اقداماتی که در هنگام فروش و یا تعویض تجهیزات هوشمند باید انجام داد - وکیل سایبری - مشاوره تلفنی جرائم رایانه ای
آموزش و پیشگیری

اقداماتی که در هنگام فروش و یا تعویض تجهیزات هوشمند باید انجام داد

یکی از بزرگ‌ترین مشکلاتی که افراد برای فروش و یا تعویض تجهیزات هوشمند خود مانند تبلت، گوشی و یا لپ‌تاپ با آن مواجه می‌شوند خارج کردن اطلاعاتی است که در آن دستگاه وجود دارد و نمی‌خواهند این اطلاعات که بعضاً اطلاعاتی است خصوصی به دست نفر بعدی که قصد استفاده از این دستگاه را دارد بیفتد. برای خارج کردن کامل اطلاعات از دستگاه و داشتن فروشی امن باید اقداماتی را انجام داد که به بررسی آن‌ها خواهیم پرداخت:

1- خارج سازی کامل اطلاعات از دستگاه هوشمند

در ابتدا اطلاعات درون دستگاه هوشمند را به طور کامل به یک هارد اکسترنال انتقال دهید. بهتر است که اطلاعات را cut کنید تا دیگر در دستگاه اطلاعاتی باقی نماند. در ابتدا از سالم بودن هارد اطمینان حاصل کنید چون با خراب شدن و یا نقض آن به دست آوردن اطلاعات شما بسیار سخت و تقریباً غیر ممکن خواهد شد. بهتر است این هارد را به دست فردی مورد اطمینان و امین بسپارید و چه بهتر که خود از آن حفاظت کنید. همچنین می‌توان با استفاده از برنامه‌ی AES Crypt فایل‌ها و اطلاعات شخصی خود که درون هارد قرار دارد را رمزگذاری کنید.

بیشتر بخوانید:راه های پیشگیری از جرایم رایانه ای

2- خارج شدن از تمام حساب‌های کاربری

قبل از فروش دستگاه هوشمند خود، از تمامی حساب‌های کاربری خود خارج شوید. حتماً دیده‌اید که قابلیت جدیدی برای دستگاه‌های هوشمند تعبیه شده است که پس از وارد کردن نام کاربری و رمز عبور خود این سؤال را از شما می‌پرسد که آیا این نام و رمز را به خاطر بسپارد یا خیر، با انتخاب گزینه‌ی بله از دفعات بعد پس از وارد نمودن نام کاربری که همان هم از پیش‌نمایش داده می‌شود، رمز عبور به صورت خودکار نوشته می‌شود و فرد برای هر بار ورود به حساب کاربری خود نیازی به وارد کردن این دو ندارد البته که به هیچ عنوان این کار پیشنهاد نمی‌شود چون هرکس با دسترسی به وسیله‌ی هوشمند شما می‌تواند وارد اکانت شود و از آن استفاده کند پس قبل از فروش دستگاه خود مطمئن شوید که نام کاربری و رمز عبور درون آن ذخیره نشده باشد.

3- حذف کامل ایمیل‌ها

حتماً ایمیل خود را چک کرده و پیام‌های مهم و شخصی خود را حذف کنید همچنین فایل‌ها و مدارک مهمی که در ضمیمه ایمیل‌هایتان وجود دارد را نیز از بین ببرید. این نکته را در نظر بگیرید که پس از حذف ایمیل‌ها آن‌ها به بخش trash منتقل می‌شوند این بخش مانند بخش recycle bin در کامپیوتر عمل می‌کند و پس از حذف ایمیل آن‌ها به آن جا منتقل می‌شوند و در صورت نیاز می‌توان دوباره آن‌ها را به لیست ایمیل‌ها برگرداند پس بعد از پاک کردن ایمیل‌ها، آن‌ها را از بخش trash هم پاک کنید تا امکان دسترسی دوباره به آن‌ها وجود نداشته باشد.

4- حذف کردن صفحه‌های مجازی

قبل از فروش دستگاه هوشمند خود به صفحه‌های مجازی‌ای که درون آن‌ها فعالیت داشته‌اید مراجعه کرده و اطلاعات مهمی که درون آن‌ها دارید ذخیره کنید. پیشنهاد می‌شود که قبل از فروش دستگاه به طور کامل صفحات و اکانت‌های مجازی خود را حذف کنید. این نکته را فراموش نکنید که غیرفعال‌کردن موقتی صفحات مجازی راهکار امنیتی مناسبی نیست زیرا پس از غیرفعال‌کردن موقتی اکانت خود ممکن است کسانی که به دستگاه هوشمند شما دسترسی دارند با ترفند‌هایی حساب شما را دوباره فعال‌سازی کرده و از اطلاعات شما استفاده کنند در حالی که اگر حساب خود را به طور کامل حذف کنید امکان این کار وجود ندارد پس بهترین راه امنیتی حذف کامل اکانت‌ها است. اما اگر به هر دلیلی نمی‌خواهید اکانت‌های شبکه‌های مجازی‌تان را پاک کنید حتماً تنظیمات امنیتی را روی آن‌ها اعمال کنید.

بیشتر بخوانید: مصادیق جرایم رایانه ای

5- فرمت کامل دستگاه هوشمند

پس از پاک‌سازی کامل حساب‌های مجازی، ایمیل‌ها و فضاهای ذخیره‌سازی، فایل‌های مهم روی دستگاهتان را به روش درست و ایمن حذف کنید. برای اینکه فایل‌ها را به صورت مطمئن از دستگاه هوشمند خود حذف کنید می‌توانید از برنامه‌ی کاربردی CCleaner استفاده کنید. در اخر ویندوز دستگاه را عوض کرده و پس از نصب ویندوز جدید تمامی درایورهای هارد داخلی را فرمت کنید.

استفاده از اطلاعات شخصی دیگران هدف بسیاری از دزدان و هکرها است تا با استفاده از این اطلاعات از طرف مقابل باج گیرند و او را تلکه کنند پس به هیچ عنوان اطلاعات شخصی خود که روی دستگاه هوشمندتان است را حتی برای یک ثانیه در اختیار کس دیگری قرار ندهید چه برسد به این که دستگاه را به او واگذار کنید پس با انجام اقداماتی که برایتان توضیح دادیم آن‌ها را در این کار ناکام سازید و در تله‌ی این انسان‌های شیاد نیافتید.تا حد الامکان در زمان فروش یا تعویض کالای هوشمند ، قرارداد تنظیم نمایند چرا که در صورت سهل انگاری و سواستفاده از حساب کاربری شما ،می توان به استناد مواردی چون تاریخ انتقال ، از جرایم احتمالی رهایی یافت .گروه حقوقی وکیل سایبری با بهره گیری از وکلای متخصص اماده مشاوره تخصصی جرایم رایانه ای و وکالت در دعاوی مربوطه بوده و با مستندسازی ادله جرایم رایانه ای شانس موفقیت متهم را افزایش می دهد.

موسسه حقوقی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نوشته های مشابه