در دسته بندی حوزه‌هایی قرار دارد که برای فعالیت در آن نیاز به پیروی از قوانین و مقررات خاصی می باشد و عدم پیروی از قوانین، منجر به مجرم شناخته ‌شدن افراد می‌شود. بنابراین وکیل مدلینگ، در واقع یک وکیل پایه یک دادگستری می باشد که به فعالیت در زمینه جرایم رایانه‌ای می پردازد.

در شرایطی که افراد در حوزه مدلینگ فعالیت می‌کنند، ممکن است با مسائل قانونی مختلفی روبه‌رو شوند که می‌تواند به محکومیت یا تحت تعقیب قرار گرفتن آنها منجر شود. برای مقابله با این مسائل، انتخاب وکیل مناسبی که دارای تجربه کافی در حوزه قوانین مربوط به مدلینگ و حقوق مربوط به حریم خصوصی و حقوق تصویر افراد باشد، امری بسیار حیاتی می باشد.

وکیل با داشتن دانش لازم در این زمینه می‌تواند به موکل خود کمک کند. و در مواجهه با ادعاها یا اتهام‌های مرتبط با مدلینگ، بهترین دفاع را ارائه دهد. این شامل مطالعه دقیق مواد قانونی، تحلیل حقایق مورد ادعا، و ارائه دفاع‌های موثر در دادگاه می‌شود.

ویژگی‌های وکیل مدلینگ

  1. تخصص در حوزه قوانین مربوط به مدلینگ و حقوق تصویر.
  2. تجربه در دفاع در دادگاه‌ها و مراجع قضایی مختلف.
  3. توانایی برقراری ارتباط موثر با مقامات قضایی.
  4. قابلیت تحلیل دقیق قوانین و مقررات مربوطه و ارائه راه‌حل‌های قانونی موثر.
  5. ارائه خدمات حقوقی با رعایت قوانین اخلاق حرفه‌ای.

با انتخاب وکیل مناسب و همکاری فعال با او، مدلینگ‌ها و افراد فعال در این صنعت می‌توانند بهترین دفاع ممکن را داشته باشند و از محکومیت یا تحت تعقیب قرار گرفتن جلوگیری کنند.

مجازات مدلینگ در ایران چیست؟

افراد مدل بر اساس خواسته خود وارد این حوزه می‌شوند. ولی ممکن است به‌ جای کسب درآمد از آن بسیاری از دارایی‌هایی ارزشمند خود را هم در این راستا از دست بدهند. مدلینگ‌هایی که بنا به ‌دلخواه خود دست به انتشار عکس‌هایی در فضای مجازی می‌زنند، مجرم هستند و به حدود دو سال حبس و چندین میلیون جریمه نقدی محکوم می‌گردند.

بیشتر بخوانید: مجازات انتشار عکس‌های نامتعارف در‌فضای مجازی | وکیل سایبری

دو ماده 638 و 742 قانون مجازات اسلامی درباره جرایم مدلینگ

درباره جرایم مدلینگ در ایران دو ماده 638 و 742 قانون مجازات اسلامی وجود دارد که در هر یک از آن‌ها به صورت متفاوت مجازاتی تعیین شده است. ماده 742 قانون مجازات اسلامی به شکل زیر است:

هر شخصی که از طریق سامانه یا نرم‌افزارهای رایانه‌ای یا حمل‌کننده داده‌ها دست به انتشار و انتقال عکس یا فیلم‌های مستهجن بزند. یا از آن‌ها به ‌قصد تجارت استفاده کند، مجرم می باشد.

جرایم مدلینگ در این حالت به دو بخش، حبس از 91 روز تا 2 سال و جریمه نقدی از 15.000.000 ریال تا 100.000.000ریال یا حتی هر دوی آن‌ها یعنی هم حبس و هم جریمه نقدی محکوم خواهد بود.

4 تبصره ماده 742 قانون مجازات اسلامی

ماده 742 قانون مجازات اسلامی از 4 تبصره مختلف برخوردار است که این تبصره‌ها عبارت‌اند از:

اگر این اعمال توسط شخصی به انجام برسد، او محکوم به حداقل یکی از جرایم مدلینگ یا حتی هر دوی آن‌ها خواهد شد.

