با ۱۳ راه دزدی از کارت بانکی آشنا شوید! | وکیل سایبری
آموزش و پیشگیریجرایم اینترنتی

با ۱۳ راه دزدی از کارت بانکی آشنا شوید! | وکیل سایبری

با ۱۳ راه دزدی از کارت بانکی آشنا شوید! – با گسترش استفاده از کارت‌های بانکی، جرائم مربوط به کلاهبرداری و سرقت از طریق این کارت‌ها یا عابربانک‌ها رو به فزونی است. آگاهی از این روش های سرقت، در کم کردن آن‌ها موثر است. در ادامه این مطلب از وکیل سایبری به راه‌های دزدی از کارت بانکی خواهیم پرداخت؛ پس همراه ما باشید.

اگر که مورد کلاهبرداری با این روش‌ها قرار گرفته‌اید و یا مورد اتهام قرار گرفتید می‌توانید با وکیل کلاهبرداری اینترنتی و جرایم رایانه‌ای جهت موفقیت کمک بگیرید.

روش های دزدی از کارت بانکی

استفاده از کارت‌های اعتباری به جای پول نقد مدت‌هاست که متداول شده و با گسترش استفاده از این کارت‌ها، روش‌های کلاهبرداری با آن هم رو به افزایش است. روش‌های عجیب‌ و غریبی که اطلاع پیدا کردن مردم از آن‌ها می‌تواند تا حد زیادی این جرایم را کاهش دهد. روش‌های دزدی از کارت بانکی شامل موارد زیر هستند:

روش های دزدی از کارت بانکی

1. کلاهبرداری با اطلاعات کارت و حساب بانکی

ساده‌ترین راه کلاهبرداری و دزدی از کارت بانکی، دسترسی به اطلاعات حساب شماست. پس به هیچ‌ عنوان اطلاعات حساب، شماره و رمز کارت خود را در اختیار افراد غریبه قرار ندهید. همچنین به هیچ عنوان کارت خود را به این افراد نسپارید. از نگهداری رمز عبور به همراه کارت عابر خودداری کنید تا در صورت مفقودی یا ربوده شدن کارت با حساب خالی خود مواجه نشوید.

2. مراقب رسید بانکی خود باشید

هرگز قبض رسید خود را در خیابان رها نکنید. این کار علاوه بر اینکه چهره شهر را زشت می‌کند، باعث می‌شود اطلاعات حساب شما لو برود یا در اختیار سارقانِ در کمین بیفتد.

جهت آشنایی بیشتر با وکیل متخصص کلاهبرداری اینترنتی و جرایم رایانه‌ای این مطلب را از دست ندهید

3. کپی برداری از اطلاعات مغناطیسی

به هیچ عنوان کارت بانکی خود را حتی بدون رمز در اختیار افراد ناشناس قرار ندهید؛ زیرا کپی برداری از اطلاعات مغناطیسی آن امکان پذیر است.

4. تعویض کارت؛ ترفند قدیمی سارقان

یکی از ترفندهای قدیمی دزدی از کارت بانکی، تعویض کارت شما با یک کارت تقلبی است. سرقت با این ترفند، اکثرا درباره افرادی که اشراف کامل به کار با دستگاه خودپرداز ندارند رخ می‌دهد؛ به این ترتیب که فرد سارق در صف می‌ایستد و پیشنهاد کمک به این افراد را می‌دهد. سپس به محض دریافت کارت آن‌ها در یک لحظه آن را با کارت دیگری تعویض می‌کند و چندین بار رمز را می‌زند و بعد از آن کارت دیگری را به مشتری تحویل می‌دهد و می‌رود.

5. سواستفاده از شلوغی صف عابربانک‌ها

در برخی از ایام ماه و سال مثل اول ماه، هنگام پرداخت یارانه‌ها و یا سال نو صف‌های طویلی در پشت خود پردازها شکل می‌گیرد که بهشت کلاهبرداران است. آن‌ها از کلافگی و عجله افراد استفاده می‌کنند تا به بهانه کمک، سرعت بخشیدن به کار و… شما را فریب بدهند. پس هنگام شلوغی صبر خود را حفظ کنید و به غریبه‌ها اعتماد نکنید.

