جرایم حوزه رمز ارز در ایران
جرایم اینترنتی

جرایم مربوط به رمزارزها در ایران و روش های پیشگیری

مقدمه

ارزش اقتصادی رمز ارزها در کنار ناکافی بودن دانش سرمایه گذاران این حوزه باعث توجه مجرمین سایبری شده است.در این مقاله به بررسی جرایم حوزه رمز ارز در ایران میپردازیم .

برخی ویژگی های بازار رمز ارزها از جمله عدم وجود قوانین جهانی و پذیرفته نشدن توسط کشورها، محصور نبودن مبادلات رمزارزها در جغرافیای سرزمینی، عدم امکان/سخت بودن شناسایی و پیگیری مجرمین و تعیین سازمان خاص جهت رسیدگی به درخواست ها، هزینه ی پایین ارتکاب جرم، قبح اخلاقی پائین ارتکاب جرم در این حوزه و برخی ویژگی های مثبت این بازار از جمله جدید و تازگی برای سرمایه گذاران، انجام مبادلات تجاری بین المللی و بهره گیری در جهت شد کسب و کارهای مجازی و بسیاری از ویژگی های دیگر باعث افزایش ارتکاب جرم مرتبط با این فناوری جدید به خصوص در کشورمان شده است.

این موارد تنها بخشی از جرایم حوزه رمز ارز در ایران می باشد چرا که این بازار به صورت لحظه ای در حال گسترش بوده و بالطبع طیف جرایم مرتبط نیز روز به روز گسترده می شود. این جرایم در کشور ما سابقه وقوع داشته و می تواند برای هر سرمایه گذار به وجود آید. خرید و فروش رمزارزها در هر بستری و به هر صورتی که انجام شود خطرات خاص مربوط به خود را دارد. این موضوع را باید سرمایه گذاران این حوزه مد نظر داشته باشند که تبادلات رمزارزها هنوز در کشورمان به لحاظ قانونی پشتوانه ای ندارند. از این روز شاید بهترین اقدام در این حوزه از بعدی پیشگیری از مالباخته شدن باشد چرا که درمان پس از وقوع جرم به سبب نبود قوانین خاص امکان نداشته یا ضعیف می باشد.

جرایم حوزه  رمز ارزها:

بازار کریپتو مجموعه ای وسیع و بعضاً دارای هرج و مرج فراوان است. این امر باعث نگرانی سرمایه گذاران  در حوزه امنیت گردیده است. از این جهت که خود کاربر مسئول امنیت دارایی خود بوده، هیچ شخص یا نهاد و سازمان دیگر در این باره مسئولیتی ندارد. این مساله برای سرمایه گذار می تواند بسیار هزینه بر باشد. اگر بخواهیم تقسیم بندی در جرایم حوزه رمز ارز در ایران داشته باشیم می توان به موارد زیر اشاره داشت:

 • جرایم حوزه ی صرافی‌ها و انجام معاملات از طریق این بسترها
 • کلاهبرداری و سرقت دارایی کاربران، با مهندسی اجتماعی و انتقال رمزارز آنها، کیف پول های جعلی
 • هدایت سرمایه های افراد به سمت توکن های بی ارزش، بدون سرمایه، نابودشده و لحظه ای تحت عناوین خاص و تبلیغات وسیع توسط افراد مشهور و سرشناس بر بستر شبکه های اجتماعی
 • گرفتار شدن در طرح های پانزی، کسب سود تضمینی و کلاهبرداری های مربوطه(مشابه طرح های هرمی)
 • پامپ و دامپ نمودن رمزارز پس از ورود سرمایه افراد و متضرر نمودن سرمایه گذار
 • جرایم حوزه ی تجهیزات مرتبط با استخراج رمزارز و بهره گیری از تجهیزات سایرین جهت استخراج
 • توقیف شدن دارایی کاربر در صرافی خارجی به سبب تحریم های بین المللی یا جرایم ارتکابی توسط صرافی خاص در ابعاد بین المللی

کلاهبرداری از طریق تبلیغ رمزارزهای بی ارزش

هزاران رمزارز در بازار کریپتو وجود داشته که بیشتر آنها پروژه های بدون آینده می باشد. این پروژه ها معمولا با تبلیغات خاص و اهداف غیرواقعی، تکراری و مشابه در فضای مجازی مطرح می گردند. این رمزارزها پس از مدتی که جذب سرمایه مناسبی انجام شد از بین می روند و باعث متضرر شدن کاربران زیادی می شود.

