بخش سوم قانون متاورس % وکیل سایبری - مشاوره حقوقی پلیس فتا
آموزش و پیشگیریمتاورس

قانون در متاورس بخش سوم

مقدمه

در بخش دوم قانوس متاورس که توسط تیم تخصصی وکیل سایبری ترجمه شده، در مورد قانون پیشگیری از رقابت ناعادلانه و محتوای تولیدی کاربر در این محیط نوظهور صحبت کردیم، اکنون در بخش سوم قانون متاورس قوانین مربوط به NFT یا توکن‌ غیرقابل تعویض را در متاورس بررسی کنیم.در صورت نیاز به مشاوره گروه حقوقی تخصصی وکیل سایبری پاسخگوی تمام سوالات شما در زمینه قوانین حاکم بر پدیده جدید متاورس می باشد.

برای خواندن بخش های دیگر این قانون به لینک های زیر مراجعه کنید .

NFT یا توکن‌ غیرقابل تعویض

داده‌هایی که دارایی‌های دیجیتال را تشکیل می‌دهند، نامشهود هستند و ویژگی‌های متفاوتی نسبت به اقلام مشهود مانند: زمین و خودرو دارند. از آنجایی که اطلاعات نامشهود هستند و نمی توان آنها را به طور انحصاری کنترل کرد، مفهوم مالکیت با کنترل انحصاری قابل اجرا نمی باشد.

در مورد اموال دیجیتال، NFTها (توکن‌های غیرقابل تعویض) که از بلاک چین استفاده می کنند اخیرا به روی کار آمده اند و موضوع مورد علاقه کاربران می باشند . بدین ترتیب وضع قانون ضروری می باشد. NFTها توجه زیادی را به خود جلب کردند، چون اثر هنری Beeple (NFT) با عنوان “Evertdays = The First 5000 Days” به قیمت حدود 7.5 بیلیون ین در کریستیز به حراج گذاشته شد. در حال حاضر بسیاری از هنرمندان در حال فروش آثار NFT هستند و NFT در حال رونق و توسعه می باشد.

انواع توکن‌های غیرقابل تعویض

توکن‌های غیرقابل تعویض انواع و ویژگی های مختلفی دارند، از جمله NFT هایی برای کارت های معاملاتی مانند کارت های بیس بال، NFT ها برای هنر دیجیتال، NFT برای بازی ها و فرود در یک متاورس تبدیل به NFT می شود. گاهی اوقات  NFT ها به شکل زیر می باشد:

(الف) دارایی دیجیتال منحصر به فردی هستند، (ب) که جعل آنها غیرممکن می باشد، و (ج) قادر به بازگرداندن سود به نویسنده (طراح) در زمان توزیع ثانویه می باشد. ولی، هیچ “مالکیت” اطلاعاتی وجود ندارد. اینکه آیا می‌توان سود را در زمان توزیع ثانویه به نویسنده (طراح) بازگرداند یا خیر، بستگی به مشخصات پلتفرمی دارد که چنین توزیعی در آن انجام می‌شود. بنابراین، تنها مورد (ب) در بالا صحیح می باشد.

با این وجود، توکن‌های غیرقابل تعویض امکان مدیریت دارایی های دیجیتال را به روشی کاملاً متفاوت تر از گذشته، مانند (الف) ارتباط بین اطلاعات و دارندگان آن، (ب) تأیید منحصر به فرد بودن اطلاعات و (ج) عدم امکان دستکاری فراهم می کنند. . این امر فرصت‌های جدیدی را برای مدیریت دارایی‌های دیجیتال فراهم می‌کند و مطمئناً ارزش توجه جدی دارد. در زیر توضیحاتی درباره موضوعات  حفوق مالکیت فکری NFT با تمرکز بر هنر NFT ارائه شده است.