کلیک کنید: چگونه از سرقت اطلاعات کارت بانکی خود پیشگیری کنیم؟

6. سرقت به بهانه کمک کردن

دیده شده افرادی به بهانه کمک به سالمندانی که طرز استفاده از کارت بانک را به خوبی نمی‌دانند و یا به بهانه کمک گرفتن اطلاعات و رمز های شما را سرقت می کنند. پس نه اینکه به کسی کمک نکنید بلکه هنگام کمک کردن و کمک گرفتن جانب احتیاط را رعایت کنید.

7. حقه «شما برنده ما شدید»

یکی از شگردهای سارقان برای سواستفاده از حساب بانکی شما، پیامک‌ها یا تماس‌هایی هستند که به شما نوید برنده شدن در قرعه‌کشی را می‌دهند. چنانچه کسانی با این عنوان از شما درخواست مراجعه به عابربانک یا ارسال اطلاعات کارتتان را کردند، هر گز به این افراد اعتماد نکنید.

روش های دزدی از کارت بانکی

8. خودتان کارت بکشید

حتی الامکان سعی کنید برای خرید با کارت بانکی، خودتان کارت بکشید. یکی از راه‌های کلاهبرداری از کارت‌های بانکی ممکن است در خریدهای شما اتفاق بیفتد. و آن کپی کردن کارت شما در زمانی است که کارت خود را به دیگران سپرده اید.

9. چسب قطره‌ای؛ شگردی برای ربودن کارت بانکی شما

هنگام استفاده از خود پردازهای بانکی دقت کنید قطعه ای مشکوک به آن نچسبیده باشد و همچنین اگر به هر دلیل کارت شما در دستگاه باقی ماند، ابتدا اطمینان حاصل کنید به داخل دستگاه رفته و جایی در بین مسیر در قسمت ورودی کارت خوان گیر نکرده باشد. یکی از شگردهای دزدی از کارت بانکی، استفاده از چسب قطره‌ای و ضبط کارت افراد است.

10. مواظب عابربانک‌های مصنوعی باشید

نصب کردن دستگاه‌های کارتخوان تقلبی از دیگر مواردی بوده که در این سال‌ها از سوی پلیس گزارش شده است. در این نمونه، کلاهبرداران از روی دستگاه های کارتخوان شبیه سازی و آن را در محل های مخصوصی نصب می کردند. دارندگان کارت های بانکی با توجه به شباهت زیاد و دقیق این دستگاه‌ها با اصل آن‌ها نسبت به ساختگی و تقلبی بودن آنها شک نکرده، کارت اعتباری خود را به داخل دستگاه کارتخوان وارد کرده و با وارد کردن رمز عبور خود سعی می‌کردند تا وجوهی را از حساب خود برداشت کنند. اما با پیام خطای دستگاه ساختگی مواجه شده و به تصور اختلال در شبکه، کارت اعتباری خود را از دستگاه بیرون می‌کشیدند اما خبر ندارند که رایانه نصب شده در داخل دستگاه مذکور، به طور خودکار مشخصات کارت و رمز عبور کارت فوق را ضبط کرده است.

دزدی از کارت بانکی

11. کلاهبرداری با مغشوش کردن عابربانک‌ها

یکی دیگر از روش‌های دزدی از کارت بانکی، مخشوش کردن و دستکاری عابربانک‌هاست. دو مورد از معروف‌ترین این روش‌ها اینگونه است: 

۱. نصب قطعاتی کوچک در محل ورودی دستگاه خود پرداز به نام اسکیمر جهت کپی برداری از کارت های بانکی کاربران.

۲. نصب قطعاتی سخت افزاری بر روی صفحه کلید دستگاه به نام کی لاگر یا نصب دوربینی کوچک بر روی دستگاه به منظور سرقت رمز عبور کاربران.