بیشتر بخوانید: استخدام دورکاری ارز دیجیتال کلاهبرداری است!

سرقت رمزارز

مهمترین جرایم حوزه رمز ارز در ایران سرقت ارز می باشد. عدم تعهد بانک یا شخص خاص در راستای جبران خسارت احتمالی به علت عدم افتتاح حساب در بانک یا موسسه خاص، بانک و کاربر بودن خود سرمایه گذار، غیرقابل برگشت و پیگیری بودن تراکنش های انجام شده، پرداخت مبلغ پیش از دریافت رمزارز و ..از موارد احتمالی سرقت می باشد. از طرفی تعدادی از مجرمین با بدست آوردن رمز حساب کاربری افراد از طرق مختلف از جمله مهندسی اجتماعی، ارسال بدافزار خاص و غیره دسترسی لازم به حساب فرد را بدست آورده و نسبت به انتقال دارایی به کیف پول مقصد  و مورد نظر خود اقدام می نمایند.

نوسانات شدید در بازار رمزارزها

آنچه در بازارهای حقیقی می تواند طی یک مدت زمان مثلا شش ماهه یا یک ساله وقوع یابد در بازار کریپتو تحت تاثیر اخبار خاص در مدت زمان بسیار کوتاهی می تواند انجام شود. دستکاری قیمتی و پامپ و دامپ نمودن رمزارز با افزایش خرید سبب ایجاد تقاضای کاذب در رمزارز بی ارزش شده می تواند سبب تضرر سرمایه گذار شود. از طرفی نبود نقدینگی کافی در این بازار امکان خروج سرمایه در زمان ریزش های شدید را غیرقابل امکان یا ضعیف نموده و همواره بخشی از سرمایه افراد از دست می رود.

از بین رفتن دارایی به واسطه تحریم های بین المللی

در تعدادی از صرافی های معتبر بین المللی نام کشورمان در لیست سیاه بوده و کاربران امکان استفاده از صرافی را ندارند. هر چند که در صورت تحریم جدید اعلان اخطار برای سرمایه گذار قبل بسته شدن حساب کاربری وی انجام می شود. اما این موضوع عمومی نبوده و اگر کاربر به هر دلیلی اخطار را دریافت ننموده یا متوجه آن نشود دارایی وی در صرافی مسدود شده و دیگر امکان دسترسی به سرمایه وجود ندارد. این در حالی است که اگر برای یک صرافی که ایران از قبل در لیست تحریم های آن بوده موضوع حضور کاربر ایرانی احراز شود بدون اخطار قبلی مسدود شدن دارایی انجام می شود. مهمترین موضوع دیگر این صرافی ها استفاده کاربران ایرانی از برخی نرم افزارهای خاص بوده که تابع قوانین ضدپولشویی می باشند لذا احتمال اقدام توسط این پتلفرم ها مانند چلنجی در آینده متصور می باشد.

فیشینگ و ایجاد صفحات جعلی

 

برخی از مجرمین سایبری با طراحی صفحات جعلی پرداخت الکترونیکی با ارسال گسترده در شبکه های اجتماعی ایجاد افزونه در مرورگرها و به عنوان پشتیبانی کیف پول اطلاعات کلید خصوصی کاربران را سرقت نموده و نسبت به انتقال رمزارز سایرین به حساب های خود اقدام می نمایند.

