آموزش و پیشگیری

چگونه بفهمیم تلگرام ما هک شده است و چگونه آن را به حالت عادی برگردانیم؟

چگونه بفهمیم تلگرام ما هک شده است و چگونه آن را به حالت عادی برگردانیم؟

هک شدن شبکه های پیام رسان شخصی امروزه به یک مسئله کاملاً معمول تبدیل شده است .

این مسئله به نوع دستگاه شما و نرم افزار پیام رسانی که استفاده میکنید نیز بستگی دارد .  هک تلگرام می‌تواند ، در ابتدا خود را نشان ندهد و نرم افزار کارکرد عادی خود را ادامه دهد ،  تا زمانیکه هک تلگرام باعث اختلال در کارکرد آن شده و مشکلاتی را برای کاربر به وجود بیاورد.

یکی از نشانه های هک تلگرام ، زمانی است که مخاطبان شما شروع می کنند به فرستادن پیام هایی مبنی بر دریافت پیام های حاوی اسپم تصاویر عجیب یا پیام هایی که در آنها از مخاطبان درخواست پول نقد کرده اید .

این مسئله می‌تواند تلاش مهاجم برای استفاده از هویت شما در قالب پیام رسان تلگرام ، به منظوردریافت پول برای عناوین مختلف از مخاطبان شما و یا استفاده و سرقت اطلاعات شخصی شما باشد.

 

در این مقاله به این مسئله خواهیم پرداخت که چگونه می توان متوجه شد تلگرام دستگاه شما هک شده است و چه اقداماتی می توان انجام داد تا از این مسئله جلوگیری کرد

 

چگونه می توانیم بفهمیم تلگرام ما هک شده است؟

هیچ راه مستقیم و مشخصی برای اینکه بفهمیم تلگرام هک شده است وجود ندارد ولی شواهد و نشانه های مختلفی وجود دارد که به وسیله آن ها ما می توانیم بفهمیم تلگرام هک شده است

در اینجا به بعضی از این شواهد و مدارک اشاره می‌کنیم

1-تلگرام شما شروع به ارسال پیام ها ،تصاویر و ویدیو های ناخواسته به مخاطبان شما می کند

2-شما قادر به دسترسی به اپلیکیشن تلگرام نباشید.

3-هر بار که می خواهید از تلگرام استفاده کنید اپلیکیشن از شما درخواست می کند تا از اول مشخصات خود را وارد کنید.

4-تلگرام مرتب از شما درخواست می کند تا اطلاعات تماس خود مانند شماره موبایل و یا آدرس ایمیل خود را تایید کنید.

5-وقتی که شما یک پیام از تلگرام دریافت می‌کنید مبنی بر اینکه یک طرف ثالث از یک موقعیت دیگر وارد اپلیکیشن پیام‌رسان شما شده است.

چگونه بفهمیم چه کسی تلگرام ما را هک کرده است؟

برای اینکه متوجه شوید چه کسی تلگرام شما را هک کرده است و چه کسی پشت آن بوده است ، می ‌توانید به آسانی فعالیت های تلگرام خود را از قسمت تنظیمات پیگیری کنید .  ولی اگر بعد از آن شاهد هرگونه فعالیت مشکوک یا دخالت خارجی در اپ خود بودید میتوانید برای شناسایی عوامل پشت پرده این گونه فعالیت ها از یک اپلیکیشن و دستگاه دیگر برای رصد این فعالیت ها استفاده کنید.

چگونه بفهمیم تلگرام ما هک شده است و چگونه آن را به حالت عادی برگردانیم؟
چگونه بفهمیم تلگرام ما هک شده است و چگونه آن را به حالت عادی برگردانیم؟

 

در صورت هک تلگرام چه میتوان کرد؟

الف) فعال کردن اعتبار سنجی دو مرحله ایtwo step verification

راه عادی برای اینکه تلگرام اجازه دسترسی به اپلیکیشن را به شما بدهد ارسال یک کد به ایمیل یا شماره تلفن شما است که شما باید آن کد را در تلگرام دستگاه خود وارد کنید.

با فعال کردن اعتبار سنجی دو مرحله ای از طریقی که به شما آموزش داده می شود می توانید تلگرام خود را بیش از پیش امن کنید:

۱- وارد اپلیکیشن تلگرام خود شوید.