(الف) رابطه بین توکن‌ غیرقابل تعویض و محتوا بر اساس قانون

توکن‌های غیرقابل تعویض بر روی یک بلاک چین قرار دارند. برای روشن تر شدن این مسئله، NFT هنری را در نظر بگیرید، محتوایی مانند داده‌های تصویری و موسیقی NFT Art معمولاً در بلاک چین فهرست بندی نمی‌شوند، بلکه فقط فراداده‌هایی مانند URL‌هایی که داده‌های تصویری و موسیقی در آن ها ذخیره می‌شوند، فهرست بندی می‌شوند. چون  ثبت حجم زیادی از اطلاعات در یک بلاک چین، کارمزد (هزینه های انرژی) مورد نیاز برای تایید تراکنش را افزایش می دهد. محتوای NFT واقعی در خارج از بلاک چین وجود دارد. درنتیجه خطرات خاصی مانند دستکاری و ناپدید شدن هم وجود دارد (ولی روشی جهت کاهش چنین خطراتی وجود دارد، آن هم استفاده از یک سیستم فایل توزیعی مانند IPFS می باشد).

رابطه بین توکن‌ غیرقابل تعویض و قانون حق چاپ

اگر هنرمندی  یک NFT بسازد و آن را بفروشد، حق چاپ آن اثر هنری به طور خودکار به خریدار منتقل نمی‌شود. این حق چاپ نزد هنرمند باقی می‌ماند. به همین دلیل، هنرمندان آزاد هستند که به طور جداگانه از حق چاپ مرتبط با هنر خود استفاده کنند. به عبارت دیگر،  انتساب NFTها و انتساب حق چاپ به هم مرتبط نیستند. حتی اگر یک خریدار NFT هنری با هنرمند اجازه نامه نداشته باشد، یک تفسیر منطقی از معامله این است که هنرمند به خریدار توکن‌ غیرقابل تعویض مجوزی برای انتشار تصویر هنری در شبکه (انتقال عمومی) یا ذخیره آن بر روی سرور (تکثیر) اعطا می کند.

برای خواندن مقالات مرتبط با متاورس بر روی لینک های زیر کلیک کنید:

اوتیسم در متاورس

امنیت در متاورس

متاورس و قوانین آن

نکاتی در مورد قانون توکن‌ غیرقابل تعویض

با این که بسیاری از توکن‌های غیرقابل تعویض  دارای ارزش اقتصادی هستند ودر ازای مقدار معینی پول یا ارز دیجیتال معامله می شوند، ویژگی های NFT  ممکن است مشکلاتی هم ایجاد کند:

(الف) یک شخص غیرمجاز که یک اثر هنری خلق نکرده است، ممکن است سعی کند از آن یک NFT  یا توکن‌ غیرقابل تعویض ایجاد کند.

از نظر فنی ممکن است شخصی بدون اجازه ی صاحب حق کپی رایت هنری، یک NFT مبتنی بر هنر بسازد. به عنوان مثال، از آنجایی که URL ها دارای حق نسخه برداری نیستند، در مورد افرادی که NFT ای را ضرب می کنند که فقط دارای URL محل ذخیره تصویر یک اثر هنری ست، سرقت هنری محسوب نمی شود. در بسیاری از موارد، هنگام فروش اثر هنر به عنوان یک توکن‌ غیرقابل تعویض، تصور می‌شود که «تصویر» اثر هنری در حال «استفاده» می باشد، بنابراین ممکن است  داور بر روی این نکته تمرکز کند و تصمیم بگیرد که این تاکتیک در واقع سرقت هنری می باشد. باز هم، به عنوان یک حوزه حقوقی رو به رشد در قانون، چنین موضوعاتی هنوز به طور کامل بررسی نشده است.

علاوه بر این، این وضعیت با این واقعیت پیچیده تر می شود که تبدیل غیرمجاز به NFT به خودی خود نمی تواند به سرعت یا به راحتی جلوگیری شود. یعنی خطر خرید NFT های غیرمجاز برای خریداران وجود دارد. مانند فروش مبتنی بر اینترنت، می توان گفت که خریداران توکن‌ غیرقابل تعویض باید به دنبال منابع معتبر با مکانیسم های تراکنش قابل اعتماد باشند.

