آموزش و پیشگیری

روشهای هک اینستاگرام

در ده سال اخیر با توجه به گسترش اینترنت در سطح کشور، استفاده از شبکه‌های اجتماعی و فضای مجازی همچون اینستاگرام رواج یافته و امروزه بسیاری از افراد از این شبکه‌ها استفاده می‌کنند.
استفاده از شبکه‌های اجتماعی همچون تلگرام و یا اینستاگرام اصولاً در جهت اهداف خاصی شکل می‌گیرند. هدف‌هایی از قبیل سرگرمی، نگهداری برخی تصاویر و اطلاعات شخصی و … که از پرکاربردترین اهداف استفاده از اینستاگرام می‌باشد. همه ما امروزه با واژه هک آشنا هستیم و می‌دانیم که هک کردن یک نوع عمل مجرمانه به شمار می‌رود که قانون برای مقابله با آن مجازاتی را وضع نموده است.

تعریف هک کردن

هک کردن در اصطلاح تخصصی در زمینه علوم مرتبط با کامپیوتر که در این عمل شخصی بدون رضایت صاحب اکانت می‌تواند، به آن حساب یا همان اکانت دسترسی غیر مجاز پیدا نماید. از آنجایی که اینستاگرام در دنیای امروزه بسیار رایج می‌باشد بسیاری از افراد اطلاعات بسیار مهمی را در آن ها درج کرده‌اند، همچنین اعتبار بیشتر کسب و کارها یا اشخاص مشهور به حساب اینستاگرام آنها بستگی دارد.
بنابراین در خصوص این موضوع در ایران در زمینه جرایمی که مرتبط با اینستاگرام است، قانون جرائم رایانه‌ای وضع شده و مطابق با آن مجازات انواع دسترسی‌های غیر مجاز مشخص گردیده است که در ادامه به شرح این موارد می‌پردازیم.

راه‌های تشخیص اکانت هک شده اینستاگرام

تشخیص اینکه اکانت اینستاگرام هک شده کار پیچیده‌ای نیست، در صورتی که موارد زیر را در پیج خود مشاهده کردید و یا با آن‌ها روبرو شدید بهتر است امنیت پیج خود را بهبود بخشید.
توجه داشته باشید اگر که در یک بازه زمانی افراد زیادی شما را دنبال و یا پست‌های شما را لایک کنند احتمال دارد که صفحه شما هک شده باشد. البته این اتفاق هنگامی نگران‌کننده خواهد بود که شما از ربات‌های اینستاگرام برای جذب فالوور و لایک استفاده نکرده باشید.
اگر در صفحه‌های دیگر کامنت‌هایی را مشاهده کردید که از طرف پیج شما قرار گرفته بود ولی شما از آن‌ها بی‌اطلاعید، ممکن است که حساب شما توسط شخص دیگری هک شده باشد.
اگر که از سوی اینستاگرام ایمیل‌هایی را دریافت کردید که مربوط به لاگین جدید، تغییر پسورد و … بود و این کارها را شما انجام نداده بودید باید هرچه سریع‌تر به فکر راه چاره‌ای برای جلوگیری از ورود به اکانت خود پیدا نمایید.
در صورتی که هنگام ورود به حساب خود به مشکل برخوردید و از صحت پسورد خود اطمینان داشتید این احتمال وجود دارد که پیج شما هک شده باشد.
اگر در صفحه حساب شما پست‌های گذاشته می‌شود که شما از آن بی‌اطلاعید پیج شما در خطر قرار گرفته است.
در بخش تنظیمات خود نرم‌افزار اینستاگرام به راحتی می‌توانید مشاهده نمایید که چه دستگاه‌هایی در حساب شما فعال هستند و در صورت ناشناس بودن باید نسبت به تغییر رمز خود اقدام نمایید و آن‌ها را از اکانت خود خارج نمایید.

راه‌های جلوگیری از هک شدن اینستاگرام

مهم‌ترین راه برای جلوگیری از هک شدن صفحه شما این است که ایمیل خود را به هیچ وجه در اختیار کسی قرار ندهید.
همچنین از برنامه‌هایی مانند آنفالو‌یاب استفاده نکنید زیرا این برنامه‌ها امنیت پیج شما به خطر می‌اندازند. اگر با لینک‌هایی مواجه شدید که آنها را نمی‌شناسید یا لینک‌‌هایی را دیدید که از شما ایمیل و یا رمز عبور می‌خواهند، از وارد شدن به آن‌ها خودداری نمایید. برای جلوگیری از هرگونه ورود به حساب خود سعی کنید روزانه دستگاه‌هایی را که به صفحه شما متصل هستند را کنترل نمایید تا خطری حساب شما را تهدید نکند. اگر نسبت به اینکه صفحه شما هک شده شک دارید، برای اطمینان رمز عبور خود را عوض کنید.