کریپتو جکینگ یکی از عملیات های مخرب سایبری

کریپتو جکینگ

کریپتو جکینگ یکی از  جرایم حوزه رمز ارز در ایران است. در این رابطه مجرمان سایبری رایانه های شخصی، تجازی و دستگاه های مورد استفاده افراد را هک و از این طریق نسبت به کسب درآمد اقدام می نمایند.  این اقدام می تواند مستقیم روی مرورگر وب انجام شود. این موضوع یک اقدام فنی، دشوار و خاص بوده که در پشت پرده سیستم قربانی اجرا می شود. مشکلات خاص این حوزه گرم شدن بیش از اندازه سیستم قربانی، افزایش استفاده از پردازنده و تحمیل مبالغ مالی بر دارنده دستگاه می باشد.

مطالب مفید: آیا استخراج ارز دیجیتال قانونی است؟
پیشنهادات و راهکارهای پیشگیرانه برای سرمایه گذاران حوزه ی کریپتو

به علت نبود قوانین خاص در جرایم حوزه رمز ارز در ایران امکان پیگیری لازم سخت است. هر چند پلیس به عنوان بخشی از وظایف ذاتی خود اقدامات لازم در رابطه با پیگیری جرم با به عمل می آورد اما همچنان که اشاره شد پیشگیری از مالباخته واقع شدن در این یستر از درمان بسیار موثرتر می باشد. لذا پیشنهادات زیر برای سرمایه گذاران ارائه می شود.

 • نسبت به صحت سنجی آدرس وب سایت کیف پول بررسی لازم را داشته باشند.
 • ویژگی طرح های پانزی مانند عدم شفافیت بالا، تاکید بر ادامه عضوگیری توسط کاربران(این موضوع برای همه طرح ها الزامی نیست)، سود بالا و غیرعادی، اعلام ریسک پائین و سود تضمین شده را به خاطر بسپارند.
 • استفاده از کیف پول های سخت افزاری و مورد اطمینان یکی از پیشنهاد خاص به سرمایه گذاران می باشد. لذا با کسب دانش در این زمینه امنیت سرمایه خود را بالا ببرند.
 • از نرم افزارهای امنیتی و با کیفیت بالا(آنتی ویروس)، بدافزارهای دارای اعتبار و..استفاده شود.
 • توجه به صرافی که در معاملات مورد استفاده قرار می دهند بسیار حائز اهمیت است. موضوعاتی از قبیل پشتیبانی از کاربران ایرانی توسط صرافی، شهرت صرافی در بازار و مورد توجه بودن در میان صرافی ها. عدم وجود سوابق منفی در گذشته صرافی، حجم معاملات انجام شده در صرافی و غیره را می تواند به عنوان برخی معیارها برشمرد.
 •  افزایش آگاهی و دانش در رابطه با مباحث فنی و دقت و کسب اطلاعات حقوقی.  عدم توجه به تبلیغات گسترده و فریبنده اقدام نموده تا از متضرر شدن در این بازار پیشگیری به عمل آورند.
 • استفاده از افزونه های ضد سرقت ارزهای دیجیتال مانند No coin کروم و No coin فایرفاکس. جهت جلوگیری از کریپتو جکینگ به کاربران این حوزه پیشنهاد می گردد.
وکیل سایبری

گروه حقوقی تخصصی وکیل سایبری اولین و تنها مرکز مشاوره و وکالت در پرونده‌های جرایم رایانه ای، نام دامنه، تجارت الکترونیک، تنظیم قراردادهای فناوری اطلاعات، ردیابی و شناسایی مجرمین سایبری مجهز به ابزارهای پزشکی قانونی رایانه ای (سایبرفارنزیک) بوده و با بهره‌مندی از کارشناسان متبحر در ردیابی مجرمان سایبری و پاک سازی از شنود و جاسوسی و  مستند سازی ادله دیجیتال و نیز وکلای تحصیل کرده در زمینه جرایم رایانه ای آماده ارائه خدمات به شما می باشد.

0

امتیاز کاربر: 4.6 ( 1 نتایج)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.