اوتیسم در متاورس - وکیل سایبری - مشاوره تلفنی جرائم رایانه ای
آموزش و پیشگیری

اوتیسم در متاورس

آیا متاورس می تواند به برادر اوتیسم من، زندگی را که در دنیای واقعی نتوانسته تجربه کند، ببخشد؟

مقدمه

امسال برادرم 40 ساله می شود. او تا الان به جشن تولد دعوت نشده است. هیچ وقت ورزش نکرده و قرار ملاقات (عاشقانه) نداشته است. روزگار برادرم در زیرزمین خانه ی پدری مان می گذرد، در این زیرزمین می توان روشنایی را به حدالقل رساند و سر و صداها را هم کنترل کرد. وی خودش را در یک دنیای آنلاین امن و خیالی حبس کرده است.

او مبتلا به سندرم آسپرگر می باشد و در سال 1982 متولد شده است. متاسفانه در آن زمان مثل الان درمان‌های رفتاری وجود نداشتند که بتوانند به افرادی که در طیف اوتیسم هستند، کمک کند تا آنها هم زندگی شاد و «عادی» داشته باشند.

فهرستی از علائم وجود دارد که می تواند به تشخیص سندرم آسپرگر کمک کند. برادرم همه آنها را بررسی کرده است. علائمی مانند: حساسیت به نور و صدا؛ بیزاری از غذاهای خاص؛ حرکات غیر ارادی صورت؛ علاقمندی بیش از اندازه اش به بازی های ویدیویی و رایانه ای.

او زندگی اش را با انجام یکسری عادت های آرامش بخش می گذراند. مثلا در روز تولدش سوپ پیاز فرانسوی می خورد. ماکارانی اش را با سس می خورد. هر روز زمانی را صرف تماشای تکرار نمایش ها و فیلم های دهه 80 و 90 می کند چرا که حس می کند در این دهه ها زندگی اش ساده تر و راحت تر بوده است.

من و برادرم

اما من در تمام طول عمرم با احساس گناه و اندوه عمیقی دست و پنجه نرم می کنم. آیا این فقط شیر یا خط ژنتیکی بوده که این سرنوشت، سهم برادرم شده و نه من؟

برادرم فقط دو سال از من کوچکتر است. سال های نوجوانی ما باید مثل دو شریک جرم در بازی های کودکی مان سپری می شد.

[box type=”info” align=”aligncenter” class=”” width=””]برای خواندن قانون در متاورس بخش اول کلیک کنید.[/box]

دبیرستانی که بودم، دوستان زیادی داشتم. تمام وقت بازی و شیطنت می کردیم. اما برادرم در داخل و خارج از مدرسه گوشه گیر بود و با دانش آموزان دیگر در ارتباط نبود.

در زندگی مدام این سوال را از خودم می پرسید، چرا. اما اخیراً سوال تازه ای ذهنم را درگیر کرده است. آیا متاورس می تواند برای کودکان اوتیسم موثر باشد؟

اوتیسم

اوتیسم در متاورس

من مطالب زیادی در مورد متاورس شنیدم. یک دنیای سه بعدی که از طریق هدست واقعیت مجازی قابل دسترسی می باشد، در این دنیای جدید می توانید ملک بخرید (با ارز واقعی)، اقلامی را خریداری کنید که آنها را بصورت فیزیکی لمس نکرده اید و به عنوان یک آواتار به زندگی روزمره خود بپردازید.

راستش، این محیط نوظهور کمی من را نگران کرده است. من معضلات اخلاقی و توهمات وجودی را در مورد آنچه واقعی ست و آنچه نیست، تصور می کنم. مثل رفتن به سفری بی پایان از طریق آینه. دنیای علمی-تخیلی عجیب و غریبی که مردم به صورت مجازی به آن سفر می کنند و دلشان نمی خواهد که از این سفر برگردند.

[box type=”shadow” align=”aligncenter” class=”” width=””]آیا متاورس می تواند به برادر اوتیسم من، زندگی را که در دنیای واقعی نتوانسته تجربه کند، ببخشد؟[/box]

برادر اوتیسم من و متاورس

بله، متاورس من را عصبی می کند ولی وقتی به این فکر می کنم که برای برادر کوچکم می تواند اتفاق تازه ای باشد، آرام می شوم.