نحوه شکایت در صورت هک شدن صفحه اینستاگرام

امروزه بسیار پیش می‌آید که حساب افراد معروف همچون خواننده‌ها و یا بازیگران هک شود و در صفحه آن‌ها عکس‌ها و مطالب غیر مرتبط توسط هکر بارگذاری شود. علاوه بر پیگیری دسترسی‌های غیر مجاز به رایانه‌ها و سامانه‌های مخابراتی، دسترسی‌های غیر مجاز در محیط اینستاگرام نیز جرم محسوب می‌گردد و قابل پیگیری می‌باشد.
برای تنظیم شکایت باید تمام مدارک شناسایی خود و کلیه مدارک مانند شماره تماس و ایمیلی را که با آن حساب ساخته شده را به دادسرای جرائم رایانه‌ای تحویل دهید و شکوائیه را مطرح نمایید. پس از نوشتن شکوائیه پلیس فتا تحقیقات خود را شروع می‌کند در صورتی که عمل آن شخص جرم محسوب گردد، نتایج اقدامات خود را به دادسرا گزارش داده تا موضوع مورد پیگیری قرار گیرد.
طبق ماده قانون جرایم رایانه‌ای «هر شخصی که به صورت غیرمجاز به داده‌ها و یا سامانه‌های رایانه‌ای که به وسیله تدابیر امنیتی تحت حفاظت هستند، دسترسی پیدا کند از نود و یک روز تا یک سال به حبس ابد و یا جزای نقدی و یا هر دو این مجازات محکوم می‌گردد.» توجه داشته باشید منظور از محافظت شده این نیست که حتماً باید آن حساب خصوصی باشد و ورود و بازدید عموم از صفحه عمومی نباشد، بلکه منظور این است، هر کسی به حساب یا اکانت دسترسی نداشته باشد و رمز عبور آن محافظت شده باشد.

مدارک لازم جهت تنظیم شکایت هک اینستاگرام

هنگامی‌که هر نوع شکایتی مطرح می‌گردد، ضروری است تا مدارکی را که ادعای ما را اثبات می‌کنند همراه با شکوائیه ضمیمه پرونده شود و به مقام قضائی ارائه گردد. در خصوص موضوع هک اینستاگرام، آنچه که می‌تواند به عنوان مدرک تلقی شود، به شرح زیر می‌باشد:
1- اسکرین‌شات از صفحه اینستاگرام (در صورت موجود بودن)
2- اسکرین‌شات پیغام اینستاگرام مبنی بر اشتباه وارد کردن کلمه عبور
3- اگر از سوی اینستاگرام پیامی برای ما ایمیل شده است که در آن لاگین شدن به حساب کاربری‌مان را گزارش نموده است متن ایمیل ارسالی آن به عنوان مدرک تلقی می‌گردد.
به این موضوع توجه داشته باشید که اسکرین‌شات نمی‌تواند برای پلیس و مقامات قضائی کافی باشد بنابراین در زمان بررسی موضوع توسط پلیس، برای تأیید اسکرین‌شات‌ها دسترسی به گوش تلفن همراه ضروری می‌باشد.

پیگیری و بررسی شکایت هک اینستاگرام توسط پلیس فتا

بسیاری از قربانیان تصور می‌کنند که در زمان هک شدن حساب کاربری اینستاگرامشان، با تماس تلفنی و یا مراجعه حضوری به پلیس فتا می‌توانند نسبت به پیگیری موضوع اقدام نمایند، در حالی که پلیس فتا پس از ارجاع شکایت از سوی دادسرا نسبت به پیگیری و بررسی شکایت و انجام دستورات قضایی اقدام می‌نماید و امکان طرح این موضوع به صورت مستقیم در پلیس فتا وجود ندارد.
بعد از ثبت شدن شکایت در دفاتر خدمات قضایی، شکایت شما ابتدا به دادسرا ارجاع داده می‌شود و پیامکی با مضمون اینکه موضوع به دادسرا و یا پلیس ارجاع داده شده از طریق سامانه ثنا برای شما ارسال می‌شود. به این نکته توجه داشته باشید که ابتدا قبل از طرح شکایت حتماً در سامانه ثنا (ثبت نام الکترونیکی) ثبت نام نمایید.

نتیجه گیری

چنانچه در فضای مجازی و یا شبکه‌های اجتماعی قصد فعالیت داشته باشید، می‌توانید با توجه به نکاتی که در این مقاله گفته شد، از وقوع آسیب‌های مخرب رایانه‌ای پیشگیری نمایید و با آشنایی از قوانین و مقررات در خصوص این زمینه، از حقوق قانونی خود استفاده کنید.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا
با ما تماس بگیرید