•  محتویات مستهجن محتویاتی هستند که در آن صدا، متن واقعی یا غیرواقعی که نشانگر برهنگی کامل آقا یا خانم باشد . یا در این محتویات عمل جنسی صورت بگیرد.

•  چنانچه مرتکب اعمال مذکور در این ماده را حرفه خود قرارداده باشد. یا به طور سازمان یافته مرتکب شود چنانچه مفسد فی الارض شناخته نشود به حداکثر هر دو مجازات در این ماده محکوم خواهد شد.

•  در صورتی‌ که محتویات مستهجن به افراد کم‌تر از 10 نفر ارسال شود، فرد مجرم به 5.000.000 ریال تا 20.000.000 ریال جریمه نقدی محکوم خواهد شد.

ماده 638 قانون مجازات اسلامی درباره مدلینگ این ماده نیز مربوط به رعایت‌ نکردن حجاب شرعی در محتویات بوده که افراد را به‌عنوان مجرم می‌شناساند. در واقع اگر کسی در مکان‌های عمومی دست به انجام عمل حرامی بزند. علاوه بر محکوم‌ شدن به کیفر عمل به میزان حبس با مدت ‌زمان 10 روز الی 2 ماه یا تا 74 ضربه شلاق محکوم خواهد شد.

البته در صورتی ‌که مدل اقدام به انجام کاری کند که نفس کار مربوطه کیفری ندارد. ولی در عوض عفت عمومی را جریحه‌دار کرده و از بین ببرد. فقط مرتکب حکم حبس از 10 روز الی 2 ماه یا تا 74 ضربه شلاق می‌شود.

تبصره این ماده عبارت است از:

•  بانوانی که بدون هیچ حجاب شرعی در جامعه و میان سایر افراد ظاهر می‌شوند، به 10 الی 2 ماه حبس یا جریمه نقدی با مقدار 2.000.000 ریال الی 10.000.000 ریال محکوم خواهند شد.

در نهایت باید بدانید از نظر قانون کسی که در نظر و دید جامعه و مردم، مرتکب جرمی شود، باید مورد تحقیق قرار بگیرد. ولی بهتر است برای گرفتار نشدن در جرایم مدلینگ، از آپلود محتویات نادرست در فضاهای مجازی یا ارسال آن‌ها پرهیز کنید. تا به روش‌های متنوعی، فعالیت ممنوعه‌ای انجام ندهید.

برخی از قوانین موجود در حوزه مدلینگ و تبلیغات

قانون مدلینگ

•  مطابق آیین نامه اجرایی ماده 7 قانون حمایت از حقوق مصرف کننده:

اگر در هرگونه از تبلیغات، از زن یا مرد یا کودک استفاده ابزاری شود، قابل مجازات می باشد.

بیشتر بخوانید: با پیامک های غیراخلاقی تبلیغاتی چه کنیم؟ | وکیل سایبری

•  ماده 3 دستورالعمل اجرایی تبلیغات شهری؛

بند 1: تبلیغ‌هایی که باعث فساد یا مروج عقاید خرافی و یا مخالف ادیان رسمی کشور باشد، ممنوع است. بند 5: تبلیغ نباید باعث توهین به ادیان رسمی کشور و آداب و رسوم و سایر موارد باشد.

•  ماده 12 آیین نامه تاسیس و نظارت بر نحوه کار و فعالیت کانون‌های آگهی و تبلیغاتی؛

بند الف: آگهی‌های تبلیغات، باید منطبق موازین شرعی و قانونی کشور باشد.

ث: تبلیغات نباید شامل گفتار یا تصاویری باشد که برای اخلاق و اعتقادات مذهبی و عفت عمومی توهین آمیز باشد.

بند خ: تبلیغاتی که مروج فساد یا مخالف ادیان رسمی و بر خلاف فرهنگ یا عرف عمومی باشد ممنوع است.

•  استفاده ابزاری از فرد مدل همچون مرد، زن یا کودک ممنوع بوده است. و در صورت مشاهده چنین موردی مجازات سخت‌گیرانه‌ای برای صاحب ‌کار در نظر گرفته خواهد شد.

آیا مدلینگ قانونی می باشد؟

برای اطمینان از اینکه فعالیت‌های مدلینگ قانونی و شرعی می باشد یا خیر:

لازم است به مقررات و قوانین مربوطه در کشور مورد نظر دقت شود.

مدلینگ در بسیاری از جوامع به عنوان یک حرفه معمول و قانونی محسوب می‌شود، اما در برخی موارد ممکن است با نقض قوانین مواجه شوید.

مدلینگ به دو شکل حضوری و آنلاین و به ‌صورت باحجاب و بی‌حجاب قابل ‌انجام می باشد. اگر افراد در مدلینگ باحجاب قانونی و شرعی حضور یابند، هیچ مانع و جرمی برای آن‌ها وجود نخواهد داشت.

ولی در صورتی‌ که حوزه مدلینگ خود را با انتشار محتویات و انجام کارهای مستهجن پیش ببرند، مجرم هستند و محکوم به جرایم مدلینگ خواهند بود. به این دلیل بهتر است از قراردادن عکس و فیلم‌های نامناسب از خود در فضاهای مجازی پرهیز کنید تا عمل غیرقانونی انجام ندهید. درج محتویات اسلامی در فضای مجازی ایرادی ندارد و هیچ جرمی هم نخواهد داشت.

اگر در این حوزه دست به پخش محتویات ناشایستی بزنید، قطعا از نظر قانون مجرم هستید و باید به جرایم خاصی محکوم شوید. بنابراین، بهتر است همواره به رعایت قوانین و اصول اخلاقی و شرعی در تمامی فعالیت‌ها در حوزه مدلینگ توجه کنید تا از ورود به مواقع ناخوشایند جلوگیری کنید و به حقوق و حریم شخصی خود و دیگران احترام بگذارید.

آیا عکاسی از افراد مدل جرم محسوب می شود؟

اگر حرفه افراد عکس برداری از مدل های محجبه باشد و آن عکس هارا در جهت تبلیغ کار خود مشروط به رضایت افراد مدل ،در سامانه های رایانه ای منتشر نمایند مرتکب جرم نمی شوند. اما اگر مدل ها شئونات اسلامی را رعایت نکنند، حتی عکاس مربوط به این حوزه هم می تواند دچار اتهاماتی مانند جریحه دار کردن عفت عمومی ، انتشار تصاویرمستهجن و مبتذل از طریق سامانه های رایانه ای، فراهم کردن موجبات فساد و فحشا و حرفه قراردادن امور مبتذل مورد تعقیب و پیگیری قرار بگیرد.

سخن نهایی

مدلینگ یک فعالیت قانونی می باشد، اما باید با رعایت قوانین و مقررات مربوطه صورت بگیرد. در بسیاری از کشورها، مدلینگ به عنوان یک حرفه معمول و قانونی می باشد، اما در برخی موارد ممکن است با نقض قوانین مواجه شود. افرادی که در این حوزه فعالیت می‌کنند، باید به رعایت قوانین مربوطه و اصول اخلاقی و شرعی توجه کنند تا از ورود به موارد ناخوشایند جلوگیری کنند.

عکاسی از افراد مدل هم در صورت رعایت حریم شخصی و رضایت افراد مدل، معمولاً به عنوان یک فعالیت قانونی محسوب می‌شود. اما در صورت نقض اصول اخلاقی، شرعی و قوانین مربوطه، هم عکاس و هم مدل ممکن است مورد پیگیری قرار گیرند و مجازات‌های لازم را تحمل کنند.

با مشاوره با وکیلانی که به حوزه حقوقی مربوط به مدلینگ تخصص دارند، می‌توانید اطلاعات بیشتری درباره حقوق در این حوزه کسب کنید. بنابراین، اطمینان حاصل کنید که وکیلی که انتخاب می‌کنید، دارای تجربه کافی و تخصص در این زمینه می باشد و می‌تواند به بهترین شکل ممکن در موارد حقوقی شما را راهنمایی کند.

پایان پیام/

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

نوشته های مشابه