۲- بر روی گزینه menu در گوشه بالا سمت راست صفحه تلگرام بزنید.

۳- به قسمت تنظیمات رفته پس از آن وارد بخش امنیت و حریم شخصی( (privacy and security شوید.

۴- بر روی قسمت اعتبار سنجی دو مرحله ای( (two step verification بزنید.

۵-یک گذرواژه معتبر و قوی ایجاد کنید و برای گرفتن تاییدیه بار آن را وارد کنید.

۶ -یک نشانه(hint  ) برای گذرواژه خود ایجاد کنید.

۷- ایمیل آدرس خود را وارد کنید و بر روی علامت(green check  )بزنید.

۸- به قسمت inbox ایمیل خود رفته و بر روی لینک تاییدیه کلیک کنید.

رصد کردن یا محدود کردن نشست های فعال تلگرام

یکی از جالب ترین ویژگی های امنیتی تلگرام که تنها مختص به این شبکه اجتماعی است قابلیت رصد کردن و محدود کردن نشست ها و نسخه های فعال تلگرام است.

این قابلیت به شما این امکان را می دهد که چه دستگاهها,IP آدرس ها و یا موقعیت هایی به تلگرام شما متصل شده اند در این حالت اگر متوجه دستگاهی شدید که با آن آشنا نیستید می توانید فعالیت آن را متوقف کنید.

قرار دادن رمز و قفل کردن تلگرام

این قابلیتی است که به شما این امکان را می دهد که اپ تلگرام خود را قفل کنید وقتی که شما این پسورد اضافی را فعال میکنید علامت قفل بر روی صفحه چت های شما ظاهر می شود شما باید به سادگی بر روی علامت قفل بزنید و اپ تلگرام خود را باز کنید

مراقب باشید اگر پسورد را فراموش کنید باید اپلیکیشن را پاک کرده و از اول نصب کنید و در این حالت تمام چت های مخفی پاک خواهند شد


اگر تمایل دارید در مورد هک واتساپ بیشتر بدانید پیشنهاد می شود این مقاله را مطالعه نمایید.


ریست کردن آدرس ایمیل

هنگامی که مهاجم به ایمیلی که از آن برای نصب تلگرام استفاده کرده اید دسترسی پیدا کند می تواند به سادگی به کل اکانت تلگرام به شما دست یابد چرا که تمام کدها به ایمیل شما فرستاده شده‌اند.

پس هنگامی که یکبار تلگرام شما هک شد از تعویض رمز تلگرام و تعویض آدرس ایمیل خود اطمینان حاصل کنید از رمزی که جای دیگری استفاده کرده اید استفاده نکنید در این موقعیت ها می توانید ازpassword manager استفاده کنید تا به سادگی یک رمز امن ایجاد کرده و بتوانید آن را ذخیره کنید.

از jailbroken و یا rooted devices استفاده نکنید.

استفاده از jailbroken و یا rooted device دسترسی کامل به دستگاه شما را به وسیله ی یک مهاجم ، بسیار ساده تر می کند پس تا حد امکان سعی کنید از این گونه اپ ها بر روی دستگاه خود استفاده نکنید.

نتیجه گیری

راه های بسیار زیادی برای درست کردن یک تلگرام هک شده وجود دارد و مسائل ذکر شده تنها بخشی از آنها بود راه های دیگر می‌تواند شامل بر ایجاد یک چت مخفی باشد که ارتباط با افراد دیگر راه امن تر میکند و این به این معنی است که تنها دریافت کننده پیام می تواند پیام هایی را که برای آنها می فرستید بخواند متاسفانه نمی شود اینگونه پیام ها را برای یک شخص دیگر ارسال کرد

تلگرام یکی از امن ترین پیام رسان های اجتماعی در این سیاره است به غیر از چند مورد کوچک در حمله به تلگرام و از کار انداختن سرور های آن مورد دیگری در امنیت تلگرام گزارش نشده است .

 

نوشته های پیشین وکیل سایبری :

چگونه بفهمیم واتساپ ما هک شده و راه هایی برای مقابله با هک واتساپ

 

آیا گوشی ما هک شده است؟

 

سوالات خود را باکارشناسان ما در تیم وکیل سایبری  مطرح کنید .

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا
با ما تماس بگیرید