آموزش و پیشگیری

امنیت اینستاگرام

امنیت اینستاگرام و راهکارهای آن

امنیت اینستاگرام– آیا حضور در اینستاگرام امنیت دارد ؟ اینستاگرام در سال 2020 به یکی از پنج شبکه اجتماعی پرطرفدار در جهان تبدیل گشته است. روزانه حدود 1 میلیارد نفر کاربر از این شبکه استفاده می کنند. این حجم از کاربر موجب می شود سؤال مهمی در ذهن متبادر شود. آیا امنیت اینستاگرام برای گردانندگان این پلتفرم در اولویت قراردارد؟ آیا حساب های کاربران در آن امن خواهد بود؟

به نظر می رسد که چنین باشد. دلیل این مدعی حضور هزاران هزار شرکت و سازمان و نهاد دولتی در اینستاگرام است. این در حالی است که صفحات شخصی میایاردها کاربر و شرکت های کوچک در جهان در این شبکه اجتماعی قرار دارد. امروزه کمتر سایتی را می توان در اینترنت دید که از شبکه های اجتماعی نظیر فیسبوک، لینکدین و اینستاگرام برای برقراری ارتباط بیشتر با مخاطبان استفاده نکرده باشد. با این وجود، سرویس مورد نظر همواره مخاطراتی نیز دارد که باید در هنگام استفاده از آن دقت نمود. (در این رابطه می توانید مقاله اینستاگرام ، کسب و کارهای آنلاین، مخاطرات و تهدیدات را مطالعه نمایید).

اینستاگرام در ایران

در ایران نیز استقبال کاربران و بویژه کسب و کارهای اینترنتی از این شبکه اجتماعی بالا است. برخی آمارهای غیر رسمی تعداد کاربران ایرانی اینستاگرام را تا مرز 25 میلیون نفر تخمین می زنند. در مقام مقایسه میان کاربران ایرانی و آمریکایی باید گفت در هر دو کشور تقریباً از هر سه شهروند یک نفر از اینستاگرام استفاده می کند. بنابراین در هر دو کشوره آمار مشابهی را نشان می دهد. علت استقبال نه چندان بالای آمریکایی ها از این شبکه اجتماعی علاقه آنان به استفاده از سایر پلتفرم های قوی از جمله یوتیوب ، اسنپ چت و فیسبوک می باشد.

راههایی برای حفظ امنیت اینستاگرام

راههای حفظ امنیت اینستاگرام
راههای حفظ امنیت اینستاگرام

برای آنکه امنیت اینستاگرم برای کاربران تامین شود بهتر برخی نکات را رعایت نمود. رعایت نکاتی که به آن اشاره خواهیم کرد موجب می شود با امنیت خاطر بیشتری از این شبکه اجتماعی استفاده نماییم.

Private یا خصوصی نمودن حساب کاربری

برخی کاربران تازه وارد که هنوز از امکانات اینستاگرام اطلاع دقیق ندارند در ارتباط با تنظیمات آن دچار مشکل می شوند. این خود موجب می شود امنیت اینستاگرام در مورد آنان مفهوم خود را از دست بدهد. بنابراین اگر دارای صفحه خصوصی هستید و فقط در نظر دارید آشنایان و بستگان و دوستان نزدیک از صفحه شخصی تان بازدید کنند، حتما به تنظیمات پروفایل خود مراجعه و آن را بر روی خصوی یا private تنظیم نمایید. از این پس اطمینان خواهید یافت که فقط افرادی که شما را دنبال می‌کنند، می‌توانند عکس‌های شما را ببینند.

حلقه ارتباطی خود را محدود سازید

امنیت اینستاگرام برای کسانی که صفحه شخصی دارند و فعالیت خاصی در آن انجام نمی دهند بدین معنا است که بهتر است اینگونه افراد، ارتباط خود با دیگران محدود سازند. آنان باید تنها با افراد مورد اعتماد و آشنایان خود در ارتباط باشند. برای رسیدن به این هدف افرادی که نمی شناسید و آن ها شما را دنبال می کنند block نمایید. از این طریق می توانید با آسودگی بیشتری با مخاطبان واقعی خود در ارتباط باشید.

