ردیابی اینستاگرام و تلگرام - وکیل سایبری - مشاوره تلفنی جرائم رایانه ای ردیابی اینستاگرام وتلگرام
مشاوره سایبری

ردیابی اینستاگرام و تلگرام

ردیابی اینستاگرام و تلگرام چگونه ممکن است؟

اخیراً کاربران اینترنتی به صورت مستقیم و غیر مستقیم این سوالاتی در این مورد که آیا ردیابی اینستاگرام و تلگرام ممکن است را مطرح می نمایند این سؤالات ظاهراً از چند نوع کنجکاوی و یا نگرانی در آنان خبر می دهد  اما سؤالات عمدتاً در مورد مزاحمت در فضای مجازی است. کاربران می خواهند سه نکته را بدانند:

  • اول آنکه آیا امکان ردیابی مزاحمین وجود دارد؟
  • دوم اینکه در صورت مزاحمت، نحوه شکایت و پیگیری چگونه است؟
  • سوم آنکه مجازات مزاحمت چیست؟

ما در اینجا قصد داریم کمی در مورد این سه سؤال عمده با کاربران بحث نماییم.

آیا امکان ردیابی مزاحمین در شبکه های اجتماعی وجود دارد؟

در پاسخ به این سؤال که ردیابی اینستاگرام وتلگرام توسط پلیس امکان پذیر است باید گقت هر فعالیتی در اینترنت نشانه ها و آثاری با خود همراه دارد تحت شرایط خاص امکان دستیابی به این آثار یا همان ادله دیجیتال به عنوان اثر جرم وجود دارد بنابراین نمی توان با خیال آسوده برای هر فردی در شبکه های اجتماعی ایجاد مزاحمت نمود و تصور کرد که امکان ردیابی وجود ندارد یا اینکه پلیس نمی تواند سرنخ های لازم را در مورد رفتار و عملکرد فرد مزاحم پیدا نماید.

تا کنون پرونده های زیادی در مورد مزاحمت در شبکه های اجتماعی از جمله اینستاگرام و تلگرام در مراجع قضایی تشکیل شده است با تحقیقات پلیس، بسیاری از مجرمین شناسایی و به مقام قضایی معرفی شده اند بنابراین در موارد زیاد، رفتار مجرمین برای پلیس قابل ردیابی و ارزیابی است ممکن است بپرسید پلیس چگونه می تواند سرنخ های لازم را پیدا نماید تا امکان نسبت دادن جرم به متهم به اثبات برسد این امر مقوله ای است که باید پلیس در صورت لزوم به آن پاسخ دهد و یا اظهار نظر نماید.

چگونه شکایت را مطرح و پیگیری نماییم؟

برای پاسخ به این سؤال باید چند نکته را مورد توجه قرار داد:

برای شکایت در مورد مزاحمت در اینستاگرام و تلگرام، کلیه چت ها و یا عکس های ارسالی از طرف فرد مزاحم را در گوشی خود حفظ کنید از آن ها پرینت بگیرید و به همراه شماره تلفن فرد مزاحم به دادسرای جرایم رایانه ای مراجعه نمایید.

[button color=”primary” size=”small” link=”https://irancyberlawyer.ir/court-address/” icon=”” target=”true” nofollow=”false”]آدرس دادسرای جرائم رایانه ای تهران و شهرستان ها[/button]

در دادسرا ابتدا اگر شماره ثنا نداشته باشید باید به دفتر خدمات الکترونیک مراجعه و شماره ثنا دریافت کنید انجام این کار چند دقیقه بیشتر طول نمی کشد. برای این کار حتماً کارت ملی همراه داشته باشید شکواییه خود را ثبت نمایید و منتظر ارجاع آن به شعبه مربوطه باشید با تعیین شعبه و تعیین روز رسیدگی، تحقیقات آغاز می شود و سپس در ادامه  موضوع جهت بررسی به پلیس فتا ارجاع می شود.

[button color=”primary” size=”small” link=”https://irancyberlawyer.ir/address-police-fata-tehran/” icon=”” target=”true” nofollow=”false”]آدرس پلیس فتای تهران[/button]

سپس پلیس فتا با دریافت سوابق شما و بررسی گوشی و محتویات آن، تحقیقات را آغاز می کند در ادامه و حسب مورد، نسبت به شناسایی، احضار و یا دستگیری متهم اقدام می شود متعاقباً از متهم بازجویی به عمل آمده و دلیل اقدامات وی مورد سؤال قرار می گیرد پلیس ممکن است با نشان دادن ادله بدست آمده، راه هر گونه انکار را بر روی متهم ببندد سپس تحقیقات ادامه پیدا می کند و بعد از تکمیل تحقیقات، پرونده به دادسرا فرستاده می شود ،دادسرا نیز با تنظیم گزارش نهایی، پرونده را به دادگاه ارجاع می نماید و پس از برگزاری جلسه، رییس دادگاه در صورت احراز مجرمیت، احکام مورد نظر خود را صادر خواهد نمود.

