کلاهبرداری از طریق عابر بانک
جرایم اینترنتی

روشهای کلاهبرداری از طریق دستگاه های عابر بانک

روشهای کلاهبرداری از طریق دستگاه های عابر بانک

رئیس مرکز تشخیص و پیشگیری پلیس فتا ناجا با اشاره به یکی از جدیدترین روش های کلاهبرداری از طریق عابر بانک اظهار داشت : شهروندان با رعایت نکات پلیسی می توانند جلوی جولان مجرمان اینترنتی را در فضای مجازی بگیرند.

به گزارش فرهنگ نیوز ، سرهنگ علی نیک نفس با اعلام این خبر اظهار داشت:متاسفانه امروزه افراد کلاهبردار از دستگاه های خود پرداز به عنوان یکی از گزینه های اصلی خود برای انجام اعمال مجرمانه و کلاهبرداری از هموطنان استفاده می کنند.این افراد شیاد با استفاده از چرب زبانی، سخنان تحریک آمیز و مهندسی اجتماعی افراد را فریب داده و به بهانه های مختلف آنان را پای دستگاه خودپرداز کشانده و با ترفندهای خاص خود اهداف شوم خود را عملی می سازند.

وی با اشاره به اینکه در کنار مزایای فراوان دستگاه های خودپرداز سواستفاده زیادی نیز صورت گرفته است.گفت:اخیراً بیشتر کلاهبرداری های مالی و برداشت های غیر مجاز از حساب های بانکی توسط مجرمان کلاهبرداری از طریق عابر بانک است.

چگونه جلوی تلخفات عابر بانکی را بگیریم کلیک کنید!

معاون پلیس فتا در ادامه با اشاره به اینکه شهروندان باید برای  کاهش وقوع چنین جرائمی به نکاتی چند در مورد نحوه ارتکاب جرم مجرمان به شرح ذیل توجه داشته باشند:

  • آگاهی و اطلاع از نصب قطعاتی کوچک در محل ورودی دستگاه خود پرداز به نام اسکیمر جهت کپی برداری از کارت های بانکی کاربران.
  • نصب قطعاتی سخت افزاری بر روی صفحه کلید دستگاه به نام کی لاگر. یا نصب دوربینی کوچک بر روی دستگاه به منظور سرقت رمز عبور کاربران.
  • تغییر رمز دوم قربانیان به روش های مختلف به منظور برداشت اینترنتی از حساب آنان با ترفند خاص .

وی افزود: هموطنان  باید دقت داشته باشند در کلاهبرداری از طریق عابر بانک فرد کلاهبردار ادعا می کند مبلغ ۲۰۰ هزار تومان از کارت خود برداشت کرده و دیگر قادر به برداشت وجه از حساب خود نیست. بنابراین از فرد قربانی تقاضا دارد که از طریق انتقال کارت به کارت مبلغی را که نیاز دارد به حساب قربانی است  واریز و در ازای آن از وی پول نقد بگیرد.

سرهنگ نیک نفس ادامه داد : در این شیوه مجرمان پول را از طعمه های خود گرفته ولی انتقال کارت به کارت را انجام نداده و در فرصتی مناسب متواری می شوند؛ اینگونه حساب ها اغلب جعلی بوده و به نام اشخاص مجهول است.

نیک‌نفس یادآور شد: هموطنان می توانند با رعایت توصیه های به شرح ذیل از پلیس فتا  کلاهبرداری از طریق دستگاه ATM را به حداقل برسانندو مجرمان را در رسیدن به اهدافشان ناکام کنند.

  • اگر قرار است وجهی را دریافت کنیم ارائه شماره کارت یا شماره حساب به فرد واریز کننده پول کفایت می کند و دیگر نیازی به ارائه دیگر اطلاعات مهم نظیر رمز اول و دوم، CVV2، تاریخ انقضاء و … به فرد مذکور نیست زیرا این اطلاعات مخصوص برداشت از حساب یا خرید اینترنتی است.
  • جهت واریز وجه به حساب شما احتیاجی به مراجعه به دستگاه ATM نیست.
  • جهت اطمینان از واریز شدن وجه به حساب خود از گزینه نمایش یا چاپ موجودی استفاده شود و نیازی به ورود به بخش انتقال نیست. بنابراین اگر شخصی ما را ترغیب به وارد شدن به بخش انتقال کرد احتمالاً او کلاهبردار است. پس دقت داشته باشید.
  • از کارت بانکی خود جهت انجام مبادلات با حجم بالا استفاده نکنید. از اتصال حساب هایی با گردش مالی بالا به کارت بانکی پرهیز کنید.

کارت خود را در اختیار افراد ناشناس قرار ندهید. در صورت مفقودی کارت بانکی نسبت به اعلام به موقع و در کمترین زمان ممکن به بانک صادر کننده کارت اقدام گردد. می توان از طریق اینترنت بانک یا تلفن بانک نیز این کار را انجام داد تا از سوء استفاده های احتمالی پیشگیری صورت پذیرد. تقاضای افراد غیر جهت انجام امور بانکی توسط کارت عابر خود را رد کنید.

  • بهتر است هنگامی که جهت انجام امور بانکی جلوی دستگاه ATM قرار دارید به گونه ای بایستید و یا دست خود را مانع قرار دهید تا افراد پشت سر شما رمز وارده توسط شما را نبینند.
  • از نگهداری رمز عبور به همراه کارت عابر خودداری کنید.

توجه داشته باشید که در پرونده‌های جرایم رایانه‌ای معمولاً مقام قضایی برای رسیدن به واقعیت موضوع، مورد ادعا را به کارشناسان پلیس فتا یا کارشناس رسمی دادگستری در زمینه جرایم رایانه‌ای ارجاع می‌دهد در اینجاست که نقش وکیل متخصص در حوزه جرایم رایانه‌ای نمود پیدا می‌کند چرا که اوست که باید در دفاع از حقوق شما و ایجاد اقناع در کارشناسان دادگستری یا کارشناسان پلیس فتا و سپس نزد مقام قضایی اقدام به ارائه لوایح قوی , مستند و فنی نمایند.

 

 

 

وکیل سایبری

خدمات ما برای شما، فراهم کردن

بهترین راه حل قانونی

برای تماس جهت رزرو جلسه حضوری با شماره های زیر تماس حاصل نمایید

021-28423213 021-28423214

021-28423213

021-28423214

0

امتیاز کاربر: 1.35 ( 1 نتایج)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.