اطلاعات خصوصی خود را منتشر ننمایید

عدم انتشار اطلاعات خصوصی
عدم انتشار اطلاعات خصوصی

اگر ما هیچگونه فعالیت تجاری و یا خدماتی نداریم و قصد استفاده خصوصی و شخصی از اینستاگرام داریم چه نیازی است که اطلاعات خصوصی خود را منتشر نماییم. بنابراین بهتر است در بخش معرفی خود فقط به ذکر نام خود بسنده کنیم. از این رو بهتر است اطلاعات بیشتری در اختیار سایرین قرار ندهیم.

مکان حضور و استقرار خود را فاش نکنید

برخی عادت دارند در هر موقعیتی قرار می گیرند مکان یا لوکیشن گوشی خود را همیشه باز نگه می دارند. آنان همواره موقعیت خود را در معرض دید دیگران قرار می دهند. در اینستاگرام نیز فعال بودن گزینه موقعیت مکانی، بویژه در هنگام عکس گرفتن می تواند همه را در خصوص موقعیت فعلی ما آگاه سازد. بنابراین بهتر است با ورود به صفحه مربوطه تغییرات لازم در جهت پاک کردن موقعیت خود انجام دهیم.

 موقعیت خود را منتشر نکنید

یکی دیگر از اقدامات در حوزه امنیت اینستاگرام و حفظ اطلاعات شناسایی شما و همچنین جلوگیری از خطرات دنیای دیجیتال و واقعی، مخفی نگاه داشتن موقعیت‌ است. مطمئن شوید که سرویس location یا همان موقعیت مکانی شما در حساب کاربری اینستاگرام‌تان خاموش یا غیر فعال است.  فراموش نکنید در قدم اول خودتان در عنوان‌های عکس‌هایی که منتشر می‌کنید موقعیت‌تان را ننویسید.

از انتشار عکس های خود توسط دیگران جلوگیری نمایید

برای آنکه دیگران عکس های شما را منتشر نسازند و این امر موجبات اختلاف و حتی طرح شکایت را فراهم نسازد بهتر است گزینه تگ کردن را به حالت دستی تغییر دهید. با این اقدام مدیریت انتشار عکس هایتان را خود بر عهده خواهید داشت لذا با ورود به قسمت پروفایل، گزینه اضافه کردن دستی عکس را فعال نمایید.

 احراز هویت دو عاملی را فعال کنید

یکی از مهم ترین اقدامات حفاظتی که اغلب کاربران از آن غفلت می کنند فعال نمودن احراز هویت دو مرحله ای است. با این کار، امنیت اینستاگرام دو چندان شده و شما با آسودگی بیشتری می توانید از این شبکه اجتماعی استفاده نمایید. برای انجام این کار وارد بخش تنظیمات شده و روی گزینه Two-Factor Authentication  بزنید و در ادامه گزینه  Authentication App را فعال کنید.  برای نتیجه گیری یادتان باشد حتماً از قبل از طریق گوگی پلی یا اپ استور برنامه  Duo Mobile یا Google Authenticator  را نصب کرده باشید.

قطع دسترسی‌ سایر اپلیکیشن‌ها به حساب اینستاگرام

ممکن است شما بخواهید با حساب اینستاگرام خود در سرویس‌های دیگر حساب کاربری ایجاد نمایید. اما اگر چنین قصدی نداشته یا ندارید باید این دسترسی‌ها را کنترل کنید . برای این منظور در قسمت ادیت عکس پروفایل کلیک نموده و گزینه  Manage Applications را انتخاب کنید. در این صفحه می‌توانید دسترسی اپلیکیشن‌های غیر ضروری یا غیر قابل اعتماد را قطع کنید.

راهنمایی‌های کلی قبل از ارسال هر پستی در اینستاگرام

  • از انتشار هر عکس و موقعیت و اطلاعات شخصی خود اجتناب نماییم.
  • موقعیت مکانی خود را خاموش یا غیر فعال نگهداریم.
  • هیچگاه در هنگام گرفتن عکس و یا انتشار آن، موقعیت مکانی خود را فعال نکنیم.
  • از هشتگ‌هایی که ممکن است اطلاعات شخصی مان را فاش کنند استفاده ننماییم.
  • از بکار بردن الفاظ تحریک کننده و یا خلاف عفت عمومی که ممکن است ما را از نظر قضایی دچار دردسر کند، همواره خود را دور سازیم.
  • از انتشار عکس های دیگران بدون اجازه افراد خودداری نماییم.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا
با ما تماس بگیرید