12. به کارتخوان‌های رایگان اعتماد نکنید

در موارد دیگر دزدی از کارت بانکی هم مشاهده شده افرادی با عنوان کارمند بانک به افراد و صاحبان مشاغل مراجعه کرده و تحت عنوان خوش‌حساب بودن، کارتخوان رایگان در اختیار آن‌ها قرار می‌دهند. در یکی از همین موارد سارقان به یک نمایشگاه اتومبیل مراجعه و خود را کارمند بانک معرفی کرده و با ارائه کارتخوان به این فرد، از او اخاذی کرده‌اند.

13. دستکاری در کارتخوان‌ها 

یکی دیگر از راه‌های دزدی از کارت بانکی، ایجاد اختلال در کارتخوان‌های مراکز خرید است، برای مثال در یکی از این کلاهبرداری‌ها، سارقان در فروشگاهی دستگاهی کارتخوان نصب و با اعمال تغییرات و دستکاری در سیستم کارتخوان، کاری کرده بودند تا اطلاعات روی کارت در حافظه دستگاه ذخیره و قابل انتقال به کارتی دیگر باشد.

پس از کپی کردن اطلاعات کارت، کارتی مشابه عابر بانک مالباخته طراحی می‌کردند و برای دستیابی به رمز کارت این افراد، به بهانه کوتاه بودن سیم دستگاه کارتخوان یا به بهانه‌های دیگر از مشتری می‌خواستند رمز کارتش را اعلام کند تا خودشان نسبت به وارد کردن آن اقدام کنند.

مجازات سرقت از حساب بانکی

مجازات سرقت از حساب بانکی

باید بدانید که دزدی از کارت بانکی، چه به صورت اینترنتی و چه به صورت اینترنتی، جرم محسوب شده و مرتکبین مجازات خواهند شد. در ماده 13 قانون جرایم رایانه‌ای، مجازات جرم سرقت از حساب بانکی اینترنتی این گونه مقرر شده است:

هركسی به صورت غیرمجاز از سامانه‌های رایانه‌ای یا مخابراتی با ارتكاب اعمالی از قبیل وارد كردن، تغییر، محو، ایجاد یا متوقف كردن داده‌ها یا مختل كردن سامانه، وجه یا مـال یا منفعت یا خدمات یا امتیازات مالی برای خود یا دیگری تحصیل كند؛ علاوه بر رد مال به صاحب آن، به حبس از 1 تا 5 سال یا جزای نقدی از بیست میلیون (20.000.000) ریال تا صد میلیون (100.000.000) ریال و یا هر دو مجازات محكوم خواهد شد.

سخن پایانی

ما در این مقاله از وکیل سایبری به راه‌های دزدی از کارت بانکی پرداختیم تا شما با آن‌ها آشنا شده و به این موارد ذکر شده توجه کنید. در صورت داشتن هرگونه سوال یا تجربه، می‌توانید آن را در بخش دیدگاه‌های این مقاله با ما به اشتراک بگذارید تا کارشناسان ما در اسرع وقت به شما پاسخ دهند.

وکیل-علی-رضا-طباطباییهاشمی

مشاوره با وکیل سایبری

( علیرضا طباطبائی وکیل پایه یک دادگستری )

۱۰ دقیقه مشاوره تلفنی

۷۵,۰۰۰ تومان

۲۰ دقیقه مشاوره تلفنی

۱۵۰,۰۰۰ تومان

۳۰ دقیقه مشاوره تلفنی

۲۰۰,۰۰۰ تومان

۶۰ دقیقه مشاوره تلفنی

۳۵۰,۰۰۰ تومان

مشاوره ویدئویی

۵۰۰,۰۰۰ تومان

صرفه جویی در زمان
صرفه جویی در هزینه
مشاوره تخصصی
چند کاربره
امنیت بالا
امکان ارسال مستندات

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

نوشته های مشابه