 در صورت اثبات مجرمیت مجازات فرد مزاحم چیست؟

در خصوص ردیابی اینستاگرام و تلگرام توسط پلیس دو نکته را دریافتیم حال سؤال سوم را پاسخ خواهیم داد :

ممکن است نوع مزاحمت، انتشار صوت یا تصویر یا فیلم خصوصی و خانوادگی یا اسرار شما باشد این انتشار احتمالاً بدون رضایت بوده و در دسترس دیگران قرار گرفته و منجر به ضرر یا هتك حیثیت شده باشد در این صورت، مجازات مجرم، تحمل حبس از 91 روز تا دو سال یا جزای نقدی از پنج تا چهل میلیون ریال یا هر دو مجازات خواهد بود.

[box type=”info” align=”aligncenter” class=”” width=””]حتما بخوانید:انتشار تصاویر خصوصی در فضای مجازی و مجازات آن[/box]

ممکن است مزاحمت به صورت رد و بدل کردن  پیام باشد باید بدانید این پیام ها در فضای مجازی از جمله اینستاگرام و تلگرام از طریق پلیس فتا قابل بررسی است و از باب توهین و یا تهدید قابل مجارات خواهد بود،با این توضیحات خود بگویید آیا امکان ردیابی اینستاگرام و تلگرام توسط پلیس وجود دارد؟

خدمات ما

وکیل متخصص جرایم رایانه ای در حیطه جرایم مرتبط با اینترنت و فضای مجازی فعالیت تخصصی و منحصر به فرد دارد. از این رو  مشکلات حقوقی مربوط به شبکه های اجتماعی و جرایم مرتبط با آن می تواند از طرف وکیل سایبری مورد رسیدگی قرار گیرد.

وکیل مزاحمت در اینستاگرام و تلگرام از این جهت مورد استفاده کاربردی قرار می گیرد که فی الواقع این وکیل اطلاعات بسیار تخصصی و فنی در مورد جرایم اینترنتی دارد. مزاحمت در اینستاگرام و تلگرام نیز از جمله مواردی است که توسط وکیل رسیدگی می شود.

[box type=”info” align=”aligncenter” class=”” width=””]بیشتر بخوانید: ردیابی مجرمان سایبری [/box]

 

‫6 نظرها

  1. سلام شرایط پیگیری کردن بسیار سخته از حیث پیچیده بودن درگاه ها،اگر ممکنه این آیدی کلاه بردار که از خود بنده هم پول خورده رو پیگیری کنید تاسر بدبخت دیگه ای روکلاه نزاره doa.telsm.jadOسپاس از شماسنگربانان حق

  2. سلام وقت بخیر یه سوال داشتم شخصی عکس های خصوصی من و نامزدمو در کانال تلگرام پخش کرده و من فقط ادرس اون کانال تلگرام رو دارم ایا با شکایت از اون کانال امکان ردیابی شخص مورد نظر برای پلیس فتا هست؟

    1. سلام دوست عزیز، بله امکان شکایت از کانال تلگرامی رو دارید،ابتدا باید تمامی مدارک و مستنداتی ک دارید توسط وکیل جرایم رایانه ای بررسی بشه تا پس از طرح شکایت دفاعیات خوبی از شما در محاکم قضایی به عمل بیاورند..جهت مشاوره تخصصی در این زمینه از طریق تماس : 02128423214 و یاسایت به نشانی : https://irancyberlawyer.ir/call-form/ مراجعه بفرمائید.

  3. سلام،خدمت شما.فردی در تلگرام مزاحم من شده.اکانت هیچ اسم و آیدی ندارد و اکانت را هم کلا دیلیت اکانت کرده.آیا امکان پیگیری وجود دارد؟

    1. سلام حمید جان.. خیر امکان طرح شکایت از افرادی که دیلیت اکانت میکنند وجود نداره و دسترسی به آن شخص امکان پذیر نیست ، مگراینکه ادله دیگری داشته باشید که حتما باید توسط یک وکیل متخصص در حوزه جرایم اینترنتی بررسی بشه.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نوشته های مشابه