قانون در متاورس

(ب) افراد هنرمند که NFT را فروخته اند، آثار مشابه و یکسان بسیاری را به NFT تبدیل میکنند.

در قانون اگر هنرمندی یک توکن‌ غیرقابل تعویض را بفروشد، حق چاپ آن هنر به طور خودکار به خریدار منتقل نمی شود. حق چاپ متعلق به هنرمند خواهد بود. بنابراین، هنرمندان می توانند از هر یک از آثار دارای حق چاپ خود استفاده کنند، مگر اینکه در قرارداد فروش NFT ممنوع باشد. همچنین این امکان برای هنرمندان وجود دارد که NFTهای متعددی از همان آثار با تبدیل آنها به NFT بفروشند. مگر اینکه توافقنامه ای مبنی بر ممنوعیت چنین اقداماتی در قانون وجود داشته باشد.

(ج) هنرمندانی که توکن‌ غیرقابل تعویض می فروشند، می توانند حق چاپ را به شخص ثالثی منتقل کنند.

 هنرمندان می توانند حق چاپ هنر خود (یا حق بهره برداری) را حتی پس از فروش NFT مرتبط به اشخاص ثالث منتقل کنند. در آن صورت، طرفی که دارای حق چاپ می باشد ممکن است از دارنده NFT بخواهد که استفاده از اثر هنری را مطابق حق چاپ ممنوع کند.

برای اینکه خریداران از حقوق خود محافظت کنند، انجام اقداماتی مانند عقد قراردادهای مناسب با فروشندگان NFT بسیار مهم می باشد. همچنین بهتر است قانون وضع شود تا اطمینان حاصل شود که حقوق خریداران NFT به درستی محافظت می شود.

از دیدگاه هنرمندان، توکن‌های غیرقابل تعویض می توانند در تأمین سود ایفای نقش کنند. مثل ایجاد مکانیسمی برای بازگشت سود در توزیع های ثانویه . از طرفی صدور NFT توسط افراد غیرمجاز و کلاهبردار می تواند به هنرمندان آسیب برساند. در نتیجه، توسعه بیشتر قانون  این فناوری و حقوق مشخص جهت رسیدگی به آن برای تمام طرفین (مشروع)  مفید خواهد بود.

خلاصه مطلب

توجه به این نکته ضروری است که متاورس از محصولات و خدمات در فضاهای مجازی استفاده می کند. در آن فضا قانون  و حقوق مالکیت معنوی مبتنی بر محصولات واقعی به طور طبیعی گسترش پیدا نمی کند. علاوه بر این، در حال حاضر تفاوت‌های مشخص و حتی موانعی مابین نحوه برخورد با قلمرو واقعی و مجازی در سیستم حقوقی وجود دارد. در مجموع، متاورس مبهم می باشد و نیاز به روشن سازی قانون شکل گیری دارد.

در مورد توکن‌های غیرقابل تعویض هم لازم به ذکر است که دارندگان NFT دارای حق کپی رایت خودکار نمی باشند.

چرا گروه حقوقی تخصصی وکیل سایبری

گروه حقوقی تخصصی وکیل سایبری با بیش‌از هشت سال تجربه در زمینه رسیدگی تخصصی به دعاوی و شکایات رایانه‌ای و بکارگیری وکلای متخصص در حوزه جرایم رایانه‌ای و نیز همکاری با تیمی مجرب و وکلای متخصص متاورس در رابطه با دانش سایبر فارنزیک, شبکه ,برنامه‌نویسی, مستندسازی و جمع‌آوری ادله دیجیتال تخصص دارند می‌تواند در دفاع از شما در پرونده‌های جرایم رایانه‌ای چه در نقش شاکی و یا در مقام متهم اقدام نماید.

در بخش چهارم قانون متاورس به مقررات مالی خواهیم پرداخت. جهت آشنایی بیشتر با قوانین در متاورس با ما همراه باشید.

0

امتیاز کاربر: اولین نفر باشید !

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

مشاوره با وکیل