آیا برادرم می‌تواند هدست را بپوشد و تجربه‌هایی را به دست آورد که کاملا بی‌رحمانه زندگی واقعی در اختیارش قرار نداده است؟ مثل دوستی ها و روابط انسانی. آیا می تواند حس هدفمندی را در او بیدار کند و فرصت مشارکتی معنادار را برایش فراهم کند؟

با اینکه جهان در حال بررسی پتانسیل این دنیای مجازی بسیار مخرب می‌ باشد و شرکت‌های مالی راه‌هایی را برای کسب درآمد از فرصت‌ها طراحی می‌کنند، من فکر می‌کنم که این محیط جدید می‌تواند به زندگی یک مرد تنها معنا ببخشد.

دنیایی که ما در آن زندگی می کنیم برای همه مردم طراحی نشده است. لزوم انطباق با هنجارهای اجتماعی بسیار قوی می باشد. نقش‌ها و شرایط مورد انتظار خیلی ریشه‌دار هستند.  قوانین تعامل با انسان همیشه برای همه افراد شفاف یا قابل دسترس نمی باشد.

برادرم می گوید که دوست یا رابطه عاشقانه نمی خواهد، اما من باور نمی کنم. فکر می‌کنم از زندگی که حس می‌کند او را طرد کرده، فرار می کند.او آرزوی برقراری ارتباط، دوستی و عشق را دارد، اما هنر این که چگونه این چیزها را وارد زندگی خود کند، در او از بین رفته است.

دنیای مجازی و برادرم

دنیای مجازی محیطی ست که او در آنجا آرامش پیدا می کند. مکالمه حضوری به خاطر لکنت زبان و ناتوانی در نگاه کردن به چشمان افراد برای او مشکل ساز می شود. اما یک صفحه کلید و صفحه نمایش که داشته باشد، می تواند خود را با شیواترین و خنده دارترین بیان، معرفی کند. رویدادها و درگیری‌های انسانی که همه ما با آنها بزرگ شده ایم، برای او در داخل سِیر بازی‌های ویدیویی اش در دنیای آنلاین تکرار می‌شوند.

بازی های ویدیویی راهی برای برقراری ارتباط برادرم با دو پسر کوچکم می باشد. روزی که پسرم به اندازه کافی بزرگ شد تا اولین بازی ویدیویی خود را با برادرم انجام دهد، صدای خنده آنها در اتاق شنیده می شد. پسرم به من گفت که عمویش در انجام بازی‌های ویدیویی خیلی خارق العاده ست. در چشمان پسرم حیرت و  تعجب موج می زد.

من تصور می کنم که متاورس فرصت های زیادی را می تواند در اختیار برادرم قرار دهد. مثلا اینکه متاورس می تواند برای برادرم و تمام کودکان اوتیسم زندگی تازه ای باشد.آیا برادرم می تواند شغلی پیدا کند؟ به نقاط مختلف جهان سفر کند؟ صاحب خانه شود؟ عاشق شود؟ آیا او می تواند بقدری آزاد باشد که تمام زیبایی های زندگی را تجربه کند و همچنان فقط خودش باشد؟

در دنیای واقعی برادرم نتوانسته هیچ چیز را تجربه کند. شاید متاورس بتواند ناجی او و تمام کودکان اوتیسم باشد.

درباره وکیل سایبری

گروه حقوقی تخصصی وکیل سایبری اولین و تنها مرکز مشاوره و وکالت در پرونده‌های جرایم رایانه ای، نام دامنه، تجارت الکترونیک، تنظیم قراردادهای فناوری اطلاعات، ردیابی و شناسایی مجرمین سایبری مجهز به ابزارهای پزشکی قانونی رایانه ای (سایبرفارنزیک) بوده و با بهره‌مندی از کارشناسان متبحر در ردیابی مجرمان سایبری و پاک سازی از شنود و جاسوسی و  مستند سازی ادله دیجیتال و نیز وکلای تحصیل کرده در زمینه جرایم رایانه ای آماده ارائه خدمات به شما می باشد.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *